Yasal Takip Nedir?

Yasal Takip Nedir?

Bugün ki makalemizde özellikle kredi ya da kredi kartı borçlarının ödenmemesine müteakip oluşan yasal takip hakkında bilgiler vereceğiz. Borçlarınızı ödemediğiniz zaman bankalar tarafınıza kısa süre içerisinde ulaşır. Çeşitli konularda tabirler ile karşılaşırsınız. Dolayısı ile insanlar bu tabirlerin anlamlarını ciddi anlamda merak ediyor.

Yasal takip süreci, özellikle borç sahiplerinin en çok üzerinde durdukları seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Dolayısı ile daha derinlemesine bir şekilde eğilmek önemlidir.

Yasal Takip Nedir?

Yasal takip, bankaların borcunu ödemeyen müşterilerine 90 günlük zamanın sonunda başlattıkları ve işlemleri icra dairelerine devrettiği süreçtir.

Takip süresine hemen geçmek, bankalar için ciddi anlamda olumsuzluk teşkil eder. Bunun nedenlerinden birisi ise borcun tahsil süresinin ciddi anlamda uzamasıdır. Bankalar bunu çok fazla göze alamazlar. Dolayısı ile yasal olarak takip başlatmak için 90 günlük bir zaman değerlendirmek zorunda olurlar. Bu süreçte ise sizden ödemeyi tahsil edebilmek için birkaç farklı yöntem denerler.

Bu yöntemler içerisinde avukat tarafından ihtarname göndeirlmesi de yine ön planda olan seçeneklerden birisidir. Eğer ki yine borcunuzu ödemiyor iseniz yasal takip süreci bankalar tarafından devreye alınır. Borcunuz icra dairelerine devredilir. Bu süreçten sonra ise biraz uzun ancak müşteri için sıkıntılı süreç başlar.

Müşterinin herhangi bir mal varlığı söz konusu değil ise banka borcu hiçbir şekilde tahsil edemez. Hapis cezası da bu noktada olası bir seçenek değildir.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours