Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir 1

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Bireysel ya da ticari kişiler gün içerisinde ya da ay içerisinde birçok harcamada bulunarak ödeme karmaşası içerisinde kalabilmekteler. Özellikle ticari hesaplar, faturalar başta olmak üzere vergiler, SSK pirimler gibi birçok giderlerin ödemesini otomatik talimatlar üzerinden ödemektedirler. Bireysel ya da ticari kişiler gün içerisinde yoğun işlemler gerçekleştirmeleri nedeni ile çoğu zaman ödemelerini unutmakta bu nedenden dolayı faiz ödemeleri ile karşı karşıya kalarak kredi notlarında büyük oranda düşüşlerin meydana gelmesine neden olmakta. Öncelikle Otomatik Ödeme Talimatı hakkında bilgiler vererek bu talimatın ne olduğunu, neleri kapsadığını, ne amaçlar için kullanıldığından bahsedeceğiz. Öncelikle bu talimatın bir bankacılık işlemi olduğunu unutmadan sıklıkla çalıştığınız banka üzerinden gerçekleştirilebilecek bir işlem olduğunu da eklemeden geçmemek istiyoruz.

Kişilerin kendi rızaları ile çalıştığı bankalara giderek her ay düzenli olarak ödemesi gerektiği işlemlerin banka tarafından ödenerek hesaplarındaki bakiyelerden ücretin temin edilmesi olayına Otomatik Ödeme Talimatı adı verilmektedir. Elektrik, Su, Doğalgaz, Telefon, İnternet, Kredi, Kredi Kartı borçları genellikle bu talimat ile otomatik olarak ödenebilmektedir. Bununla beraber belirli bir kişi ya da kişilere de düzenli olarak belirli bir miktar üzerinden havale ve EFT işlemi verebilir, bunun da otomatik olarak hesabınızdan tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu talimat için bankalar müşterilerinden herhangi bir şekilde ücret talep etmediğini, sadece para transferi konusunda bankalar tarafından talep edilen ücretlerin kesildiğini belirtmek istiyoruz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir 2Otomatik Ödeme Talimatı günümüzde oldukça kolay bir şekilde verilebilen işlemler arasında yer almaktadır. Kişiler, çalıştıkları bankaların şubeleri, müşteri hizmetleri, ATM’leri üzerinden talimatlar vererek ödemelerini kontrol altına alabilirler. İnternet ve mobil bankacılık bu alanda oluşturulmuş en önemli gelişmelerden birisi olarak gösterilmekte. Otomatik Ödeme Talimatı vermek, ödemelerin otomatik olarak gerçekleşmesini isteyen kişiler daima olarak hesaplarında nakit para tutmaları gerekmektedir. Bankalar, kişilerin hesaplarında ödemeyi yapacak kadar miktar bulundurmamaları durumunda talimat işlemini yerine getiremediklerini ifade etmekteler. Günümüzde artık her bankanın ödeme talimat sistemi kullandığını belirterek bu konuda rekabet ortamı meydana getirebilmek için çeşitli çalışmalarda yapmaktadırlar. Bazı bankalar, müşterilerine ödeme talimatlarını otomatik olarak vermeleri durumunda çeyrek altın, ilk fatura ödemeleri gibi kampanyalar oluşturmaktadırlar.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours