Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?

Emekli Maaşına Haciz

Okuyucularımızın mühim bir kısmı tarafınca sorulan borçlara müteakip emekli maaşına haciz konulur mu sorusuna cevap vereceğiz. Devlet, süre içinde emekli vatandaşlar için birçok değişik düzenleme getirdi. Asgari ücretin yeni senenin arkasından tekrardan zamlanması, emekli maaş zammı oranını da etkiledi. Emekliler, aslına bakarsak devlet nezdinde maaşı en güvence kişiler diyebiliriz.

İnsanlar emekli maaş haczi mevzusunda birazcık tedirgin. Sadece tedirgin olacak bir durum yok. Devlet güvencesinde olan maaşlara bankalar tarafınca kesinlikle haciz uygulanamaz.

Emekli Maaş Bloke

Emekli Maaşına Bloke Konur Mu?

Hayır, keslinlikle uygulanamaz. Hangi bankaya ne kadar borcunuz olursa olsun. Devlet yetkisi olmadan emekli maaşına borcunuza dair haciz ya da bloke konamaz.

Devlet, yapmış olduğu yeni bir yasal düzenleme ile beraber yalnız devlet kurumlarına olan borçlara karşı emekli maaşı haczine izin verir. Bildiğimiz benzer biçimde devlete borçlu olabilmeniz için en ihtimaller içinde seçenek Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) borçlarıdır. Devlet, SGK borçları söz mevzusu olduğu süre emekli maaş haczi ya da blokesine izin verir.

Hususi Bankalar Haciz Uygulayamaz

Hususi bankalardan süre içinde kredi ya da kredi kartı alabilirsiniz. Mevzu her ne olursa olsun hususi bankalar, bu aşamada sizlere haciz uygulayamazlar. Devlet, bankaların bu şekilde bir adım atmasına kesinlikle izin vermiyor.

Eğer ki haciz ya da bloke uygulaması söz mevzusu ise bir usulsüzlük söz mevzusudur. Dilekçe ile itiraz etme hakkına haiz olduğunuzu ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir