Yeni Kimlik Seri No Nerede Yazar ? 2022

 

Yeni Kimlik Seri No Nerede Yazar ?

Her Türk vatandaşının, Türkiye vatandaşı bulunduğunu bildiren kimlik numaraları kimlik kartına işlenmekte ve bu numaralar vatandaşlık numarası olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin vatandaşlık numarası üstünden lüzumlu olduğunda işlemler kimlik kartının üstünde tespit edilen 11 haneli sayı ile gerçekleştirilir. Fakat bazı hallerde yalnızca vatandaşlık numarası yetersiz kalabilmektedir. Bu amaçla şahıslardan cilt no ile aile sıra no da ilaveten talep edilebilir. Kişilerin öyleyse 11 haneli  kimlik numarası haricinde bilmesi gereksinim duyulan cilt no ve aile sıra no şeklinde ifadeler kişileri kimi süre zora sokmaktadır. Bu kapsamda son senelerde yeni gelen bir düzenlenme ile çipli kart sistemine geçilmiştir. Yeni çipli kimlik kartında yer edinen seri no ve cilt no ile ilgili bilgiler..

Seri No – Cilt No Yeni Kimlikte Nerede Yazar?

Birçok yurttaş yeni kimlik tüketiminin yürürlüğe girmesiyle eş güdümlü eski kimliklerini kullanmamaya başladı. Vatandaşların birçoğunun hala daha kullandığı eski kimlik belgelerinde yer edinen bulguların nerede yazıldığı ve niçin kaldırıldığını merak etmekte. Güvenlik yönünden üst düzey yörede olan yeni kimlik kartlarında eski kimliklere gore daha azca informasyon yer verilmiştir. Nüfus cüzdanlarında yer edinen seri numaralar yeni çipli kimlik kartında cilt numaralarıyla birlikte değiştirilmiştir.

 

Çağdaş hal, kan grubu, din, doğum yeri, kimliğin veriliş niçini, bağlı tespit edilen il-ilçe ve aile sıra no şeklinde bulgular bundan sonrasında yeni çipli kimlik kartlarının ön ve arka yüzeylerinde bulunmamaktadır. Yeni çipli kimlik kartlarının ön yüzünde yalnızca 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, ad- soyad, cinsiyet, kimliğin son geçerlilik zamanı, doğum zamanı, seri numarası, imza ve uyruk verileri yer verilmiştir. Nüfus cüzdanların ön yüzey ve üst bölgesinde yer edinen cüzdan no informasyon kapasitesi yeni çiplik kimlik kartlarında ad- soyad ve doğum tarih verilerinin anında altında yer verilmiştir. Kartın üst alanında yer edinen seri no harf ve sayılardan oluşmaktadır.

 

Eski kimlik belgelerinde kosgebkredisi.com tespit edilen ve vatandaşlara ilişik kişisel bulgular kartın ön evresinde yer edinen elektronik yonga içinde bulunmaktadır. Yeni kimlik kartına dışarıdan bakıldığında bu bulgular gözükmemektedir. Yeni çipli kimlik kartı ön yüzünde elektronik yonga içinde yer edinen vatandaşa ilişik şahıslar bulgular e-devlet sistemi üstünden görüntülenebilmektedir. Elektronik yongada tespit edilen bulgular ise ;

T.C. Kimlik Numarası,
Kart Seri Numarası,
Ad – Soyad,
Anne Adı,
Baba Adı,
Doğum Yeri
Doğum Zamanı,
Cinsiyet,
Din,
Çağdaş Hal,
Kan Grubu,
Veriliş Zamanı,
Biyometrik Veriler,
Belgenin Geçerlilik Zamanı
yukarıda sıralanan bu bulgular yeni çipli kimlik kartının elektronik yonga içinde tespit edilen vatandaşa ilişik şahıslar bulgular bulunmaktadır.

Kimlik Kartlarında Seri ve Sıra No

Kimlik kartlarında yer edinen seri numara 1 harf ve 2 rakamdan ortaya gelmektedir. Yeni çipli kimlik kartlarında sıra numarası ise 6 haneli bir sayıdan ibarettir. Vatandaşlardan vatandaşlara gore değişen bu numaralar adam vatandaşlarda sıra no 10 haneli sayılardan oluşmaktadır. Bayanlarda ise en yüksek 10 olmaktadır. Bu yazılar bilgisayarda bulunmayan karakterler ile yazılmaktadır.

 

Burada amaçlanan feyk kimlik inşasının önüne geçilmesidir. Eski nüfus cüzdanlarında vesikalık fotoğrafın anında altında seri ve sıra numarası bulunmaktaydı. Sıra numarası N10 şeklinde bir harf ve iki rakamdan ortaya gelir iken seri numara ise 6 haneli sayılardan ortaya gelmektedir. Yeni çipli kimlik kartlarında sıra ve seri numaraların yerinde farklılık olmaktadır. Fotoğrafın anında altında yer edinen seri ve sıra numaraları yeni çipli kimlik kartlarında biyometrik fotoğrafın yan yönüne alınmıştır. Doğum tarihinin altında yer edinen bu sayılar bir oldukca ferdin dikkatinden kaçmaktadır.

Kimlik kartı seri numaraları ve sıra numaraları, T.C kimlik numarası ile nerdeyse fazlası resmi prosedürlerde şahıslara sorulmaktadır. Her alanda karşımıza çıkmış olmasa da yitik kimlik kartlarında, e-devlet prosedürlerinde ve bankacılık prosedürlerinde sorulmaktadır. Bu amaçla binlerce yurttaş yeni çipli kimlik kartlarında seri ve sıra numaralarının nerede varbulunduğunu merak etmektedir.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Bilgileri Sorgulama

Yeni kimlik kartlarında cilt no ve aile sıra no şeklinde bilgiler olmadığından vatandaşlar kişisel bilgilerinin nereden öğrenilebileceği incelemesine gerçekleştirmektadırlar. Vatandaşlar cilt numarası ve aile sıra numarası sorgulamalarını İl İlçe Nüfus Müdürlüklerine gitmeden e-devlet sistemi üstünden güvenilir bir halde öğrenebilmektedir. E-devlet parolası ve T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapıldığında cilt numarası ve aile sıra numarası şeklinde bilgilere erişim sağlanabilmektedir. Bu bilgilere e-devlet “kimlik bilgilerim” sayfasından ulaşılabilmektedir. Hem de e-devlet sistemi üstünden Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kayıtlı nüfus kayıt sorgulama prosedürü ve nüfus kayıt örneği belgesi borkodlu bir halde alınabilmektedir. E-devletten sistemi üstünden seri numarasını ve cilt numarasını sorgulama gerçekleştirmek amacıyla tıklayınız.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Son Zamanı

Yeni çipli kimlik kartı alabilmek amacıyla kimlik prosedürleri 2020 tarihinde de gerçekleştirilmektedir. 2023 senesine kadar müracaat prosedürleri yapılabilmekte ve bu tarihe kadar yeni çipli kimlik kartına geçmeyen şahıslara rastgele bir cezai prosedür uygulanmamaktadır. Yeni çipli kimlik kartı alabilmek amacıyla müracaat gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar müracaatlarını il ya da ilçe merkez nüfus müdürlüklerinde yaptırabilmektedir.

Nüfus müdürlüğüne Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi sitesi üstünden buluşma alınarak gidilmesi gerekmektedir. Buluşma amacıyla meydana getirilen saatten evvelce kıymetli kağıt bedeli ödemesi gerçekleştirilmeli sonrasında belirlenmiş saatte orada bulunulması gerekmektedir. Yeni çipli kimlikler vatandaşlara PTT aracılığı ile teslim edilecektir. PTT kargo yeni kimlik kartları aşağı yukarı 1 – 2 hafta sonrasında teslim edecektir.

E-Devlet Şifresi nasıl Alınır?

E-devlet parolası amacıyla müracaatlar PTT şubelerine şahsen yapılmaktadır. Vatandaşın T.C kimlik numarasının varbulunduğu fotoğraflı kimlik ile prosedürler gerçekleştirilebilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında alınan şifrenin bedeli 2 TL olmaktadır. Mevcut e-devlet parolası kaybbulunduğunda ise dilenen ücret 4 TL olmaktadır. T.C kimlik numarasının varbulunduğu fotoğraflı kimliklerden konuşmak gerekirse; nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, geçişlik ve yeterlik, mavi kart, avukat kimlik kartı, hakim ve savcı kimlik kartları, ikamet tezkeresi, zamanı dolmamış emek verme izin kartı ve geçici koruma izin belgesi olmaktadır.

Kıymetli Kağıt Bedeli Tutarı 2020

2020 senesi amacıyla geçerli olacak kıymetli kağıt bedelleri başka senelerde da bulunmuş olduğu şeklinde Gömü ve Maliye Bakanlığı doğrultusundan belirlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti yeni çipli kimlik kartı kıymetli kağıt bedelleri vergi dairesi müdürlüklerince Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesi üstünden ya da anlaşmalı bankalar ve PTT vasıtasıyla ödenmektedir. Kıymetli kağıt bedelleri kanuni bildirim zamanı haricinde doğum sebebiyle ve değişim yapma sebebiyle düzenlenen kimlik kartları amacıyla 25 TL, yitik sebebiyle yenilenen kimlik kartları amacıyla de kıymetli kağıt bedeli 50 TL dir.