Sicil Affı Ne Vakit Çıkacak 2020

Geçen yıl tam 3 kez kredi sicil affı yasası gündeme geldi ve 3 kez farklılığa gidildi. Geçen senelerde oluşturulan planlamaler ile bir çok esnafımız, emeklimiz, çalışanımız sicil affı yasasından yararlandı. 2020 senesinde sicil affı çıkacak mı, bankalar ne zaman sicil affı uygulayacak, hangi uyacaklarını aktaran bankalar hangileri, Halkbank, Vakıfbank, Güvence, İş Bankası, Akbank, TEB, Denizbank ya da Ziraat Bankasına borcu olan esnaf ve vatandaşlar aftan iyi mi yararlanacaklar? detaylar haberimizde..

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, geride bıraktığımız yıl Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna bakılırsa kimlerin iyi mi yararlanabileceğini, müracaat şartlarını, iyi mi müracaat yapılacağını, Sicil Affı Yasası adlı haberimizde anlatmıştık. Bu yıl itibariyle meclisin gündeminde esnafın ya da başka çalışanların sicil notlarının planlamasine dair bir tasarı gündeme gelmedi. Bunu son hal olarak açıklayabiliriz fakat gelişen vakitlarda bu tür bir planlamanin görüşülmesi ihtimaller dahilindedir.

Sicil Affına Uyacaklarını Açıklayan Bankalar

Bankaların hiçbiri sicil affını tatbik eden bankalar olarak belirtilmedi. Buna binaen bir fazlaca esnaf ve tüketici sicil affının uygulanması mevzusu ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Zira her ne yasa borcun bütününün 6 ay içersinde kapatılmasını ya da borcun 6 ay içersinde oluşturulandırılmasını ve bunun sonucunda borçlunun 5 senelik kara sıralaması vakitını beklemesine lüzum kalmayacağını yargı altına almışsa da, bazı bankaların yasaya uymadıklarını öne sürdüler.

Bazı borçlular ise, sicil affı yasası bulunduğunu öne sürerek, bankalara olan ve şimdilik ödemedikleri borçlarının bütününün silinmesi lüzumliliğini öne sürmektedirler.

Kara listede olması sebebiyle; Geçtiğimiz yıl KOSGEB doğrultusundan verdiği faizsiz kredi de bankalara borcu olan 92.302 esnafımızın bankalar doğrultusundan geri çevrildiği açıklandı.

Resmi Gazete’de piyasaya sürülen esnaflara, emeklilere ve çalışanlara ön görülen sicil affı programsında bankalara olan borcun ödenmeden ya da oluşturulandırılmadan şahıslara hijyenik bir sayfa açılması ya da kara listeden silinmeleri ihtimaller içinde değildir.

Eğer Bakanlar kurulundan buna dair yeni bir planlama kabul edilirse, Sicil Affı Yasası olarak devletdestekli.com data arşivimizde yayınlanacaktır.


Kredi Kartı Borçlarına İlişkin Sicil Affı Düzenlemesi

Geçtiğimiz yıl Resmi Gazetede piyasaya sürülen bir program da kredi kartı borçlarına dair idi. Buna bakılırsa kredi kartı borcu olan vatandaşlar, borcun tamamını ödemek suretiyle bankalara müracaat yapma hakkına sahiptiler. Bankalar Resmi Gazete’de piyasaya sürülen bu sicil affı programsını yerine getirmedikleri halda, tüketicilere yargıcı heyetleri ya da yargı yolu açılabilmektedir. Fakat bu planlamalerin hiçbiri bankanın sizlere hijyenik bir sayfa açarak kredi verme mevzusu ile ilgili mecburi oldukları manasına gelmemektedir.

Sicil Affı Yasası Haricinde Kara Listeden Çıkma Yöntemi

  1. Eğer bankaların kara listesinden çıkarak sicilinizin temizlenmesini istiyorsanız;
  2. Borçlu olduğunuz bankaya müracaat yaparak, kara listeden çıkmak istediğinizi ve buna dair borçlarınızın oluşturulandırılmasını talep edin.
  3. Öteki bankalara olan borçlarınızı ya da ödenmemiş kredi kartı bakiyelerinizi kapatın.
  4. Eğer banka borcun oluşturulandırılmasına pozitif yönde bakmaz ise, başka bankalardaki borç oluşturulandırma kredilerine müracaatn.
  5. Banka kredileri, kredi kartları ve benzer mevzulara dair Devletin yapmış olduğu planlamalerin yer almış olduğu ve yayınlandığı feysbuk sayfamızı alttaki beğen butonuna tıklayarak takip ediniz!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir