Gözlük İçin Devlet Ne Kadar Para Ödüyor 2020

Sigortalılar Devlet yardımı ile gözlük alma hakkına sahipler. Fakat bir çok hasta, bu ile ilgili iyi mi kullanılacağını bilmiyor. Şimdi sizlere, çerçevelerin, optik camların kaç senede bir yenileceğini, gözlük hakkınız olup olmadığını iyi mi öğreneceğinizi anlatacağız. Devlet gözlük amacıyla ne kadar ödüyor? Sgk gözlük çerçeve modelleri ve tutarları, sgk’nın karşıladığı gözlük modelleri şeklinde sorularınızın yanıtları ile beraber 2020 senesinde gözlük zamanı sorgulama işleminin iyi mi yapılacağını anlatacağız.

Devlet Destekli Gözlük Iyi mi Alınır?
Devlet yardımı ile gözlük ve çerçeve alabilmek amacıyla, ferdin kafi prim ödemesi yaparak, muayene olabilecek kadar çalışmış olması gerekiyor. Hemen sonra Devlet Hastanelerinin Göz Polikliniklerinden buluşma alarak, gözünüzde ki rahatsızlığı belirleme ettiriyorsunuz. Bu hastalık neticesinde eğer doktor doğrultusundan gözlük yazılırsa, bu gözlüğü alabilmek amacıyla Toplumsal Güvenlik Kurumunun yapmış bulunmuş olduğu Devlet Destekli gözlük ödemesinden faydalanabilirsiniz.

SGK Kapsamında Gözlük Yardım Bedelleri Ne Kadar?
Toplumsal Güvenlik Kurumu kendi muhteviyatında ki tüm vatandaşlarına 3 senede yalnız 1 kez olmak suretiyle;

 • Uzak Çerçeve Bedeli; 37,80 TL.
 • Yakın Çerçeve Bedeli; 37,80 TL. (40 yaş üstü prespiyopi teşhisi ile yazılan yakını görme gözlüğü)

Bunun haricinde gözlük çerçevesi alan kişi eğer yerli üretim bir çerçeve alırsa Sgk’nın ödediği çerçeve fiyatı 43,20 olur.

Anlaşıldığı suretiyle SGK kendi muhteviyatında ki her hastasına 3 yıl da 1 kez olmak şartıyla 37,80 yada 43,20 TL çerçeve alması amacıyla katkıda bulunur.

Camlar amacıylase diyoptri dşayetleri nazaran değişik fiyatlar ödemektedir. Sgk ‘nın en sık ödediği cam ücretleri;

 • 10,97 TL,
 • 12,07 TL,
 • 15,37 TL,
 • 16,47 TL.
  arası değişmektedir. Peki Sgk çerçeve yardımının toplam hesabı iyi mi yapılır?

SGK Gözlük Çerçeve Yardımı Hesaplama
Sgk Çalışanı amacıyla hesaplama;
-2.00 miyop hasta amacıyla çift cam tutarı olarak 10,97 TL ödemektedir.

Kısaca -2.00 uzak çerçevesi ve camları amacıyla Sgk Çalışanı bir şahsa:

 • 37,80 TL.+10,97 TL.=48,77 TL ödemekte olup, Sgk çalışanlarından %20 katılım oranı ödenen rakamdan düşülmektedir.
 • 48,77 TL. – 9,75 TL. (%20 Kat. Oranı) = 39,02 TL.
 • Sgk çalışanı -2.00 miyop gözlük alabilmek isteyen bir şahsa 3 senede 1 kez olmak suretiyle Sgk toplamda 39,02 TL para yardımı yapmaktadır. (Bağkur çalışanı, yeşilkartlı, ssk çalışanı hepsi %20 katılım oranı kesintisine uğrar)

Emekliler amacıyla hesaplama;
Tek fark eden şey katılım payının %10 olması ve bunun ferdin maaşından kesilmesidir. Yukarıda ki hesabı Sgk emeklisi bir yurttaş amacıyla yapalım.

-2.00 miyop hasta amacıyla çift cam tutarı olarak 10,97 TL ödemektedir.

Kısaca -2.00 uzak çerçevesi ve camları için Sgk emeklisi bir kişiye:

37,80 TL. +  10,97  TL. =  48,77 TL ödemekte olup Sgk  emeklisinin maaşından %10 katılım oranı kesilmektedir.

48,77  TL. –  4,87 TL. (%10 Kat. Oranı)  =  43,89 TL.

Sgk emeklisi -2.00 miyop gözlük almak isteyen bir kişiye 3 yılda 1 kez olmak suretiyle toplamda 43,89 TL para yardımı yapmaktadır. (Bağkur emeklisi, emekli sandığı emeklisi, ssk emeklisi hepsi %10 katılım oranı kesintisine uğrar)

Anlaşıldığı suretiyle SGK her vatandaşına gözlük çerçevesi ve cam vermez! Bir tek alması ihtiyaç duyulan ürün için belli süre aralığı koyarak yardımda bulunur.

Sgk 16 senedir katkıda bulunmuş olduğu sayıları değiştirmemiştir. 16 Yıl ilkin de ödediği sayı 43,20 idi şimdi de 43,20 TL ‘ dir. Sayıları güncellemediğinden kişiler almak istedikleri çerçeve ve cam fiyatından Sgk’nın ödediği rakamı noksan öderler.

Burada şunun altını bir kez daha çizmek isterim ki Sgk çerçeve vermez! Piyasada aslına bakarsan 37 TL ‘ye ya da 43 TL’ye satılan standartlarına uygun bir çerçeve yoktur! Sgk kendi bünyesinde ki vatandaşına gözlük alabilmesi için yardımda bulunur.

Örnek olarak şahıs 400 TL değerinde bir çerçeve 200 TL değerinde bir cam alabilme özgürlüğüne haiz olduğu şeklinde 150 TL çerçeve 100 TL değerinde ki bir camı da alabilir. Toplam tutardan Sgk’nın ödediği sayı düşülür arada kalan fark gözlük kullanıcısı tarafınca ödenir.

Anlaşıldığı suretiyle siz istediğiniz bir gözlükçüden içeri girdiğiniz andan itibaren istediğiniz çerçeveyi ve camı almakta özgürsünüz. Toplam tutarın bir tek yukarıda yazılan kısmını SGK öder gerisini gözlük almak isteyen yurttaş öder.

E-DEVLET ÜZERİNDEN GÖZLÜK HAKKI SORGULAMA
Toplumsal Sigortalar Kurumu E-Devlet programı ile, gözlük ödemesi oluşturulan bireylerin kaydını yapıyor ve yeni gözlük sorgulamasının ne zaman yapılacağını web üstünde sorgulamalarına müsaade ediyor. Toplumsal Sigortalar kurumu Ne zaman Gözlük Camı Değiştirebilirim adlı programını kısa ileti servisine de uyarlamış. Hatta e-devlet sitesinde bir görsel ile kullananlara bu hususta informasyon veriliyor.

Yukarıda ki mesajda görüldüğü suretiyle, gözlüğünü yenilemek isteyen hastalar, 5502 nolu numaraya CAM TC AİLE SIRA NO yazarak kısa ileti gönderiyorlar ve bu sorgulamanın sonunda aşağıda ki görselde görüldüğü suretiyle, kullanıcının hangi tarihte tekrardan gözlük alabileceği bildiriliyor.

Eğer sizin de E-Devlet şifreniz var ise, Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sayfasında e-imza yada mobil şifreniz ile bağlanarak online sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Oluşturulan sayfaya giriş yapmadan evvel PTT’ den aldığınız gizyazı ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonrasında oluşturulan sayfada gözlük alma hakkınız olup olmadığı sorgulanmaktadır. Mesela sağ cam bilgisi hakkınız olmadığı gösteriliyor ise yukarıdaki durum şeklinde gözünüzde bir değişim olmaksızın cam değiştirilmesi mümkün olmamaktadır.

3 Yıldan Evvel Gözlük Değişiklik yapmak Mümkün mü?
Düzgüsel şartlarda devlet destekli olarak verdiği çerçeve ve camlar amacıyla belirlenmiş bir zaman bulunmakla beraber bu dönemin 3 yıl bulunduğunu söyledik. Fakat bu halin iki istisnasını bulunmaktadır.

Diyoptrilik: Bu gözün gelen ışınlarını kırma enerjisini ifade etmektedir. Eğer bu hususta 0,5 oranında bir artış söz hususu olursa, devlet doğrultusundan camların karşılanması şeklinde bir hal söz hususu olmaktadır. Bu halin belirlenmesi amacıyla gene Göz Hastalıkları hekimine giderek muayene olmanız gerekiyor. Bu probleminin belirleme edilmesi halinde doktor doğrultusundan size yeni bir gözlük reçetesi yaptırılması söz hususu olabilecektir.
Gelişim çağlarında olan çocuklar: Hem de vakitden evvelce numaralı gözlük verilmesi hali bir de gelişim çağlarında olan çocuklar amacıyla geçerli olmaktadır. 18 yaşını doldurmamış olan çocuklarda 3 senedan evvelce gözlük camı değişiklik yapmak mümkündür.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?
Gözlük reçeteleri Göz Hastalıkları Uzmanları doğrultusundan düzenlenmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu kapsamında hizmet veriliyor ise reçetelerin geçerlilik vakitleri 10 iş günü olarak belirlenmiştir. 10 iş günü amacıylade müracaat edilmeyerek işleme girmeyen reçeteler geçersiz olarak kabul edilmektedir. Bir de hususi hastaneden alınan reçetelere değinelim. 4924 saseneı Esenlik Bakanlığı yazısında;

“…..düzenlenen gözlük ve her türlü lens reçetelerinin geçerlilik süreleri; hastanın refraksiyonu, kornea eğimi ve göz yaşı özelliklerinin değişebileceği, bu amaçla gözlük reçeteleri ile her türlü lens reçetelerinin son 1 yıl içersinde yazılmış olması gerektiği.” söylenmektedir.

Yönetmelik gereği SGK kapsamı haricinde yazılan reçetelerin geçerlilik süreleri 1 yıl olarak belirlenmiştir.

Devlet Destekli Gözlük Hakkı ile Güneş Gözlüğü Alınır mı?
Optikler sizlerden almış olduğu faturalar ile Devletin gerçekleştireceği ödemeyi her ayın belirli günlerinde toplumsal sigortalar kurumuna başvurarak, belirli dönemlerde teslim almaktadırlar. Bazı hususi optik firmalarının, bu bedeli ister standart gözlük ve cam, isterse güneş gözlüğü olarak kullandıkları söylense de, gerçeği yansıtmamaktadır. Hem de bu hal mevzuata aykırıdır. Numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alınamaz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir