Şimdi yükleniyor

YouTube Kazanç Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

YouTube Kazanç Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

ABONE OL

News

2023 yılının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde YouTube kazanç hesaplama işlemleri sosyal medyada ve arama motorları içerisinde araştırmalara konu olan sorular arasında yer almaktadır.

Kullanıcıların YouTube üzerinden elde ettikleri kazancı sorgulamalarının en temel sebebi YouTube sosyal medya platformunun dilden dile yayılan para kazandıran hikayesidir. YouTube platformu, kendisi üzerinden yayın yapan içerik sahiplerine izlenmeleri türünden belirli bir ödeme yapmaktadır.

Söz konusu bu ödemeler izleyenler ve diğer kitle tarafından kolay kazanılan para olarak görülür. Bu nedenle çok sayıda kişi Youtuber olarak, sosyal medya platformunu kullanıp para kazanmaya çalışmaktadır.

YouTube’un yaptığı atılımlar ile bir dünya devi haline gelmesiyle birlikte kazandığı paradan kullanıcılara pay vermesi insanların iştahını kabartmıştır. Hal böyle olunca YouTube üzerinden elde edilen geliri hesaplama yöntemleri araştırma konuları arasına girmiştir.

YouTube platformu her ne kadar herkes tarafından bilinse de genel olarak bakıldığında yediden yetmişe pek çok kişinin beğenisini kazanacak içerikler yer almaktadır. Yemek yapmayı seven ve yeni yemek tarifleri arayanlar için çeşitli türler, eğlenceyi sevenler İçin eğlenceli konular, siyaset arayanlar için en hararetli tartışmalar… tüm bunlar YouTube platformunun içerisinde fazlasıyla bulunmaktadır.

YouTube’un kuruluş hikayesine baktığımızda ise, platformun 2005 yılında Amerika’nın Kaliforniya şehrinde kurulduğunu görüyoruz. Günümüzde uygulamanın ücretsiz olarak reklamlı sürümü ve ücretli reklamsız bölümü yer almaktadır.

YouTube Kazanç Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Her ne kadar YouTube’un yayın politika yapısı herkesçe bilinse de genel bir tarif yapmamızda fayda bulunmaktadır. YouTube üzerinden izlenilen videoların tamamı platforma üye olan kullanıcılar tarafından yüklenmektedir.

Yüklenmiş olan bu videolar başkaları tarafından izlenmekte ve kanal sahibine belli bir etkileşim olarak dönmektedir. İçerik üreticinin yani kana sahibinin yüklemiş olduğu videolar reklam yayınlama koşullarına uygunsa izlenme sırasında Belirli aralıklarla izleyicilere çeşitli reklamlar gösterilir.

Yayınlanan bu reklamlar YouTube tarafından belirlenmektedir. Reklamın içeriği ve reklam sahibinin ödemiş olduğu izlenme başına ücret hesaplanarak içerik sahibi belirli bir miktarda gelir kazanmaktadır.

Görüleceği üzere YouTube kazanç hesaplama yöntemleri üzerine araştırılmaya başlandığında Kimin ne kadar kazanç elde edebileceği ile ilgili soru işaretleri ortaya çıkmaktadır. Hem içerik üreticileri hem de YouTube’da ilgilenmeye başlayan kullanıcılar yayınlayacakları videolardan ne kadar kazanç elde etmek istediklerini öğrenmek isterler. Bu noktada YouTube kazanç hesaplama siteleri ortaya çıkmaktadır.

YouTube aylık kazanç hesaplama mantığını inceleyerek, çeşitli konularda videolar hazırlayan ve bu videolar ile geçimini sağlamaya çalışan kişi sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Artık 3-5 yaşındaki çocuklar bile bu platform üzerinden yayınlar hazırlamaya çalışıyorlar.

Hatta bu çocuklar yetişkinlerin kazanamayacağı kadar parayı YouTube Platformu aracılığı ile hanelerine gelir olarak yazdırmaktadırlar. Bu durum ülkemizde olduğu gibi tüm dünya genelinde yaygınlaşmış bir faaliyettir.

 Vermiş olduğumuz bu örnek her ne kadar uç bir seviyeyi ifade etse de Ortalama olarak incelendiğinde YouTube üzerinden gelir elde ederek kazanç elde eden kişi sayısı ciddi oranda yüksektir.

 Pek çok kişi elde ettikleri bu kazançlar ile dünyaya gezmişler, bu gezilerindeki hatıralarına videoya dönüştürmüşler ve tekrar uygulama üzerinden gelir kazanmışlardır.

 YouTube Üzerinden İzlenme Başına Ne kadar Gelir Elde Edebilirim?

YouTube Platformu ile gelir elde eden kişi sayısının yüksek olduğunu belirttikten sonra Kullanıcıların kafasında soru işareti oluşmaması açısından şu önemli noktayı belirtmeliyiz. Öncelikle uygulama, kendisini kullanan kullanıcılara para dağıtmamaktadır. Yalnızca emek ve çalışkanlığını ispatlayabilen içerik üreticilerine kendi kazanmış olduğu paradan bir miktar kazanç vermektedir.

Dolayısıyla Her önüne gelen YouTube üzerinden bir kanal açarak gelir elde edemez. Her şeyden önce kazanç elde edebilmenin birtakım kuralları bulunmaktadır. Bu kuralları yerine getiren kişiler yayınladıkları videoların takipçi kazanması durumunda kazanç elde etmeye başlarlar.

YouTube para kazanma yolları hemen hemen bu şekilde çalışmaktadır. Konuyu biraz daha detaylandırmak açısından yazımızın devamında kazanç hesaplama sürecini ayrıntılarıyla ele alacağız.

YouTube üzerinden elde edilen gelirlerin Ortalama olarak hesaplanmasında YouTube kazanç hesaplama siteleri ve YouTube kazanç hesaplama programları devreye girmektedir.

İçerik üreticileri bu site ve uygulamaları kullanarak hazırlamış oldukları içerikler üzerinden ne kadar kazanç elde edebileceklerini hesaplamaya çalışmaktadırlar. Üreticilerin hazırlamış olduğu videolar, kullanıcılar tarafından izlendikçe emekler paraya dönüşmektedir. Ancak bu durum Dışarıdan bakıldığında YouTube para dağıtıyor gibi algılanmakta.

Görüleceği üzere ortada dağıtılan bir bedava para bulunmamaktadır. İçerik üreticileri hazırlamış oldukları emeklerine kazanca dönüştürmektedirler.

Bu noktaya değindikten sonra YouTube üzerinden yapılan çalışmaların hangi koşullarda kazanca dönüşeceğinden bahsedelim.

Platform üzerinden birkaç tıklama ile kanal açmak yeterli gibi görünse de bu kanalın faaliyete geçerek para kazandırması birtakım kurallara bağlanmıştır. Bu kuralların en başında geçtiğimiz yıllarda geçerli olan 1000 abone sayısı ve 4000 saat izlenme süresi yer almaktaydı.

Ancak 2023 yılı başlarında YouTube bir güncelleme yaparak 1000 abone sayısını 500, 4 yıl boyunca 3000 saate indirmiştir. Bunların yanında son 90 günlük sürede en az 3 adet yükleme yapma şartını da eklememiş bulunmakta.

Platformun yapmış olduğu bu değişiklik şimdilik İngiltere, Amerika, Tayvan, Güney Kore, Kanada gibi ülkelerde geçerli olmaktadır. İlerleyen dönemlerde tüm dünyayı da söz konusu maddelerin güncellenmesi bekleniyor.

YouTube üzerinden elde edilen gelirin hesaplanmasında birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Yöntemlere geçmeden önce genel olarak elde edilen kazancın miktarını belirlemede yüklenen videonun konusunun belirleyici olduğunu belirtmemiz gerekmekte.

Peki bu durum ne anlama geliyor? Şunu ifade etmeliyiz ki YouTube üzerinden izlenen her video içerik üreticisine aynı kazancı sağlamamaktadır. Yüklenen videonun konusu ve türü izlenme sayıları aynı olsa da videolar arasındaki kazanca doğrudan etki eder.

Bu durumu örnek vererek açıklamak gerekirse, çocuk oyunları üzerine konulan video ile bir teknoloji videosunu varsayımsal şekilde ele alalım. Bu iki videoda 10.000 izlenme alsın. Toplam izlenme sayıları tamamlandığında iki video üzerinden yayınlanan reklam sayıları da aynı olsa bile, elde edilen kazanç farklı olacaktır.

Kazancın farklı olmasının nedeni ise yayınlanan Reklamların verdiği kazanç miktarının aynı olmamasından ileri gelir. Kısacası aynı sayıda reklam, aynı izlenme sayısı 2 videonun aynı geliri vereceği anlamına gelmemektedir.

Bu durumu ifade ettikten sonra YouTube kazanç hesaplama sitelerinin gelirleri anlamaya çalışırken kullanmış olduğu değişkenlerden bahsedelim. Kazanç hesaplama sitelerinin göz önüne aldığı en önemli iki değişken ise şunlardır;

YouTube Kazanç Hesaplama Sitelerinin Kullanmış Olduğu Başlıca Değişkenler Nelerdir?

1- Tıklama oranı

YouTube Platformu ile kazanç elde edebilmenin 1 yolu reklam gösterimleri üzerinden kazanmaktır. Platformun vermiş olduğu bu gelir kendisine reklam veren diğer kuruluşlardan gelmektedir.

2- Kanalın sahip olduğu kategori

Tercih edilen kanalın mevcut kategorisi YouTube videoları üzerinden edilen Kazancı doğrudan etkilemektedir.

Rekabetin yüksek olduğu alanlarda öne çıkmayı Başaran kanallar, rekabetin daha az olduğu kanallara göre çok daha fazla gelir elde ederler. Bu durumun temel sebebi rekabetin yüksek olması ile beraber firmaların çok daha fazla para vermeye hazır bulunmalarıdır.

İçindekiler

YouTube Kazanç Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır? YouTube Üzerinden İzlenme Başına Ne kadar Gelir Elde Edebilirim?YouTube Kazanç Hesaplama Sitelerinin Kullanmış Olduğu Başlıca Değişkenler Nelerdir?1- Tıklama oranı2- Kanalın sahip olduğu kategori

Paylaşılan tüm blog yazılarının kaynağı ChatGpt yazılımına aittir.
Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.
[email protected]