Vergi Borçlarını Yapılandırma Başvurusu Yapmak 2020

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu 2020 7143 sayılı yasa kapsamında devlet doğrultusundan vergi borçlarının yapılandırılması mümkündür. Bu bağlamda verdiği zaman içinde vergi dairesine giderek borçlarınız ile ilgili bir ödeme planı yaptırabilirsiniz. Aynı vakitte Gelir İdaresi Başkanlığı’ na bağlı İnteraktif Vergi Dairesi ya da e-devlet kapısı üstünden vergi borcu yapılandırması ve borç ödeme prosedürü yapılabilmektedir. Resmi Gazete’de…


Vergi Borçlarını Yapılandırma Başvurusu Yapmak 2020

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu 2020

7143 sayılı yasa kapsamında devlet doğrultusundan vergi borçlarının yapılandırılması mümkündür. Bu bağlamda verdiği zaman içinde vergi dairesine giderek borçlarınız ile ilgili bir ödeme planı yaptırabilirsiniz. Aynı vakitte Gelir İdaresi Başkanlığı’ na bağlı İnteraktif Vergi Dairesi ya da e-devlet kapısı üstünden vergi borcu yapılandırması ve borç ödeme prosedürü yapılabilmektedir. Resmi Gazete’de Vergi ve Öteki Bazı Alacakların Tekrardan Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile mevzuya hangi borçların dahil edileceğinin sınırları çizilmiştir. Detaylar haberimizde.

Vergi Borcu Nedir?

Vergi devlet doğrultusundan vatandaşlardan talep edilen karşılıksız ödenek anlamına gelir. Devlet vatandaşlarından almış olduğu bu paralar ile vereceği hizmetler amacıyla lüzumlu olan finansmanı sağlar. Vergi daireleri doğrultusundan bu vergiler takip edilir. Fakat bazı sebeplerden dolayı vatandaşın borcunu vaktinde ödememesi neticesinde devlete karşı vergi borçlusu olur. İşte tüm bu borçlar amacıyla oluşturulandırma olacağı şeklinde haberler çıkmıştı fakat oluşturulan gözden geçirme ile bu zaman uzatıldı. Doğrusu vatandaşlar vergi borçlarını oluşturulandırabilecek. Yapılandırma prosedürü borcun gözden geçilerek yeniden bir taksitlendirme prosedürü yapılması anlamına geliyor. Borcunu peşin olarak ödemek isteyenler amacıyla ise indirim yapılması söz hususu oluyor.

Vergi Borcu Yapılandırma

 • 7143 sayılı yasa ile alttaki başlıklar vergi affı ve oluşturulandırma kapsamındadır;
 • Ödemesi geciktirilmiş vergi borçlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi seviyesinda yenileme yapılacaktır.
 • Mevzusu trafik para cezası olan cezai prosedürlerde önemli oranlarda indirim uygulanacaktır.
 • Eczaneler amacıyla faizsiz ve cezasız olarak stoklar ile ilgili prosedürler yapılacaktır.
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi amacıyla vatandaşa ödeme yalınliği sağlanacaktır.
 • Vergi artırımı ve matrahta vergi incelemesinden muafiyet söz hususu olacaktır.

Yapılandırma prosedüründe gecikme faizi ve gecikme zammı alınmayarak ödenecek meblağ Yurt içi yapımcı fiyat endeksi üstünden öğrenim edilecektir.

Vergi borcunu peşin ödemeyi taahhüt edenler amacıyla Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi üstünden hesaplanacak olan tutarlara ek %90 indirim uygulanacaktır.

 1. Cezasız ve faizsiz olarak işletme kayıtları usulüne ideal duruma getirilecektir.
 2. Barış yolu ile neticelenen vergi ihtilaflarında %80 seviyesinda indirime gidilecektir.
 3. Ulusal ekonomiye kazandırılan vatan içi ve vatan dışı varlıkların ülke ekonomisine kazandırılması sağlanacaktır.
 4. Aslına bağlı olmayan usulsüzlük cezalarında yarı yarıya indirim uygulanacaktır.

Borç Yapılandırması İçin Müracaat Kanalları;

 • Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üstünden müracaatlar bu tarihe kadar kabul edilecektir. Bu web sitesi interaktif vergi dairesi olarak prosedür gerçekleştirmektadır. Doğrusu vergi dairesine gitmeden web üstünden de prosedür yapılabilirsiniz.
 • İnteraktif vergi dairesi üstünden oluşturulandırma prosedürü amacıyla tıklayınız.
 • E-devlet kapısı üstünden vergi borcu oluşturulandırması gerçekleştirmek mümkündür. E-devletten vergi borcu sorgulamak ya da ödeme prosedürü gerçekleştirmek amacıyla tıklayınız.
 • Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine bireysel olarak müracaat yapılabilirsiniz.
 • Posta yolu ile oluşturulan müracaatlar da kabul edilmektedir.
 • Motorlu Taşıtlar Vergisini öğrenim etmekle görevli vergi dairelerine ya da Mal Müdürlüklerine yapılacak olan müracaatlar da kabul edilmektedir.

SMS ile borç sorgulama prosedürü de yapılabilirsiniz. T.C. kimlik numaranızı yazıp bir boşluk bırakarak anne kızlık soyadınızın 2 iki harfini 1189‘ a gönderebilirsiniz.

Peşin Ödemede Sağlanacak Avantajlar

 • Borçların oluşturulandırılmasına dair yasa kapsamında ödemelerini peşin yapacaklara sağlanan pek fazlaca üstünlük bulunmaktadır. Bu tarih itibari ile ilk taksitlerin ödenmesi durumunda bu miktarlara katsayı programı yapılmayacaktır. Hem de ilk taksit ödemesini bu tarihte gerçekleştirenlere Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi üstünden %90 seviyesinda indirim yapılacaktır. Peşin değil de taksit ile ödeme yolunu seçenler amacıyla erken ödeme yapanlara katsayı uygulanmayacaktır. İndirim yalnızca peşin ödeme opsiyonunda uygulanmayacaktır.

 

 • Taksitle ödeme yolunu seçenler amacıyla de 2.taksitleri vaktinde ödemeleri durumunda %50 indirim uygulanacaktır. Doğrusu kısacası peşin ödeme yolunu seçenler amacıyla borçların %90‘ ından vazgeçilerek yalnızca %10’ u öğrenim edilecektir. Taksitle ödeme tekniğini seçenler ise borcun yarısından yurttaş muaf tutularak yalnızca yarısının ödenmesi talep edilecektir. Fakat bu imkân Ekim ve Kasım aylarının tespit edilen günlerine kadar ödeme icra eden vatandaşları kapsamaktadır. Kanunun resmi gazetede yayımlandığı tarihten evvelce borçların ödeniyor olması durumunda, şimdilik vadesi dolmamış taksit borçları amacıyla bu yeni planlamaden yararlanabilecek ve kalan ödemelerini bu yasaa nazaran yaparak indirim oranlarından yararlanabilecektir.

 

Peşin ya da iki taksit ile ödeme sekmesini tercih edenlere yayılan pek fazlaca üstünlük ve vergi indirimi vardır.

Peşin ödenecek olan yönetimsel para cezalarında uygulanacak olan indirim seviyesi %25‘ tir. Taksitle ödeme sekmesini seçenlerin yönetimsel para cezalarında ise %12,5 seviyesinda indirim uygulanacaktır. Hem de katsayı programı yapılmayacağını da belirtmek gerekiyor. Esnafın ödediği yalın usulde vergiler ile ilgili bilginiz var mı

Kesinleşmiş Vergi Borcu Olanlar İçin Düzenleme

Yürürlükte olan vergi yasaları dahilinde tespit edilen beyan vakitlerinde vergi mükellefleri ya da sorumlularına beyan edilen vergilere kesinleşmiş vergi adı verilmektedir. Bu bağlamda yasa ile eş güdümlü kesinleşmiş vergi borçlarına da planlama gelmiştir. 7143 sayılı Vergi Borcu Yapılandırma yasau kapsamında yapılacak olan oluşturulandırmada borçlarının aslolan tutarlarının öğrenim edileceği bildirilmiştir. Fakat yasada anlatılan ölçülerde vatandaşa bazı imkânlar da sunulmuştur. Güncelleme tutarlarının gecikme faizi ve ya da gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üstünden tahsilatı gerçekleştirilecektir. Vergi aslına bağlı olmamak kaydı ile hususi usulsüzlük ya da usulsüzlük cezalarında tutarın yalnızca yarısı ödenecektir. Bu cezaların %50 seviyesindan yurttaş muaf tutulmuştur. Hem de vergilerin hakikaten ayrılan cezaların yarısı, aslına bağlı olan cezaların bütünü ve gecikme zammı ile gecikme faizi benzer biçimde alacakların ise bütününün tahsilinden vazgeçilmesi söz hususudur.

Bu yasa kapsamında olan yönetimsel para cezaları Radyo ve Tv Üst Kurulu doğrultusundan verdiği cezalar, trafikte verdiği para cezaları, köprü ve otoyollardan geçişte verdiği yönetimsel para cezaları, askerlik vakitsinde verdiği para cezaları, seçim vakitçlerinde verdiği para cezaları, nüfus amacıyla ödenecek olan para cezaları ve karayolu taşıma para cezaları bu yasa kapsamında bulunmaktadır. Gene kesinleşmiş vergi alacakları amacıyla de peşin ve taksitli ödemede oluşturulan indirim oranları söz hususu olacaktır


Vergi Borcu Ödeme

Vergi borçlularının ilk evvelce bir ödeme tekniği seçmeleri gerekiyor. Bu sebeple uygulanacak indirim oranları tamamiyle ödeme tekniğine bağlıdır. Kredi kartı ile, banka havalesi tekniği ile, yetki sahibi bankalar ya da vergi dairesi veznelerine oluşturulan ödemeler kabul edilecektir. Taksitli tekniği tercih edenlerin ise taksit tarihlerini geçirmemeleri ve vaktinde ödeme yapmaları gerekiyor. Kira gelir vergisi ödüyorsanız bu içeriğimiz tam size nazaran!

 

Bağlı bulunduğunuz vergi dairelerinde vergi borcu oluşturulandırma müracaatı yapılabilir ve ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Dava Mevzusu Olan Vergi Borçları

Kanun kapsamında eğer ihtilaflı olan bir vergi davası var ise bundan vazgeçerek indirim ve faydalardan yararlanmanız mümkündür. Davadan istemediğinize dair bir dilekçe aratarak bunu vergi dairesine bildiri etmeniz durumunda yasa kapsamına dahil olabilirsiniz. Kanunun yürürlük zamanı itibari ile ihtirazı kayıt doğrusu çekinceye husus olan fakat bu duruma rağmen ödenmemiş vergiler de yasa kapsamına alınacaktır. Dava hususu olarak şimdilik karara bağlanmamış vergi borçları amacıyla verginin aslının yarısından vazgeçilecektir. Ayıca gecikme faizi ve gecikme zammı ödenmeyecek olup bunların yerine Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi oranları öneme alınacaktır. Doğrusu kısacası dava hususu olan borçlarda vergi ziyaı miktarı olan %50 tutarından, gecikme cezası ve gecikme faizinden vazgeçilerek vatandaşın vergiyi daha yalın ödemesi sağlanacaktır.

Tüm bu söylediklerimizden hareketle belirtmek gerekiyor ki yasa kapsamına dahil edilen program tam olarak bir vergi affı mahiyeti taşımıyor. Bu sebeple ana paranın tahsili tüm indirim ve faydalar ile eş güdümlü gerçekleştiriliyor. Gecikme zammı ya da gecikme faizinden vazgeçilerek ödenecek yeni meblağ Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi öneme alınarak hesaplanıyor. Kanun kapsamında uygulanacak olan Yİ-ÜFE 0,35 seviyesinda uygulanacaktır. İlk taksit ödeme tarihinde peşin ödeme gerçekleştirenlerde vergi cezasının %90’ı tutarından vazgeçiliyor. İki taksit durumunda ödeme yapılması durumunda ise vergi cezasının %50′ sinden vazgeçiliyor. Taksit ile ödeme sekmesini tercih edenler amacıyla ana para + Yİ-ÜFE hesaplamasından elde edilmiş meblağ ödenecek.

Peşin ödeme alternatifi pek fazlaca üstünlük sunuyor. Fakat taksit opsiyonunda de pek fazlaca üstünlük mevcuttur. Son müracaat zamanı kaçırmayın!

Saç Satın Alan Kuaförler İstanbul Ankara İzmir Fiyatlar 2020
Gardiyan İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur 2020

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap