Türkiye’de Koronavirüs Desteği Almak Destek Veren Kuruluşlar

Türkiye’de Koronavirüs Desteği Almak Destek Veren Kuruluşlar

Türkiye’de Koronavirüs Desteği Almak Destek Veren Kuruluşlar

KIZILAY

Sağlık Bakanlığına destek

Kızılay koruyucu hekimlik hizmetleri ile toplumu yeni koronavirus salgınına karşı bilinçlendirme eğitimleri düzenlemeye devam ediyor. İstanbul ve Ankara Ulusal Kan Bankası Referans Laboratuvarlarındaki koronavirüs tanı kapasitesini de Sıhhat Bakanlığının hizmetine yayınlayan Kızılay, mümkün gereksinim amacıyla Sıhhat Bakanlığına 150 şişme Çadır Hastanesi teslim etti. Kızılay illerdeki Hastanelerin mümkün gereksinimleri amacıyla ek 300 adet Sahra Hastanesini de fabrikalarında 24 saat esasına göre imal etmeye devam ediyor.

150 bin aileye destek besin desteği

Türk Kızılay, inanılmaz dönemler amacıyla depolarında hazır barındırdığı besin paketlerini 150 bin aileye ulaştıracak. İçerisinde sıvı yağ, çay, şeker, pirinç, kuru fasulye, yeşil/kırmızı mercimek, bulgur, salça, un, zeytin, kaşar peyniri, makarna ve tuz tespit edilen besin kolileri, insanların evden sokağa çıkışını da azaltmayı amaçlıyor.

100 bin aileye hijyen malzemesi desteği

Kızılay, içinde şampuan, kolonya, el sabunu, çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, arap sabunu, bulaşık süngeri, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, diş macunu, diş fırçası, tıraş bıçağı ve tıraş köpüğü tespit edilen 100 bin hijyen kolisi hazırladı. Hijyen setleri, bu tür malzemelere ulaşmada en büyük sıkıntıyı çeken toplum kesimleri gözetilerek dağıtılacak.

75 Bin aileye 30 Milyon TL Sosyal yardım

Karantina vatanlarında kalanlara verdiği yemek desteğinin beraberinde şehirlerdeki gereksinim sahiplerine de sıcak yemek desteği vermeye karar veren Kızılay, aşevlerinin kapasitesini de arttırdı. Kurban paylarından hazırlanan 1 Milyon kutu kavurma konservesi de vatan çapında gereksinim sahiplerine ulaştırılacak. Kızılay ilaveten geçim sorunu çeken 75 bin aileye 400 TL nakit sosyal destek ödeme yapma karı aldı.

HALKBANK

Halkbank, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan fark yapmaksızın bütün esnafa 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart desteği vereceğini bildirdi.

Halkbank’tan oluşturulan bildirime göre “Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamında reel ekonomiye desteğini devam ettiren banka, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde ekonomik faaliyetlerine destek sağlamak suretiyle esnaf ve sanatkarlara yönelik “Esnaf Destek Paketi”ni duyurdu.

Destek paketiyle devletin kamu sağlığını ve ekonomik istikrarı eşgüdümlü güvenliğini sağlamak üzere salgına karşı kararlılıkla yürüttüğü mücadelenin bir parçası olunması amaçlanmakta olup, paket kapsamında İşletme Kredisi ve Paraf Esnaf Kart ürünleri sunulacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz desteği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kredi kullandırımlarına yönelik program devam edecek.

Esnaf Destek Paketi kapsamında, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan fark yapmaksızın bütün esnaf ve sanatkarların da imkanlardan istifade yapabilmesi amaçlandı. Bu kapsamda esnafa kullandırılacak işletme kredisinin limiti 25 bin lira, vadesi 36 ay olarak ve 6 aya kadar da ödemesiz devre uygulanabilecek.

Vefa Sosyal Destek Grubu

İçişleri Bakanlığının Twitter hesabından duyurduğu, valilik ve kaymakamlıklar içeriğinde kurulan “65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu”nun çalışmaları kapsamında vatandaşlara evde hizmet veriliyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında evden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlar ile süreğen hastaların mağdur olmaması amacıyla yapılan destek grupları, yurttaşların esas greksinimlerini karşılamak amacıyla harekete geçiyor.

İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar doğrultusundan yürütülen çalışmalardan yararlanmak isteyen yurttaşların 112, 155 ya da 156 numaralarını araması halinde, yetkilendirilen kamu görevlisi, ekipler ve vasıta alakalı adreslere yönlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*