Devletten Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Alınır 2020

Devletten Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Alınır 2020

Devletten Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Alınır 2020

Devletin elde etmiş bulunmuş olduğu ekonomik yardımlar içinde kira yardımı da yer ediniyor. Devlet barınacak yeri olmayan vatandaşlara barınacak yer temin etmiş olduğu şeklinde aylık ödemesi ihtiyaç duyulan kira içersinde para yardımı yapıyor. Bu içeriğimiz de kira, yakacak, gıda ve tüm ekonomik parasal takviyeleri husus aldık. Bunun haricinde Bakanlık sonucu ile yıkılması gerektiği tespit edilen husustlarda tespit edilen kiracı ve hak sahiplerine de illere gore 595 TL. ile 960 TL. içinde ödeme yapılmaktadır.

İhtiyaç sahipleri ailelere alçakta yer edinen kişi ve kurumlar yardım yapmaktadır.

  • Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ve Bağlı Müdürlükleri,
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (İstanbul, Ankara ve İzmir amacıyla kiracıya 595 lira ödenmektedir.)
  • Kaymakamlık ve Valiliklere tespit edilen Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
  • Hususi Vakıflar ve Dernekler,
  • Sivil Cemiyet Kuruluşları,
  • Maddi Yardım Gönüllüleri,
  • Belediye Başkanlıkları

İhtiyaç sahibi yurttaş, lüzumlu evraklar ve belgeler ile kira ve başka yardımlar amacıyla bu birimlerden rastgele birine müracaat yapabilmektedir. Sayılan 6 kurum doğrultusundan bütçe olanakları dahilinde yurttaşlarımıza ödemeler yapılmaktadır. Sözgelişi 6. seçeneğimizde bildirdiğimiz Belediye Başkanlıkları İstanbul ilimizde Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Yardımlaşma Kartı vasıtası ile parasal destek sağlamaktadır. Bu kart hali iyi olmayan, aylık geliri giderlerini karşılamaya kafi olmayan yurttaşların tüm greksinimlerini karşılayabilmeleri suretiyle verilmektedir. Kartın geçmiş olduğu işletmelerden gıda ve aynısı gereksinimler ideal fiyatlar ile satın alınabilmektedir.

Bazı Belediyeler ise belirledikleri bir fon dahilinde belirli dönemlerde müracaat masalarında meydana getirilen gereksinim sahiplerine gıda, kömür, giyim ve nakit para desteği sağlarlar. Başkanlık görevlileri ailelerin ikamet ettikleri evleri ziyaret ederek yardımlarını dağıtırlar. Kira ya da başka yardımlara gereksinimi olmasına rağmen Belediye Başkanlığının sıralamasında bulunmayan vatandaşlar alçakta yer almakta olan dilekçe örneği ile müracaatlarını gerçekleştirebilirler.

Kira yardımının yanı sıra parasal anlamda yetersiz olan ailelere 80 TL. elektrik parası yardımı yapılacaktır.

İhtiyaç halindeki yurttaş lüzumlu evrakları temin ettikten sonrasında kira yardımı amacıyla müracaatte bulunabilir.

Devlet Durumu Olmayana Kira Yardımı Yapıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha evvelce zelzele riski taşıyan ve yıkılma olsılığı olan evler amacıyla yıkım sonucu almakta ve bu evlerde ikamet eden yurttaşlarımız amacıyla ödeme yapmış olduğu bilinmektedir. Eğer ikamet ettiğiniz ev zelzele riski taşımakta ise ve bu sebeple yardım istiyor iseniz, dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz.

Bununla eş güdümlü gene kentsel dönüşüm kapsamında kira ödemesi yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm bölümünde oluşturulan kira miktarları şöyledir;

En düşük ödenen kira yardımı 695 TL. 

Kilis, Artvin, Karabük, Bilecik, Yalova, Bingöl, Iğdır, Bolu, Ardahan, Çankırı, Bartın, Erzincan, Kırıkkale, Gümüşhane, Karaman, Hakkari, Bayburt, Nevşehir, Tunceli illerine verilmektedir. Bu illerimizde ikamet eden kiracılar 1 kez 1.190 TL. sınırı olan ayni hak sahipleri ise 2.975 TL. alabilirler.

775 TL. Kira Yardımı Alan İllerimiz;

AmAsya, Düzce, Rize, Bitlis, Osmaniye, Edirne, Kırıkkale, Şırnak, Giresun, Aksaray, Isparta, Yozgat, Kars, Uşak, Muş, Siirt, Kastamonu, Niğde illerimizde ise 1 kez 380 TL. verilirken ev sahibi vatandaşa ise 3.875 TL. ödenecek.

775 TL. Kira Yardımı Alan İllerimiz;

Çanakkale, Sivas, Adıyaman, Afyon, Batman, Ağrı, Zonguldak, Çorum, Elazığ, Tokat, Kütahya, Ordu illerimizde ikamet eden kiracılara bir defaya mahsus 570 TL., ev sahiplerine ise 3.795 TL. para ödemesi yapılacak.

690 TL.Kira Yardımı Alan İllerimiz;

Aydın, Urfa, Balıkesir, Van, Deniz, Trabzon, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır, Samsun, Denizli, Sakarya, Eskişehir, Muğla, Antep, Kocaeli, Maraş, Hatay, Manisa, Kayseri, Malatya illerine 840 TL. oldu. 1 kez kiracılara 640 TL, gerçek sahibi vatandaşa ise 4.450 TL. ödeme yapılacak.

Konya, Bursa,  Antalya ve Adana illerimizde ise bir defaya mahsus 870 TL. ödenirken, hak sahiplerine 4.575 TL. verilecek.

970 TL. tutarında kira yardımı alabilirsiniz.

Ankara, İstanbul ve İzmir illerimizde ise ödemeler 870 liradan 990 TL.’ye yükseltildi. Bu illerdeki kiracılar bir kez 950 TL. alacaklar. Hak sahiplerine ise 4.770 TL. ödenmektedir.

Sadece bu ödemeler 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun maddeleri gereğince yapılmaktadır. Eğer hal böyle olunca değilseniz Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bu desteği alamazsınız. Kanun bu hususta şu şekilde demektedir;

MADDE 5 – (1) Riskli yapıların yıktırılmasında ve bunların varolduğu alanlar ile riskli alanlar ve biriki yapı alanlarındaki uygulamalarda, öncelikli olarak malikler ile uyuşma yoluna gidilmesi esastır. Antak kalma ile tahliye edilen yapıların maliklerine ya da malik olmasalar bile kiracı ya da sınırı olan ayni gerçek sahibi olarak bu yapılarda ikamet edenlere ya da bu yapılarda işyeri bulunanlara geçici konut ya da işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilir.

Müracaat gerçekleştirmek amacıyla lüzumlu evrakları ve belgeleri lüzumlu evraklar listesinden öğrenebilirsiniz.  Eğer şahsınıza ilişik bir konutunuz var ise ve bu konutunuz amacıyla tarafınıza oluşturulan ödemeleri öğrenmek isterseniz, https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-adima-yapilan-kira-odemeleri adresini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*