ESNAF KEFALET2

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2020

Esnaf kefalet kooperatifleri doğrultusundan esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik olarak krediler verilmektedir. Esnaf kefalet kredilerinin limitleri çekilen kredi tutarlarına bakılırsa farklılık göstermektedir. Kredi şartlarını taşıyarak müracaatlarını yapabilirler. Kuruma güvence ya da güvence sunmak lüzummektedir.

Esnaflara devlet doğrultusundan sağlanan bir fazlaca destek bulunduğunu duymuş olmalısınız. Esnaflığa ismim attığınız gün sizlere dayatmaca olarak görünen esnaf kefalet ve kredi kooperatifleri tüzel kişiliğiniz ile kamu içinde bir birleşke vazifiyeti görerek sizlere detaylı faydalar sağlamaktadır. İlk günü unutmamalısınız ki, üyelik aidatı son aşama sinirinizi bozmuştu. Fakat kooperatifin ayakta durabilmesi amacıyla bir grup ihtiyaçların giderebilmesi amacıyla lüzumlu bir şey idi. Her her neyse sözü fazlaca uzatmadan esnaflarımız amacıyla bankaya başvurmak yerine kefaletten iyi mi kredi çekileceğini, müracaatdan tutun da parayı elimize alana kadar işleyişin iyi mi devam ettiğin anlatacağım. Arada bir de çekilecek para miktarına bakılırsa hesaplama prosedürü yapacağım. Ilkin üye olacağız ki, kredi çekebilmek amacıyla talep etme hakkımız olsun!

ESNAF KEFALET

Esnaf Kefalet Kooperatifine Iyi mi Üye Olunur?

Dşayetli dostlar eğer kooperatife üye olmak istiyorsanız evvelce işletmenizin açılmış olması lüzumir, bu sebeple kefalet sizden vergi levhanızı ve sicil gazetenizi isteyecektir. Madem mevzuyu açtık, istedikleri belgeleri tam olarak anlatayım.

 • Vergi levhası (Vergi Dairesinden Alınan Resimli Evrak)
 • Kooperatifte doldurduğunuz müracaat dilekçesi
 • Kesinti parası (Merak etmeyin. Elden peşin olarak kefalette tanzim ederler. Bankalara falan gitmenize lüzum yok)

Tüm bu işleri tamamladıysanız kooperatifte görevli işgören beyler sizlere bir oda kayıt belgesi verir. İşte bu belgeyi saklayınız. KOSGEB, Halkbank ya da aynısı kamu kurumlarının desteklerine başvururken EKKK Kayıt belgenizi isteyecekler. Bende fotokopi çektirip işyeri klasörünüzün amacıylae bir kaç tane atın. Zira birazdan gideceğiniz belediyeden ruhsat işlemleri amacıyla isteyecekler. Doğal olarak bir iki surette muhasebeciniz alacak.

Birleşke üyeliği tamam. Peki şimdi iyi mi kredi çekeceğiz? Reklamlarda gördüğümüz şeklinde ideal faizsiz Devlet esnaf desteklerinde faydalanabilecek miyiz?

Esnaf kefalet faizsiz kredi vermemektedir. Bu yönde bir talebiniz var ise, Halk bankasının 3 değişik paketine başvurmalısınız.

Kıymetli esnaflar; size işin özünü anlatacağım. Esasında kefaletin esnafa verebileceği bir parasal bütçesi yoktur. Birleşke yalnızca Devlet yardımı ile kefalet sağlamaktadır. Esnafın kredi müracaatı alıp, halini araştırırlar. Esnaf çekeceği krediyi geri ödeyebilir mi? Kaç senedir birleşke üyesi? Kaç para alır, kaç para verir? Cirosu ne kadar şeklinde araştırma yaparak bir istihbari rapor hazırlar. Bu rapor eder beraber sizin verdiğiniz kredi müracaat evrakın direk olarak Esnafa finansman gerçekleştiren Halk Bankasına verir.

ESNAF KEFALET ORAN

Şöyleki bir sual gelebilir? Peki bizim orada birleşke yok, o zaman napacaz? Nereye başvuracak bu millet! Eğer bu tür bir hal söz hususu ile kefalet aracılığı olmadan direkt olarak Halkbank Kobi bankacılığına müracaat yapabiliyorsunuz. 7 Değişik paket var. Para lazım diyen esnafa da var, otomobiline lastik alacak esnafa da!

Esnaf Kefalet Verdiği Kredi Limitleri ve Vadeleri

 • 5 SENE VADELi İHTİYAÇ KREDİSİ: Vade 12 ay, 60 ay arasındadır. Çekilebilecek para 200 bini geçemez.
 • 7 SENE VADELİ TİCARİ ARAÇ KREDİSİ: Yalnız ticari araç amacıyla verilir. 2. El vasıtalar amacıyla kaskonun yüzde yetmişi kadar verilir. Sıfır km. vasıtalarda hepsini öder. 7 Yıl vade yapılır. 500 bine kadar alınabilir.
 • 10 YIL VADELİ DÜKKAN SATIN ALMA KREDİSİ: Limit 500 bin liraya kadardır. Ekspertizin %75’ini geçmez. Doğrusu 500 bin lira %75 ise 666 bin lira tutarında bir dükkan satın alıpta yüzde yetmiş beşini bu krediyle ödeyebilirsiniz.
 • Minik bir hesaplama yapalım. 200 bin liralık bir dükkan alırsanız ve bu dükkana uzman 200 bin kıymet biçerse kooperatiften çekebileceğiniz kredi miktarı 150.000 lira olacaktır. Şundan dolayı yüzde yetmiş beşinden çoğunu ödemez. Doğal olarak siz ev alırken yaptığınız şeklinde, 200 bin liralık dükkana 200 bin kredi çekebilmek amacıyla 266,6 bin lira kıymet biçmesi gerekir. 266/%75 = 200 bin seviyesi bir kredi alabilirsiniz.
 • 2 SENE VADELİ 200 BİN İHTİYAÇ KREDİSİ: İşletme rehin altına girer. Aylık eşit taksitler ödenir.
 • 9 AY VADELİ İSKONTO KREDİSİ: Sav vakitte geri ödemek amacıyla idealdir.
 • NAKLİYECİLER İÇİN 60 AY VADELİ TAŞIT TAMİRAT KREDİLERİ: 1 ila 9 ay içinde vadesi olup, yalın onarım işinde geçerlidir.
 • KAMYONET VE SERVİS SATIN ALMAK İÇİN 5 SENE VADE: Eğer okul minibüsü çekiyorsanız ya da nakiye işi yapıyorsan, yeni bir otobüs ya da kamyonet alabilmek amacıyla 200 bin liraya kadar kredi çekebilirsiniz. Doğal olarak bunu çekebilmek amacıyla hemen hemen kullandığın arabanın 2010 modelden aşağı olması gerekir. (10 yaş)
ESNAF KEFALET1

Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor ?
Yukarıda bahsedilen kredilerin üst limitleri sabittir. İsterseniz trilyonluk esnaf olun alabileceğiniz para bu kadar! Yok Ahmet şunu aldı, Mehmet ağa bunu aldı. Piyasada bu tür söylemleri fazlaca duyuyoruz. Vakası şu şekilde düşünün. Ankara merkezde etkinlik gösteren YILMAZ tecim firmasının yıllik cirosu 500 bin liradır. Şirket 10 senedir bu kuruluşa üye olup, KKB puanlaması da süper durumdadır. Şimdi bu şirket kooperatiften 50 bin kredi isterse, talep edilecek kefil şartı, lüzumlu evraklar hipotek vs. daha hafifçe olacaktır. Fakat birde B firmasını düşünelim. Şirket daha bu yıl açılmış olup ibraz edebileceği bir cirosu bulunmamaktadır. Bu şirket ticari araç alabilmek amacıyla 500.000 TL. para istediğinde bir fazlaca evrak ve kefalet talep edilmektedir. Eğer bu tür olmasa, küçük bir bakkal açıp geri ödenmeyecek büyük kredileri alabilmek kolay olurdu. Bu yüzden öğrenci bakılırsa değerlendirme, firmaya bakılırsa kredi hali gerçektir. Bu işin başlangıç boyutu. Daha bir de bankanın istihbari değerlendirmesi var İnce hesaplama yapmış olup tablo çizmeye lüzum yok.

Halkbank esnaf kredisi amacıyla lüzumlu evraklar ile eş güdümlü başvurduğunuzda tarafınıza pozitif yönde ya da negatif dönüş yapılır.

Bu sebeple çoğu zaman birleşke delegesi olan kkb notu yerinde 2 kefil kafidir. Doğal olarak işgören kefillere de sıcak bakılmış olduğu duyulmuştur. Kaç para çekeceksin? Kaç Ayda Geri Ödeyeceksin? Daha evvelce ki kredi notun iyi mi? Bu soruların yanıtı sizi kefil koşulu sayısına götürecektir. Doğal olarak güvence sunmak da bu hususta mühim. Teminatınız kafi görülüyor ise kefil istenmemesi şeklinde bir hal da söz hususu olabilir.

Esnaf Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar Nedir?
Müracaat kooperatife yapılmaktadır. Ihtiyaç duyulan belgeler ve evraklardan bazıları şunlardır.

 1. Kredi çekecek olan işyeri sahibinin kimliği (yeterlik, nüfus cüzdanı vs.)
 2. Eğer ortakları var ise, ortaklarına ilişkin nüfus cüzdanları ve fotokopileri, (ortaksız olmaz)
 3. Esnafın son 6 ay içersinde çekilen 2 vesikalık fotoğraf (standart)
 4. Esnafa ilişkin sicil tasdiknameleri, (sicil evrakları)
 5. Sürücü esnaflar amacıyla araç ruhsat ve fotokopileri (nakliyeciler amacıyla)
 6. Nüfus Müdürlüğünden alınan ikametgah belgesi (muhtarlık bundan sonrasında vermiyor)
 7. Dükkanın vergi levhası ve fotokopisi, (standart evrak)
 8. Son 1 senelik cari bilanço evrakları (muhasebeden alabilirsiniz)
 9. Çekilecek kredi amacıyla kefalette doldurulan müracaat formu (kooperatifte doldurulacak)
ESNAF KEFALET2

ESKKK Kefil İçin Ihtiyaç duyulan Belgeler ve Evraklar
Esnaf kefalet kooperatifleri düzgüsel şartlarda ortaklarının kredi müracaatı amacıyla kefil talebinde bulunmuyor. Bu kredilerden yararlanmak amacıyla güvence sunmak lüzumiyor. Eğer yasenean güvence kafi eğer olmazsa o zaman kefil talep edilecektir. Kredi tutarlarının yüksek olması halinde iki kefil talep edilmektedir. Kefillerin genel olarak esnaf olması istenir. Fakat işgören kefiller de kabul edilir.

 • Kefilin kimliği ve fotokopisi
 • Gelir belgesi ya da bordroları
 • Nüfustan alınan ikametgah belgesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Kefil talep edilmesi halinde müracaat esnasında kefillerin de bu evraklar ile eş güdümlü başvurması lüzumiyor.

Örnek 1 Esnaf Sanatkarlar Birleşke Hesaplama Tablosu
Esnafımız 4 yıl vadeli olarak 100 bin TL işletme kredisi alabilmek istiyor. Hal böyle olunca hesaplama alttaki şeklinde olacaktır. 4 yıl vadede (48 ay) uygulanacak faiz seviyesi senelik %5 olacağı amacıyla aylık olarak 0,416 olacaktır.

Aylık ödeme tutarı : 2.348,06 TL olurken
Vade sonucunda toplam ödenen meblağ : 112.707,04 TL olacaktır.
Fakat rastgele bir bankadan minimum %2,35 faiz seviyesi ile kredi kullandığınızı farz edersek;

Aylık ödeme tutarı : 3.827,33 TL olurken
Vade sonucunda toplam ödenen meblağ : 183.711,84 TL olacaktır.
Bu aradaki faiz farkları birleşke kefaleti ile kredi alınması halinde Gömü ve Maliye Bakanlığı doğrultusundan karşılanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kooperatifi İçin Kredi (5 Yıl) Hesaplama
Esnafımız 5 yıl (60 ay) vadeli olarak olarak kredi almış olsun. Değişikliğe uğrayan kredi tutarları ile aylık taksit hesaplaması yapalım.

Kredi Tutarı Aylık Taksit
10 bin TL 193,28 TL
20 bin TL 386,57 TL
50 bin TL 966,42 TL
75 bin TL 1.449,63 TL
100 bin TL 1.932,83 TL
125 bin TL 2.416,04 TL
150 bin TL 2.899,25 TL
175 bin TL 3.382,46 TL
200 bin TL 3.865,67 TL

Esnafa 30 Bin TL. Faizsiz Kredi Verilecek mi?
1898 Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Resmi Gazete’ de gösterilen düzenlemeye bakılırsa esnaf ve sanatkarlarımızın döner ana para, hammadde alımları, makine ve teçhizat alımları şeklinde mevzularda lüzum duydukları finansmanın sağlanması hedefi ile kendilerine 30 bin TL faizsiz kredi kullandırılacağı açıklandı.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours