ParaVeYatırım.Com
Ücretsiz Maske Dağıtımı Başvurusu Ve Ne Zaman Gelir ?
Yazar: - 13 Nisan 2020
11
0

 

Ücretsiz Maske Dağıtımı Başvurusu Ve Ne Zaman Gelir ?

Sağlık Bakanlığı, daha evvelce parasız maskelerin dağıtımı PTT aracılığı ile uygulanacağını ve maske siparişlerinin maske.epttavm.com web adresi üstünden uygulanacağı bildirilmişti. Sonrasında parasız maske siparişlerinin e-devlet üstünden alınacağı ve her hafta gene PTT kargo yolu ile 20-65 yaş arası her bir bireye haftada 5 tane parasız maske verileceği söylenmişti. Şimdi ise maskelerin eczanelerden SMS kodu ile parasız alınabileceği açıklandı. Peki, eczanelerden parasız maske alabilmek amacıyla SMS kodu nasıl alınacak? PTT ve e-devlet sitemi üstünden verdiği maskeler ne zaman adreslere dağıtılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusundan oluşturulan izahat peşinden maske takmak bir çok noktada mecburi duruma gelmiş ve para ile maskelerin satışı yasaklanmıştı. Zorunluluk ve yasak ardındannda parasız maske müracaat süreci başlatıldı. Maske müracaatları amacıyla ilk olarak PTT üstünden talepler alınmış fakat daha ardındannda parasız maske müracaatlarının E-Devlet üstünden olacağı açıklanmıştı. Son olarak oluşturulan bildirimde ise parasız maskelerin, cep telefonlarına gelen SMS kodu ile eczanelerden alınabileceği söylenmişti.

SMS kodu ile eczanelerden nasıl maske alınacağına dair bulgular veren Türk Eczacıları Birliği, İstanbul ve Ankara’da ki eczanelerden parasız maske dağıtımının başladığını duyurdu.

Eczanelerden Parasız Maskemi Nasıl Alabilirim?

Eczanelerden SMS kodu ile nasıl parasız maske alınacağına dair, Türk Eczacıları Birliği şu açıklamalarda bulunmuş oldu.

‘’20 ile 65 yaş arasındaki yurttaşların maske teminlerinin birinci basamak esenlik hizmet sunum noktaları olan eczanelerimiz aracılığı ile gerçekleştirilmesi ile ilgili uygulamaya İstanbul ve Ankara illerimizden olmak suretiyle 10.04.2020 zamanı (bugün) itibari ile başlanmıştır.

İstanbul ve Ankara illerinde hizmet veren meslektaşlarımıza gün amacıylade Esenlik Bakanlığı doğrultusundan gönderilen bilgilendirme mesajı ile Reçetem Sistemi üstünden maske kayıt prosedürünin ne şekilde yapılacağına dair bir video linki iletilmiştir.

Maskelerin eczanelere tedariki Bölge Eczacı Odalarımızla ortaklık amacıylade ecza depoları ve kooperatiflerimiz aracılığı ile gerçekleştirilmektir. İlk etapta İstanbul ve Ankara’da başlatılan programın önümüzdeki zamanlarda başka illerimizde de yaygınlaştırılmasının planlandığı informasyon kapasitesi verilmiştir. Bu hususta Bakanlıkça yapılacak düzenlemeler tarafında Birliğimiz doğrultusundan husus ile ilgili ilaveten bilgilendirmede bulunulacaktır.

Eczacılarımıza bilgilendirme mesajı amacıylade aktarılan videoya alttaki bölümden ulaşılmakta olup; eczacılarımız yurttaşlarımızın cep telefonlarına gelen kısa mesajda yer edinen SMS doğruluğunu sağlama kodu ve TC kimlik numaraları ile Reçetem Sistemi üstünden kayıt yaparak prosedürü tamamlayabileceklerdir. Bu süreçte, maskeleri teslim alan ferdin değişik olması halinde alan ferdin TC kimlik numarası da ilgili bölüme yazılarak maske temini sağlanır’’ denildi.

PTT’nin Parasız Verdiği Maske Siparişi Nasıl Verilir ?

Cumhurbaşkanımızın Talimatı ile T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın almış bulunmuş olduğu karara istinaden; çevrimiçi ortamda ePttAVM.com üstünden yurttaşlarımıza parasız olarak maske temini sağlanacaktır.

Aile üyeleriniz amacıyla maske temin etmek isterseniz, aile üyelerine ilişik verileri biçim üstünde doldurarak onlara da parasız maske temini sağlayabilirsiniz.

Aşağıda yer edinen formdaki verileri doldurarak maskenizi parasız olarak temin edebilirsiniz.

Vatandaşların her hafta “1” paket maske (5 tane) alma hakkı bulunmaktadır. Adres bilginizi doğru girdiğinizden güvenilir olun. PTT Kargo ile parasız olarak taşınacaktır.

PTT maske müracaat formunu doldurmak amacıyla  TIKLAYINIZ

PTT Maskeler Ne Zaman Elime Ulaşır ?

Siparişin tamamlanmasının sonrasında maskelerin kaç günde geleceği ile ilgili şimdilik resmi bir izahat yok. Fakat tüm siparişlerin alınmasıyla eş güdümlü kısa zaman amacıylade maske dağıtımına başlanması ve siparişlerin emare edilen adreslere ulaştırılması planlanıyor.

E-Devlet Üstünden Parasız Maske Siparişi Nasıl Verilir ?

E-devlet üstünden parasız maske müracaatları başladı. Kişiler TC kimlik numaraları, ad soyad, aile, etkileşim verileri ve adres girerek maske müracaatsunda bulunabilecek.

E-Devlet üstünden maske siparişi vermek amacıyla TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ