Ziraatçi Borç Yapılandırma Kredisi 2022 Müracaat Şartları

Ziraatçi Borç Yapılandırma Kredisi 2020 Müracaat Şartları nedir? Çiftçiler borç yapılandırma kredisi {nasıl} alır? Çiftçiye borç yapılandırma kredisi veren bankalar hangileridir? Uzun süredir çiftçilerimiz tarafınca beklenen iyileştirme Ziraat bankasından geldi. Tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerimiz ödemelerin ertelenmesini bekliyordu. Ziraat bankası çiftçiler için vadelendirme getirdi. Çiftçilerimizin kredi borçları 5 yıl’a kadar vadelendirme yapılarak yapılandırmaya gidiyor. 3 Ocak 2020 tarihindeki Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe giren tarımda kredi vadelendirme sonucuna ilişkin detaylı bilgiler yer almıştır.
Çiftçiye Yapılandırma Müjdesi 2020Çiftçiye çiftçinin beklediği müjde.. Ziraat Bankası borçlarını ödemekte zorluk çeken çiftçiye müjde gömü ve sanayi Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Çiftçilerimizin ödemedikleri yada ödeyemedikleri tarımsal borçları yapılandırılacak ve refinansman sağlayarak kapatılacak. Meydana getirilen açıklamada çiftçinin yükü azaltılacak. Borçlarında vadelendirme olanakı sağlanacak. Bu yapılandırma Ziraat Bankasına olan borçları kapsıyor. Ziraat Bankasından kullandıkları kredilerin tümü için 5 yıl vade ile yüzde 9 oranında uygulanacak faiz oranları geçerli olacak. Tarımsal faaliyetlerde kullanmak suretiyle aldıkları kredi borçlarını ödemeye güçlük çeken çiftçilere Ziraat Bankasından kullandıkları kredi borçlarının yapılandırılması imkanı sağlanmış oldu. 31 aralık 2019 itibariyle ödenmesi ihtiyaç duyulan fakat ödenmeyen borçları kapsıyor.Ziraat bankası geçtiğimiz yıllarda da çiftçilerimizin gereksinim duyduğu tarımsal faaliyetlerde kullandırılmak suretiyle çiftçilere verilen ziraat kredilerini 5 yıl’a varan vadelendirme olanakı sunuyordu. 2020 senesinde da bu anane bozulmadı ve düşük faizle birlikte yapılandırmaya gidildi.ÇKS BELGESİ NASIL ALINIRÇİFTÇİ KREDİSİ VEREN BANKALAR 2020
Berat Albayrak Ziraatçi borç yapılandırması için şöyleki konuştu;“Naturel afetlerden etkilenen yada ekonomik sebeplerden dolayı kredi geri ödemelerinde mesele yaşayan, tüm tarımsal faaliyetleri devam eden üreticilerimize yapılandırma imkanı getiriyoruz. Çiftçilerimizin Ziraat Bankasından kullandığı kredilerin tümü için mühim bir müjde. Yüzde 9 faiz oranıyla5 yıla kadar uzun vade istiyorlardı bizlerden, tekrardan vadelendirebilecekler artık. Ziraat Bankası burada mühim bir yük almış olacak ve üreticilerimizin mevcut borçlarının bir tek bir tek sezonda edilecek tarımsal gelirlerle ödenmesindeki tüm bu zorluklar göze alınarak, ürün, zamanlama, iklim şartları borçları minimum 5 senelik bir süreçte piyasanın oldukca oldukca altında, oldukca daha düşük bir faiz oranıyla geri ödenmesiyle hepsini rahatlatacak yeni bir yapılanmanın önünü açıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.”3 Ocak 2020 Tarihindeki Sayısında Gösterilen HaberVerilen kredinin kullandırılma tarihleri içinde ( 1 Ocak 2020-31 Aralık 2022) krediye mevzu olan varlıklarda meydana gelebilecek herhangi bir organik afetlerden etkilendiği tespit edildiğinde Ziraat Bankasının ve Ziraat Kredi Kooperatifinin mevzuatları gereğince vade tarihinden itibaren taksitlendirilebilir.Naturel afetlerden dolayı oluşacak hasarı karşılamak için kullandırılacak olan kredinin vadelendirme tarihleri içinde ( 1 Ocak 2020-31 Aralık 2022) meydana gelmiş olması gerekir.Krediyi gerçek ve tüzel kişi-üreticiler kullanabilecek.Her yıl afetlerde etkilenen üreticiler hasar raporunu TARSİM’den temin ederek müracaat yapabilecek.1 ay içinde hasar tespit raporunu alan üreticiler Ziraat Bankasına müracaat etmelidir.Müracaat işlemlerinde gecikme yaşayan üreticiler için başvurularda 15 gün ek bir süre daha tanınıyor.Ertelenen krediler için vade sonuna kadar takip işlemleri başlatılamaz.Erteleme işleminde borçlu ve kefillerin kefaletten çekilme hakkı yoktur.Hasarlar üretici tarafınca belirlenme zorunluluğu vardır. Naturel afetlerin hasar tespitinde TARSİM raporu esas alınır. TARSİM’e mevzu olmayan tespitler il ve ilçe hasar tespit komisyonlarınca yapılır.Hasar tespit komisyonunda işleyiş, mevzuat detayları Ziraat ve Orman Bakanlığınca yayınlanacak tebliğde belirtilir.Ertelenecek kredi tutarı hasar oranına %10 risk primi ilave edilerek hesaplanır. Hesaplanan tutarı aşmamak kaydıyla Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Ko. tarafınca belirlenir. Hasardan etkilenen ürünlere kredi kullandırılır. Sigorta tazminatları hesaplanan kredi tutarında düşüldükten sonrasında anapara üstünden hesaplanır.Yatırım periyodu kredilerinde yalnızca ilgili dönemdeki kredi taksitlendirme erteleme işlemi yapılır.Erteleme işlemi bir yıl süre % 25 ile taksitlendirme ise % 20 faiz oranı ile 5 yıl olarak yapılır.İlgili krediden 3 kez ardarda yararlanma imkanı mevcuttur.Sözleşmeli üretim meydana getiren çiftçiler yukarıda bahsettiğimiz madde hükümlerinden faydalanamaz.OKU  PTT’den Müracaat Yapanlara 1300 TL Yardım Ödemesi!