Ziraatçi Kayıt Sistemine (ÇKS) {Nasıl} Kayıt Olunur ve ÇKS Belgesi {Nasıl} Alınır?

ÇKS {Nasıl} alınır? ÇKS Nedir? ÇKS Sistemine kayıt {nasıl} yapılır? Ziraatçi Kayıt Sistemine {Nasıl} Kayıt Olunur ve ÇKS Belgesi {Nasıl} Alınır? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Ziraatçi Kayıt Sistemine ÇKS iyi mi kayıt olunur evraklar ve koşullar hakkında sorular, çeşitli tarımsal desteklerden yararlanmak isteyenlerin en oldukça sordurulmuş olduğu sorular arasındadır. Devlet ve bankalar tarafınca çiftçilere sunulan desteklerden yararlanabilmek için bu belgeye haiz olunması gerekir. Tarımcılık ile uğraşıldığına dair kanıt olarak bu belge gösterilmektedir. ÇKS belgesi iyi mi alınır 2020 yılı ilk olarak Ziraatçi Kayıt Sistemi’ne kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Ziraat İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurularak kayıt olunabilir. İlk kayıt ve kayıt yenileme için yapılması ihtiyaç duyulan benzer işlemler bulunmaktadır.
2020 ÇKS Belgesi {Nasıl} Alınır?Ziraatçi belgesi iyi mi alınır 2020 yılı için ilk olarak Ziraatçi Kayıt Sistemi’nin bir üyesi olmak gerekmektedir. Kayıt işlemleri arazi sahiplerinin başvurusu, arazi kiralayanların başvurusu yada arazisi birinci dereceden yakınlarına ilişkin olanların başvurusu şeklinde araziyi kullanan kişiye gore değişim gösterebilmektedir.Ziraatçi Kayıt Sistemi’ne ilk kere kayıt olacaklar, kimlik bilgilerinin beyan edilmiş olduğu bir formu doldurmaları gerekmektedir. Kayıt başvurusu için arazi tapusu istenmektedir.Bu yüzden Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidilerek, tapu fotokopilere “aslına uygundur” kaşesi bastırılmalıdır. Bu işlemlerden sonrasında, C formu adı altında bir formun doldurulması istenmektedir. Biçim, ekim meydana getirilen arazinin tapu bilgileri ve yetiştirilen ürünlerin içerecek şekilde doldurulmalıdır. Hazırlanan C formu, arazinin kayıtlı olduğu muhtarlığa imzalatılmalıdır. Hazırlanan belgeler ile birlikte kayıt için yapılacak olan başvurular, arazinin kayıtlı olduğu ziraat İl veya İlçe Müdürlüklerine gerçekleştirilmelidir.SON DAKİKA: DEVLET DESTEKLİ KEÇİ KREDİSİ
2020 Evraklar Nedir?Ziraat İl ya da İlçe Müdürlüklerine gidilmeden ilkin, ÇKS belgesi için lüzumlu evraklar hazırlandığı takdirde kayıt işlemi daha kısa sürede tamamlanabilir. Evraklardaki bilgilerin eksiksiz bir halde doldurulmasına dikkat edilmesi önerilir. Aksi takdirde, belgeler uygun bulunmayıp yine hazırlanmaları istenebilir. Kayıt için istenen evraklar içinde;Ziraatçi kayıt formu,Kira kontratı,Boş C formu,B formu,Muvafakat – 1Muvafakat – 2 bulunmaktadır.OKU  KOSGEB’in 250.000 TL’yi Aşan Bağışlama Desteği!Hazırlanan evraklar bir dosya içine konularak Ziraat İl ve İlçe Müdürlüklerine teslim edilebilir. Kayıt başvurularının neticelerini kovuşturmak isteyenler, E-Devlet üstünden de ÇKS sorgulaması yapabilir.ÇİFTÇİ KREDİSİ VEREN BANKALAR ÇKS Hakkında Bilgiler Çitçi Kayıt Sistemi’ne meydana gelen başvurular yaşam boyu geçerliliğe haiz değildir. Her kayıt, 1 yıl süre için gerçekleştirilmektedir. Bir senenin sonucunda gene müracaat yapılması gerektiğinden, kayıt işleminin tertipli olarak yinelenmesine dikkat edilmelidir.Kayıt yenileme için meydana gelen başvurularda da ilk kayıtta istenen belgeler hazırlanmalıdır. Bunun sebebi, kişinin güncel durumunu seyretmek ve eğer arazi almış veya satmış ise sistemi güncel tutmaktır. Belgelerde güncel bilgiler kullanılmalıdır.Daha önceki yıllarda hazırlanmış belgeler kopyalanarak müracaat yapılmamalıdır. Güncelleme yapacakların, güncelleme yapıldığına ilişkin arzuçe hazırlayabilir. Kayıt yenileme arzuçeleri anında işleme koyulmaktadır. ÇKS belgesi tutarı, belgeyi temin etmek isteyenlerin ziraat İl ve İlçe Müdürlüklerinde ödemeleri gereksinim duyulan bir dosya harcamasıdır ve 10 TL olarak alınmaktadır.Devlet tarafınca verilen tarımsal affetme ve yardımlardan yararlanabilmek için ÇKS belgesine haiz olma ve sisteme kayıtlı olma şartının sağlanması gerekir.ÇKS belgesi hususi ve devlet bankalarının düşük faizli kredilerden de yararlanılabilir. Ziraatçi kredi kartlarına müracaat yapılarak, arazi yada canlı hayvan gereksinimları kart yardımıyla giderilebilir.ÇKS belgesine haiz kişiler, BAĞ-KUR emeklisi olarak emekli olabilmektedir. üretici Yol Belgesi, üretilen ürünlerin nakliyesinde lüzumlu olan bir belgedir ve ÇKS belgesine haiz olanlar, bu belgeyi de kolay bir halde alabilmektedir.Ziraatçi Kayıt Sistemi, hayvancılıkla uğraşanların da kayıt olabilecekleri bir sistemdir.