Banka Borcundan Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi kartı denince insanoğlunun aklına daima iyi şeyler gelmiyor maalesef. Kredi kartları gelişmiş dünya adına büyük bir adım olmasına rağmen ileriye dönük düşünüldüğünde aslına bakarsak çokta iyi bir şey olmadığı tamamımız tarafınca kabul edilecektir. Bunun açıklaması şu şekilde olur. Kredi kartları hakikaten anlık olarak bizi rahatlatacak kadar iyi bir şey olarak görülür. Para ödemediğimiz için bir şey kaybetmediğimizi düşünürüz. Alışveriş halletmeye devam ederiz. Hal bu şekilde olunca borç miktarı artar da artar. İş ödemeye erişince ise tökezleriz ve ödemeyi yapamayabiliriz. Bankalardan kredi alımında bulunuruz. Ve bunların her ay tertipli ödemesini yapmak zorundayızdır. Bu yasal olarak bankanın bizlerden talebidir. Yalnız ödeyemezsek başımıza neler gelir? Banka borcundan eve haciz gelir mi? Banka borcu yüzünden hapse girilir mi?

Bu sorular borçluların aklını karıştırmış durumda. Biz banka borcundan eve haciz gelir mi? sorusunu cevaplayalım.

Bankalar sizden her ay borcunuzu tertipli ödemenizi ister. Borcunuzu ödememeye başlarsanız ve bu süre 3 ayı geçtiyse bankalar tarafınca takip başlatılır. Banka yetkilileri sizi avukata vermek zorunda kalır. 3 aylık süre zarfında görevliler sizi sürekli aramaya ve borcu ödemeniz mevzusunda uyarma etmeye devam eder. Süre dolumunda hala borç ödenmemişse avukat devreye girer. Borçlulara 7 günlük bir süre verilir. Bu süre zarfında da borç ödenmezse avukat yada yerine gönderilmiş olduğu bir vekili haciz takip edeni yapmak için borçlunun evine gider. Yalnız evimizdeki eşyaların yaşam dengesini bozmayacak şekilde incelenmesi gerekir.

Nelere El Konulamaz?

Sözgelişi bir tane buzdolabı var ise buna el konulamaz. Yasal olarak bakıldığında bu suçtur. Yalnız bankalar bunu başka yollarla eğitim etmeye çalışır. Sözgelişi çalıştığınız işyeri ile anlaşmaya giderek maaşınız dörtte birlik kısmına banka el koyar. Eğer çalışmıyorsanız banka hesaplarınızda para var ise oradan tahsilat yapılmaya çalışılır. Eğer banka hesaplarınızda boşsa üzerinize kayıtlı mülk ve araçlar incelenir. Bulunuyorsa borç oradan alınmaya çalışır. Ev haczi düzgüsel şartlarda yasal değildir. Alternatif yollar aranır.

Bu makalemizde sizlere detaylı olarak borç yüzünden haciz gelip gelmeyeceği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Isterseniz aşağıda bulunan yorum kısmı üstünden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.