banka borcundan haciz gelir mi

Banka Borcundan Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi kartı denince insanın aklına her zaman iyi şeyler gelmiyor maalesef. Kredi kartları gelişmiş dünya adına büyük bir adım olmasına rağmen ileriye dönük düşünüldüğünde aslında çokta iyi bir şey olmadığı herkes tarafından kabul edilecektir. Bunun açıklaması şu şekilde olur. Kredi kartları gerçekten anlık olarak bizi rahatlatacak kadar iyi bir şey olarak görülür. Para ödemediğimiz için bir şey kaybetmediğimizi düşünürüz. Alışveriş yapmaya devam ederiz. Hal böyle olunca borç miktarı artar da artar. İş ödemeye gelince ise tökezleriz ve ödemeyi yapamayabiliriz. Bankalardan kredi alımında bulunuruz. Ve bunların her ay düzenli ödemesini yapmak zorundayızdır. Bu yasal olarak bankanın bizden talebidir. Ancak ödeyemezsek başımıza neler gelir? Banka borcundan eve haciz gelir mi? Banka borcu yüzünden hapse girilir mi?

Bu sorular borçluların aklını karıştırmış durumda. Biz banka borcundan eve haciz gelir mi? sorusunu cevaplayalım.

Bankalar sizden her ay borcunuzu düzenli ödemenizi ister. Borcunuzu ödememeye başlarsanız ve bu süre 3 ayı geçtiyse bankalar tarafından takip başlatılır. Banka yetkilileri sizi avukata vermek zorunda kalır. 3 aylık süre zarfında görevliler sizi sürekli aramaya ve borcu ödemeniz konusunda ikaz etmeye devam eder. Süre dolumunda hala borç ödenmemişse avukat devreye girer. Borçlulara 7 günlük bir süre verilir. Bu süre zarfında da borç ödenmezse avukat veya yerine gönderdiği bir vekili haciz takibi yapmak için borçlunun evine gider. Ancak evdeki eşyaların yaşam dengesini bozmayacak şekilde incelenmesi gerekir.

Nelere El Konulamaz?

Örneğin bir adet buzdolabı varsa buna el konulamaz. Yasal olarak bakıldığında bu suçtur. Ancak bankalar bunu başka yollarla tahsil etmeye çalışır. Örneğin çalıştığınız işyeri ile anlaşmaya giderek maaşınız dörtte birlik kısmına banka el koyar. Eğer çalışmıyorsanız banka hesaplarınızda para varsa oradan tahsilat yapılmaya çalışılır. Eğer banka hesaplarınızda boşsa üzerinize kayıtlı mülk ve araçlar incelenir. Bulunuyorsa borç oradan alınmaya çalışır. Ev haczi normal şartlarda yasal değildir. Alternatif yollar aranır.

Bu makalemizde sizlere detaylı olarak borç yüzünden haciz gelip gelmeyeceği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Dilerseniz aşağıda bulunan yorum bölümü üzerinden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

You May Also Like

More From Author

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment