Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır 2020

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır 2020

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır 2020

Evlenmek isteyenlerin evlenmeden evvelce yapması ihtiyaç duyulan bazı işlemler vardır. Nikah ve evlilik gerçekleşmeden evvelce bu işlemleri yapmak gerekmektedir. Bu işlemlerden biri de evlenecek olan bireylerin sağlık raporu almasıdır. Evlilik amacıyla istenilen sağlık raporu meşru bir zorunluluktur ve aynı vakitte yapılması ihtiyaç duyulan bir prosedürdür. Bu prosedürü yapar iken genel olarak gençler zorlanmaktadırlar sebebine bakıldığında ise evlenecek olan çiftlerin kafi bilgiye haiz olmadıkları meydana çıkmaktadır. Evlenmeden evvelce sağlık raporu nereden alınır? Nereye müracaat yapılır? benzer biçimde sorularda sıkça sorulan ve baş karıştıran sorular olmaktadır.

Evlenecek olan çiftlerin sağlık raporu alması gerekmektedir. Bu raporu alabilmek amacıyla çiftler kendi adlarına lüzumlu bölgelere müracaat yapmalıdırlar. Hem de sağlık raporunun istenmesindeki aslolan amaç şahıslarda haberlerinin olmadıkları bulaşıcı hastalıkların olup olmadığını kavramak ve eğer eğer bu benzer biçimde hastalık var ise daha eskiden tedbir alabilmek ve tedavi olmalarını sağlamak amacıyla lüzumlu olan bir prosedürdür. Çoğu zaman sık karşılaşılan bir hal olan kan uyuşmazlığı da bu sağlık kontrollerinde meydana çıkmaktadır. Eşler arası kan uyuşmazlığı bulunmuş olduğu takdirde tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi dünyaya ileriki olan evlatların sıhhatları yönünden son aşama önemlidir. Eğer istikbalte anne hamile kalırsa ve lüzumlu önlemler alınmazsa ciddi problemler meydana çıkabilmektedir.

Evlenmek İçin Sağlık Raporu Nasıl  Alınır?

Evlenecek olan kişilar nikahtan evvelce sağlık raporu alabilmek zorundadırlar. Sağlık raporlarını ikamet etmiş bulunduğunuz sağlık kurumlarından alabilirsiniz. Hem de Sağlık raporunu

  • aile ve cemiyet sağlığı merkezlerinden,
  • sağlık Ocaklarından,
  • devlet hastanelerinden ve hususi hastanelerden de alabilirsiniz.

Evlenecek olan ferdin sağlık raporu alması amacıyla rastgele bir sağlık kuruluşuna bizzat müracaat yapması lüzummektedir. Sağlık Ocakları ve aile cemiyet sağlığı merkezlerinde rapor alabilmek sizi birazcık uğraştırabilir. Bunun sebebi ise bu yerlerde lüzumlu olan malzemelerin bulunmamasıdır. Kan testi benzer biçimde kolay testler sağlık Ocaklarında yapılabilir. Fakat akciğer grafisi ve öteki şeyler amacıyla sağlık Ocakları kafi değildir. Ve sizi öteki yere yönlendireceklerdir. Bunun amacıyla hususi ya da devlet hastanelerine giderek rapor amacıyla müracaatte bulunabilirsiniz. Hususi hastaneler sizden rapor amacıyla fazladan ücret talep edeceklerdir. bu sebeple devlet hastanelerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Devlet hastanelerinde rapor amacıyla her türlü araştırma yapılır ve sizden hiçbir ücret talep edilmez. Sağlık raporu işlemleri aşağı yukarı olarak bigün sürmektedir.

Sigortası olmayanlar sağlık ocağına gidebilir mi? adlı yazımızı inceleyerek merak etmiş bulunduğunuz soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Sağlık Raporu Almak İçin Hangi Testler Yapılır?

Sağlık raporu amacıyla müracaatte bulunmuş bulunduğunuzda sizden ilk evvelce kan testi isteyeceklerdir. Bu testin yapılmasındaki evvelcelikli amaç kan grubunuzun belirlenmesidir. Kan grubunuz belirlendikten sonrasında ise Hepatit B, hepatit C, frengi, bel soğukluğu ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığına bakılacaktır. Saymış bulunduğumuz bu testlerin haricinde rastgele öteki bir kontrol yapılmayacaktır. Hem de vücudunuzda bu hastalıklardan rastgele birinin bulunması halunda tedavi olmanız amacıyla işlemler başlatılacaktır. Ve nikah işlemlerinize ara vermeniz lüzumecektir. Eğer kontrol sonucunuz temiz ise sağlık raporunu almanızda mesele yaşamayacaksınızdır.

51 yaş Üstü Bayanlar İçin Sağlık Raporu Nasıl Olur?

Evlilik amacıyla yalnızca genç olan yurttaşlarımız müracaat yapmamaktadırlar. 18 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen yurttaşlarımız belediyelere müracaat yaparak evlenmek istediklerini beyan etmektedirler. Evlilik beyanlarını bildiren çiftlerden sağlık raporu istendiğini yukarıda da bahsetmiştik sadece evlenecek olan şahıs 50 yaşın üstünde ise ve sağlık raporu alacak olan şahıs hanım ise evlenme müracaatlarında menopoza girdiklerini belirtmektedirler. Hem de menopoza girme halini doktor raporu ile kanıtlanırsa Akdeniz anemisi testi yapılmasına lüzum kalmayacaktır. Sağlık raporu alırken oluşturulan kan testi neticesinde ileri ki günlerde doğacak çocuklar ve anne içinde kan uyuşmazlığı olup olmadığı da belirleme edilmektedir. Doğal olarak bu hal menopoz dışındaki hanımefendiler amacıyla daha oldukça önemli olan bir mevzudur.

61 Yaş Üstü Çİftler İçin  Neler Talep Edilir?

60 yaş üstünde olan kişilar evlenmek istediklerini beyan etmiş oldukları takdirde kişilardan sağlık raporu istenmeyecektir. 60 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen vatandaşlarımızda kurul raporu talep edilir. Kurul raporunun da fotoğraflı olması lüzummektedir. Kurul raporunun istenmesi yaş ile ilgili bulunmuş olduğu benzer biçimde hastalıkların ve ölüm riskinin yüksek olması ile ilgili olmaktadır. Evlilik amacıyla sağlık raporlarının geçerlilik zamanı 6 aydır. 6 aydan sonrasında evlilik gerçekleşirse gene sağlık raporu alınması lüzumecektir.

Çiftlerin Testleri Sonucunda Hastalık Çıkarsa Ne Olur?

Tetkikler neticesinde çiftlerin rastgele birisinde bazı hastalıkların bulunmuş olduğu meydana çıkarsa bu evlenmelerine engel olmayacaktır. Sadece hastalığı bulunmuş olduğu belirleme edilen kişilardan tedavi olmaları talep edilecektir ve sağlık raporu verilmeyecektir. Sadece bazı önemli hastalıkların bulunmuş olduğu belirlendiğinde ise çiftlerin evlenmeleri amacıyla engel meydana çıkmış olacaktır. Evlilik amacıyla engel teşkil eden hastalıklar ise; verem, bel soğukluğu, akıl hastalığı ve cüzam olmaktadır. Bu hastalıklardan rastgele birine haiz olan kişilara sağlık raporu verilmez ve aynı vakitte evlenmeleri amacıyla izinde verilmez.

Evlenecek olan çiftlerimiz çeyiz yardımlarından da yararlanmak istiyorlarsa eğer çeyiz parası ve evlilik yardımı ile ilgili yazımızı inceleyerek data sahibi olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*