Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nelerdir

Yeni tanışanlar için Bitcoin Nedir?

Yeni tanışanlar için Bitcoin Nedir?

Geleceğin en büyük finans araçlarından birisi olarak gösterilen Bitcoin, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Dijital para olmasından dolayı güvenilirlik seviyesi oldukça yüksek olup kendilerine özel sanal cüzdanları bulunmaktadır. Bizler bu yazı içerisinde Bitcoin Nedir sorusuna kısa ve gerekli cevaplar vererek yanıtlamaya çalışacağız. Bir banka kuruluşu olmaması, işlemlerin anlık olarak hayata geçirilmesine, yapılan işlemlere herhangi bir komisyon ödenmemesine olanak sağlamakta. Almış olduğu temel ilkelerden birisi olan merkezsizlik olduğunu söyleyebiliriz. Sistem içerisinde bulunan her Bitcoin oluşturulan cüzdanlar tek bir çatı altında toplanır ve bu yapılan transferler birbirleri ardına sıraya alınarak gönderimler yapılabilmektedir.  Dijital para birimlerinin nasıl elde edilebileceği konusunda da değinmek istiyoruz.

Bitcoin elde etmek isteyen kişi ya da kişiler bilgisayar üzerinden şifrelenmiş verileri çözerek elde edebilmektedir. Bu şifrelemeler bilgisayarların ekran kartı güçlerine göre çözümlenebilmekte olup kişilere rakamsal değerlere çevirebilmekte. Standart bir bilgisayarlar ile artık Bitcoin üretimi yapılamadığını, bu sistemler için özel bilgisayarlar gerektiğini belirtmek istiyoruz. Üretimler sırasında yüksek oranda elektrik tüketimine neden olması insanları üretilen BTC’leri satın alarak yatırımlar yapmasına olanak sağlamakta. İnternet üzerinden birçok online cüzdan seçeneklerinden birisini tercih ederek saklayabilir, gönderim ve alışverişlerinizi bu cüzdanlar üzerinden sağlayabilirsiniz. İnternet cüzdanlarına güven duymayan kişiler dilemeleri durumunda cüzdan sistemlerini bilgisayarlarına, akıllı telefonlarına ya da USB belleklerine kurup güvenliklerini sağlayarak da saklayabilirler.

Bitcoin dünya üzerine henüz kabul edilememiş dijital para sistemleri arasında yer almakta. Bu para birimi genellikle yasa dışı ödemeler ya da kara para aklama sistemleri üzerinde kullanılmasından dolayı ülkeler tarafından red edilmektedir. Geçtiğimiz aylarda Çin ve Rusya’nın dijital paralarının hepsini ülkelerinde engellemesi bu duruma gösterilebilecek örnekler arasında yer almaktadır. Ülkemizde artık birçok işletmelerin ödeme alma sistemlerine ek olarak Bitcoin’i getirmeleri dijital paralara verilen önemin artmasına olanak sağlamakta. Ülkemizde herhangi bir şekilde suç olarak kabul edilmeyen dijital paralar sadece belirli dönemlerde idari tedbir kararlarına maruz kalmaktadır. Bitcoin alınabilecek güvenilir yerler ve sistemler hakkındaki bilgileri diğer yazılarımızda belirtmeye çalışacağız.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours