Yükselen Çelik talep toplama sürecinde…

Türkiye vasıflı çelik sektörünün önde gelen markalarından biri olan Yükselen Çelik halka arzında geri sayım başladı. 7-8 Kasım 2019 tarihlerinde talep toplayacak olan Yükselen Çelik, sermaye artırımıyla elde edeceği kaynakla amaçladığı büyümeyi yapmak üzere, katma sayısal değeri yüksek Vasıflı Çelikler grubunda “geleceğin akıllı çeliği” olarak adlandırdığı patentli ve dizayn ürünlerine yenilerini ekleyerek yurtamacıyladeki piyasa payını…


Yükselen Çelik talep toplama sürecinde…

Türkiye vasıflı çelik sektörünün önde gelen markalarından biri olan Yükselen Çelik halka arzında geri sayım başladı. 7-8 Kasım 2019 tarihlerinde talep toplayacak olan Yükselen Çelik, sermaye artırımıyla elde edeceği kaynakla amaçladığı büyümeyi yapmak üzere, katma sayısal değeri yüksek Vasıflı Çelikler grubunda “geleceğin akıllı çeliği” olarak adlandırdığı patentli ve dizayn ürünlerine yenilerini ekleyerek yurtamacıyladeki piyasa payını arttırmayı planlıyor. Vasıflı kalıp çelikleri sektöründe yüzde 14’lük paya sahip olan Yükselen Çelik yapacağı halka arzla, yatırımcıların çelik sektörünün katma kıymetli bölümündeki büyümeye ortak olabilmeleri amacıyla mühim bir fırsat sunuyor..

Türkiye vasıflı çelik sektörünün önde gelen markalarından biri olan Yükselen Çelik, sermaye artırımı yolu ile halka arz oluyor. 7-8 Kasım 2019 tarihleri arasında talep toplama sürecine girecek olan firma, yüzde 42’lik sermaye artırımı yolu ile hisselerinin yüzde 29,58’ini halka arz etmeyi planlıyor. Pay başına halka arz fiyatı 5,40 TL olarak tespit edilen Yükselen Çelik’in halka arz sürecine, Gedik Yatırım özcülüğünde toplam 27 üyeden meydana gelen konsorsiyum aracılık ediyor.

Halka arz ile geçmişten gelen başarılı operasyonunu daha da geliştirmeyi planlayan Yükselen Çelik, elde edeceği kaynakla makine ekipman yatırımı yaparak, sahip olunan halde düşük olan finansal borcunu daha da azaltarak ve işletme sermayesini kuvvetlendirerek, “geleceğin akıllı çeliği” olarak da nitelendirilen patentli ve dizayn ürünlerine yenilerini ekleyerek vatanamacıylade piyasa payını arttırmayı hedefleyecek. Yüksek katma kıymetli ürünleri ile niş bir piyasaya hitap eden Yükselen Çelik, başta otomotiv ve otomotiv yan endüstri olmak üzere savunma, gemi, makine ve kalıp endüstrilerine yönelik vasıflı çelik ihtiyacına yanıt veriyor.

65 senelik aile tecrübesi ve yüzde 100 yerli sermaye

Halka arz bundan dolayı düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Yükselen Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk, 65 senelik aile tecrübesi ve Türkiye’nin 43 senelik köklü vasıflı çelik tedarikçilerinden biri olan Yükselen Çelik’in, vasıflı kalıp çeliğinde yüzde 14’lük payla, piyasaın lider markalarından biri olduğunu hatırlattı. Göktürk, “Yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olan Yükselen Çelik’in bu girişiminin başka firmalara misal olacağına ve piyasaların hareketlenmesine katkıda bulunacağına inanıyorum. Halka arzla eş güdümlü hedefimiz yatırımcılarla eş güdümlü bu piyasa payını daha da yukarıya çekmek” dedi.

Katma kıymetli ürünlerle piyasa büyüyecek

Yükselen Çelik’in hedeflerine yönelik açıklamalarda tespit edilen Yükselen Çelik CEO’su Barış Göktürk ise, firmanın sermaye artırımından sağlayacağı kaynakla katma kıymetli ürün gamını genişleteceğini belirtti. “Çelik piyasaında teknolojik dönüşümün lidersüyüz” diyen Barış Göktürk, sözlerine şu şekilde devam etti: “Türkiye çelik piyasanın fazlalığını inşaat ve yapısal çelikler oluşturuyor. Bizim bulunduğumuz vasıflı çelik sektörü ise grup çelikleri ve bilhassa de kalıp çeliği alanı ile çok niş ve büyüyen bir piyasa. Bu alan, Türkiye’de aşağı yukarıya 70 bin ton seviyesinde. 35 bin tonu grup çeliği, kalıp çeliği; 35 bin tonu da alaşımlı kalıp çeliklerinden oluşuyor. Türkiye 37 milyon tonluk bir çelik piyasaına sahipken, bunun yalnızca çok ufak bir alanı katma kıymetli çeliklerden oluşuyor. Oysa 15 sene evvelce bu tür bir piyasadan söz etmek bile olanaksızdı. Bu alan, katlanarak büyümeye devam ediyor. Yıllık 25 bin ton seviyesinde çelik işliyoruz ve satıyoruz. Otomotiv, makine, kalıp ve savunma endüstri gibi sektörler yalnızca kendilerine yetebilen değil, dışalım yapabilen konuma geldiler ve bu sektörler bizim ürettiğimiz katma kıymetli ürünleri de kullanıyor. Bu sektörlerin dışalım rakamları büyüdükçe, Yükselen Çelik gibi şirketlerin satış rakamları artacaktır.”

Sermaye Piyasalarıyla eş güdümlü büyüyeceğiz

Barış Göktürk, “2016’dan 2018’e TL bazında %135 ciro büyümesi gerçekleştirdik. Bundan sonra Sermaye Piyasalarıyla eş güdümlü büyüyeceğiz. Türkiye’de fazlası şirket bankalara borçlanarak büyüme yolunu seçiyor ve ardından halka arzla borç kapama yoluna gidiyorlar. Bizim toplam kredi limitlerimizin %80’inden fazlası boş duruyor. Biz borçlanarak değil, halka arz olarak büyümek istiyoruz’’ dedi.

Yüksek kâr marjımız devam edecek

Göktürk ilaveten, “2018 senesinde %19,5 net kâr marjına sahip olduklarını, %26’nın üstünde bir FAVÖK marjı yarattıklarını ve 65 senelik aile tecrübesi ile bu şirketi yönettiklerini; halka arz ile eş güdümlü şirketin güçlenecek olan işletme sermayesi vasıtası ile bu kar marjlarının devam ederek, piyasa paylarının artacağına inandıklarını vurguladı.

Yatırımcıya yasenean büyümeye ortak olma fırsatı

Yükselen Çelik halka arzına liderlük eden Gedik Yatırım’ın Genel Müdürü Metin Ayışık, halka arzlarda seçici olduklarını ve bu türsi köklü bir aile şirketinin halka arzında konsorsiyum önderliği gerçekleştirdikleri amacıyla gururlu olduklarını belirtti. Ayışık, Borsa İstanbul’da yüzde 100 yerli sermayeli, büyüme planları ile ilgi çekecek bir şirketin halka arza gitmesinin piyasaya hareket getireceğine inandıklarını söyledi. Yükselen Çelik halka arzının, bu seneki en büyük halka arzlardan biri olduğuna vurgu yapan Ayışık, “Halka arz amacıyla kurulan konsorsiyum, Gedik Yatırım özcülüğünde toplam 27 kurumdan oluşuyor. Yükselen Çelik halka arzında vatan içi kurumsal yatırımcı tahsisatı yüzde 50, vatan dışı kurumsal yatırımcı tahsisatı yüzde 10 ve vatan içi bireysel yatırımcı tahsisatı ise yüzde 40 olarak belirlendi. Halka arzın tamamı Yükselen Çelik’in büyüme planları tarafında sermaye artırımı yolu ile gerçekleşecek. Yatırımcıyı güvenliğini sağlamak adına 30 gün süre ile geçerli olacak fiyat istikrarı fonu ardından bir sene süre ile geçerli olan likidite sağlayıcılık işlemleri planlandı. Sabit fiyatla 7-8 Kasım’da talep toplanacak olup, Yükselen Çelik’in pay başına fiyatı 5,40 TL olarak belirlendi. Buna göre, halka arz büyüklüğü 69 milyon TL, halka açıklık seviyesi ise yüzde 29,58 olacak. Bu süreçte en büyük temennimiz yatırımcıların demir çelik sektörünün katma sayısal sayısal değeri yüksek bölümündeki büyümeye ortak olabilmelerini sağlamak” dedi. Ayışık, halka arzın şu anda hem borçlanmadan büyümek isteyen şirketler hem de yatırımcılar amacıyla çok mühim bir vasıta olduğunu da sözlerine ekledi.

YÜKSELEN ÇELİK HAKKINDA ÖZET BİLGİ
Türkiye’de vasıflı çelik sektörünün en köklü şirketleri arasında yer alan Yükselen Çelik, 1976 senesinde Perşembe Piyasaı’nda kuruldu. Kurucusu olan Yüksel Göktürk 1954 senesinden bu yana Demir Çelik piyasaında etkinlik gösteren köklü bir endüstrici aileden geliyor. Geçmişte İTO Demir Çelik Komitesi Başkanlığı ve detaylı Sivil Toplum Kuruluşları’nda mühim görevlerde tespit edilen Yüksel Göktürk, Yükselen Çelik’i 1976 – 2004 seneları arasında karbon ve alaşımlı çelik gruplarında mühim bir marka durumuna getirdi.

2005 senesinde ikinci kuşak ile yeni bir ivme kazanılması ardından, katma sayısal sayısal değeri daha yüksek olan Takım ve Kalıp Çeliği ürünlerinin yanı sıra inceleme geliştirme etkinlikleriyle eş güdümlü ‘’dizayn çelikler’’ sektörüne dahil olan Şirket, bu alanda başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Yükselen Çelik’in ürünleri kalıp, otomotiv yan endüstri, makine ve savunma başta olmak üzere, 19 değişik sektöre hitap ederken; Şirket’in vatanamacıylade vasıflı kalıp çeliği piyasaında %14 Piyasa payı bulunuyor. 2014 senesinde satın aldığı rakibi olan Ramateks Metal şirketini bünyesine kattıktan sonra büyüme sürati artan şirket, halka arz ile eş güdümlü bu büyümeyi iyice pekiştirmek istiyor.

Şirket’in İstanbul’un iki yakasında (merkezi Esenvatan, şubesi Dudullu ve Tuzla) olmak üzere 3 tesisi ve ilaveten İzmir’de bir adet şubesi bulunuyor.

NATO’dan uyarı: ABD olmadan Avrupa kendini savunamaz
Hazine nakit dengesi Ekim ayında 11.89 milyar TL açık verdi

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap