Emekli Maaşına Haciz
Emekli Maaşına Haciz

Okuyucularımızın önemli bir kısmı tarafından sorulan borçlara müteakip emekli maaşına haciz konulur mu sorusuna yanıt vereceğiz. Devlet, zaman içerisinde emekli vatandaşlar için birçok farklı düzenleme getirdi. Asgari ücretin yeni yılın ardından yeniden zamlanması, emekli maaş zammı oranını da etkiledi. Emekliler, aslında devlet nezdinde maaşı en garanti kişiler diyebiliriz.

İnsanlar emekli maaş haczi konusunda biraz tedirgin. Ancak tedirgin olacak bir durum yok. Devlet güvencesinde olan maaşlara bankalar tarafından kesinlikle haciz uygulanamaz.

Emekli Maaş Bloke

Emekli Maaşına Bloke Konur Mu?

Hayır, keslinlikle uygulanamaz. Hangi bankaya ne kadar borcunuz olursa olsun. Devlet yetkisi olmadan emekli maaşına borcunuza dair haciz ya da bloke konamaz.

Devlet, yaptığı yeni bir yasal düzenleme ile birlikte sadece devlet kurumlarına olan borçlara karşı emekli maaşı haczine izin verir. Bildiğimiz gibi devlete borçlu olabilmeniz için en olası seçenek Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borçlarıdır. Devlet, SGK borçları söz konusu olduğu zaman emekli maaş haczi ya da blokesine izin verir.

Özel Bankalar Haciz Uygulayamaz

Özel bankalardan zaman içerisinde kredi ya da kredi kartı alabilirsiniz. Konu her ne olursa olsun özel bankalar, bu noktada sizlere haciz uygulayamazlar. Devlet, bankaların böyle bir adım atmasına kesinlikle izin vermiyor.

Eğer ki haciz ya da bloke uygulaması söz konusu ise bir usulsüzlük söz konusudur. Dilekçe ile itiraz etme hakkına sahip olduğunuzu unutmayın.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir