AliExpress Ürün Alma Alışveriş Sınırı Gümrüğe Takılma Limiti

İnternetin yaygınlaşması ile her tüketici rahatça internete giriş yaparak bir fazlaca ürün ile ilgili saniyeler içersinde fiyat sahibi olabilmekte, karşılaştırma yapabilmektedir. Durum bu şekilde oluncada her geride bıraktığımız yıl web üstünden oluşturulan alış verişlerde artış ortaya gelmeye başladı. Bunun üzerine sürekli vatan dışı gümrük kriterlerinde farklılıklar yapılmaya başlandı. 2018 Yılı amacıyla vatandışı alış veriş limiti düzenlemesi güncellenerek değiştirildi. Peki Aliexpress’ten ürün alırsanız gelir mi? Ne kadarlık bir ürün alırsam gümrüğe takılmadan gelir? Gümrük’ten vergisiz ürün geçmesinin limiti ne kadar oldu?

2017 Senesinde 30 Euro olan sınırlama limiti 2019 senesi amacıyla düzenlenerek 22 Euro olmuştur. Bunun dolar karşılığı da 27 dolar civarıdır. Avrupa standartlarına getirilen limit, kargoda tespit edilen ve belli tarihe kadar çıkışı yapılmış ürünlere geçerli olmayacak. Ortalama olarak 15-20 gün şeklinde bir zaman bekledikten sonrasında gümrükler yeni limit olan 22 Euro’yu uygulamaya koyacak ve gümrükten vergisiz olarak ürün geçiş limiti bu şekilde olacaktır.

Peki aldığınız ürün 22 Euro’dan fazlaca olursa ne olacak gümrüğe takılacak mı yoksa size ulaşacak mı? Aldığınız ürün ali express aracılığı ile gelcekse, burada haiz olunan olan satıcılar genel olarak paketlerin üstlerine aldığınız malzemenin gerçek kıymetini yazmamaktadır. Doğrusu 100 dolarlık bir ürün alındığında dahi paketin üstünde 10 dolar şeklinde yada 5 dolar şeklinde bir ifade yer verilmiştir. Bundan kaynaklı olarak, gümrükte de malzemenin tam olarak değerinin saptanamaması neticesinde, ürünün geçişi yapılmaktadır.

Kişiden şahsa gönderilen ürünlerde de karşılık belli olmadığı amacıyla gümrükte fazlaca sorun olmadan geçmektedir. Doğal olarak bu durumun fazlaca abartıldığı belirleme edilirse doğrusu ticari bir amaç güdüldüğü gözlemlenirse, tüm ürünlere el konacaktır ve vergi ödemeniz istenecektir. Siz eğer ki ticari nedenle yapmadığınızı ispatlar ve yazılı dilekçe verirseniz, bir ihtimal bu sayede mamülünüzü vergi ödemeden teslim alabilirsiniz. Aksi durumda %20 kadar gümrük vergisi ödeyerek ürünlerinizi alabilirsiniz.

Aliekspres ya da Amazon şeklinde başka web sitelerinden yaptığınız alışverişlerde sorun yaşıyorsanız, sormak istediklerinizi ya da düşüncelerinizi bizlere yorumlar alanı aracılığı ile iletirseniz en kısa sürede bilgilendirme yapılacaktır.

Aliexpress Siparişim Gümrüğe Takılır Mı?

Alınan ürünlerin tutarı 22 Euro’yu geçmiş olduğu zaman düzgüsel şartlarda gümrüğe takılması ve gümrük vergisinin alınarak alıcıya iletilmesi gereklidir. Sadece bir fazlaca paket amacıylade ki ürünlerin ne bulunmuş olduğu, değerinin ne bulunmuş olduğu tam olarak bilinemediğinden kaynaklı gümrük vergisi prosedürü yapılmadan alıcıya verilmektedir. 1’den fazlaca ürün alınırsa, gümrük memurları doğrultusundan ticari amaç güdüldüğü belirleme edilerek prosedür yapılır. Siz ticari amaç gütmediğinizi bir dilekçe aratarak gümrüğe iletirseniz, bunun yararı olabilmekte ve gümrük vergisiz size teslimi sağlanabilmektedir. Yurtdışı sitelerden alış veriş yapar iken tutarın fazlaca olmamasına ilgi etmeniz gereklidir. Aksi durumda bulunduğunuz ilde İstanbul değilse bir ürün amacıyla PTT kargoların giriş yapmış olduğu İstanbul Gümrüğü’ne gitmeniz ve prosedürler yapmanız daha masraflı olacaktır.

Aliexpress’ten Ve Amazon’dan Alışveriş Yapmak

Aliexpress’ten alış veriş gerçekleştirmek amacıyla bir kredi kartınızın olması ve web alış verişlerine açık olması yeterlidir. Son aşama güvenlik sahibi olan bu sitelerden kredi kartı ile güvenilir alış veriş yapabilirsiniz. Alışverişinizden sonrasında site kartınızdan tutarı çekmektedir ve sizin ürünü aldığınızı onaylayana kadar karşı alıcıya bu parayı iletmemektedir. Ihtilaf açtığınızda ve alıcının hali kabul etmesinden sonrasında site paranızı kartınıza iade etmektedir. Bu hususta şuana kadar kimsenin şikayeti olmamaktadır. Bu hal olmayacağı anlamınada gelmemektedir. Ihtilaf hali olması halinda ilk evvelce satıcıya aldığınız ürünün sepetinizde tespit edilen seksiyonuna girerek ulaşınız ve ileti atınız. Açtığınız her ihtilaf satıcıya zarar verdiğinden kaynaklı satıcı anında sıkıntınızı çözmeye çalışacaktır. Eğer ki sıkıntınızı tanınmış günler amacıylade çözmes ise ihtilaf açarak bu haldan Aliexpress yetkililerininde haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Güvenli olun bu kadar iyi hazırlanmış bir düzenden mağdur olmayacaksınızdır. Yeterki yapılması gerekenleri biliniz.

Birden Fazla Ürün Aldığımda Gümrük Vergisi Öder Miyim?

Birden fazlaca ürün alımlarında tutarınız fazlaca ise ve paket büyükse gümrükte vergi programsına doğal olarak olur. Doğrusu 10 tane bilgisayar kablosu aldım takılırmı sorunuza verilecek cevap paket eğer küçükse ve tutarı bakıldığında düşük ise gümrük vergisi ödemezsiniz. Sadece fazlaca sayıda alındığı zaman halilye göz var düzen var, ticari amaç güdüldüğü kanaati ile paketiniz vergisiz olarak size teslim edilmeyecektir. Bu hal tamamiyle meşruar kapsamında belirlenmiş olsada, gümrük memurları x-ray cihazlarından geride bıraktığımız paketlerin içersinde ki ürünün dşayetini lüzum web ortamından lüzumsede data ve tecrübelerine dayanarak dşayetlendirmektedirler. Bundan kaynaklı siz meşru çerçevelerin izin verilen tutarlardan fazlaca sipariş vermeyin, peşinden paketinizi alabilmek amacıyla uğraşmanız lüzumecektir.

Gömü ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın Yurt Dışından Gelen Ürünlere İlişkin Açıklaması

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vatan dışından vergisiz olmaksızın posta yolu ile Türkiye’ye getirilen ürünlere ilgi çekerek, “Posta, zarf, vatan dışından geliyor. Böyle bir durum olabilir mi ya? 26 milyon tane posta, bir ülkeden geliyor. Posta diye tanımladığımız mektup. 0-2 kilo arası mektup arası olarak görülüyorsa herhalde şunlar o ülkeden gelen yazışmalar. 26 milyon tane mektup gelmesi demek, bana şu şekilde bir sual işareti uyandırdı; Türkiye’de o denli o dili konuşan insan yoktur herhalde. Iyi mi yazışmışlar? İnceleyelim. O incecik zarflardan neler çıkıyor neler. Eeee vergi nerede? Benim aynı ürünü meydana getiren üreticim vergi veriyor. Hop geliyor zarfın içersinde vergi yok, program yok, meşrulık yok” açıklamalarında bulundular.

Gümrük vergisini ödediğiniz ürün, hususi yetki belgeleri ile ülkemize getirilmiyorsa, problemsiz bir halde almış olduğunuz ürünlere haiz olacaksınızdır. Mevzu ile ilgili yorum bırakmaktan çekinmeyiniz. En kısa sürede yanıtlanacaktır.

Gümrükten Ülkemize Girişi Yasak Olan Ürünleri Şu Başlıklar Altında Toplayabiliriz

Her türlü kozmetik ürünü, bilhassa parfümeri ürünler
Sporcuların kullandığı kimmeşru ilaçlar ve takviye ürünler
Cep telefonları
Uyuşturucu maddeler ve bu niyetle kullanılanlar
Her türlü canlı hayvan
Kumar hedefi güden makineler
Patlama özelliği olan kimmeşru maddeler
Toprak ve gübre ve aynısı malzemeler
Benzin ve eşdşayetleri
Kuran-ı Kerim
Para
Zamanı yapıtlar ya da sanat içerikli yapıtlar

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir