Whatsapp şikayet Numaraları 2020

Whatsapp Yakınma Numaraları 2020

Whatsapp ve mobil uygulamalar yaşamımıza ışık süratiyle girdi. Mobil cihazlarımızdan sms denetimi yerine whatsapp uygulamasından ileti gelip gelmediğini denetim eder olduk. Organik olarak bu uygulamaların bir fazlaca katkısı bulunmuş olduğu benzer şekilde dikkatli ve şuurlu kullanılmadığı takdirde eksileri de mevcuttur. Şimdi sizlerle, Whatsapp yakınma hattı numaraları hususunda, bu uygulamadan hastalık, tehdit ya da aynısı suçların işlenmesi neticesinde yapabileceklerinizi ve her türlü hali nasıl yakınma edilebileceğini anlatacağız.

Devletimizde bundan sonrasında 10 kişitan minimum 5 kişinin cebinde akıllı telefon ve bu telefonla eş güdümlü whatsapp uygulaması mevcut. İnternet paketi ya da varbulunduğu bölgeda wifi olan tüm kullanıcılar bu uygulama vasıtası ile ileti tutarı ödemeden haberleşebiliyorlar. Hem de küme oluşturma eklentisi vasıtası ile tüm akraba ve eş arkadaşı bir araya biriktirerek, kısa mesajınızı aynı anda tüm ailenize ve sevdiklerinize ulaştırabiliyorsunuz. Hatta mesajdan öte, o an çektiğiniz videoyu ve fotoğrafı whatsapp grubunuzla paylaşabiliyorsunuz. Hususi günlerde, bayramlarda bundan sonrasında el öpmek, whatsapp ile oldukca kolay. Bazıları harçlık bile veriyor. 🙂 her her her her her neyse biz koordinatuza geçelim.

Whatsapp kabahat duyurusu hatları vasıtası ile sizde şikayette bulunabilirsiniz.

Hızla gelişen hızla gelişen hızla gelişen hızla gelişen değişen teknolojinin getirisi olan bu yüce uygulama whatsapp, mağduriyetleri de yanında getiriyor. Bu ileti ile kabahat işlediğinde kimsenin kendine ulaşamayacağını zanneden akıllı şahıs ya da kişiler, her türlü, sövgü, hastalık, dolandırıcılık ve aynısı kabahat teşkil eden faaliyetleri whatsapp üstünden yapabiliyor. Bunun amacıyla kullananların alabilecekleri bir fazlaca önlem mevcut.

İlk önlem olarak kişinin size whatsapp bölgeından ileti göndermesini engelleyebilirsiniz. Bunun amacıyla hususşma penceresinde iken “Spam olarak bildir ve engelle” fonksiyonunu aktifleştirerek, bireyi whatsapp sunucularına yakınma edebilir ve size ileti göndermesini engelleyebilirsiniz.

Whatsapp Ortamında İşlenen Hakaret ve Sövgü Suçu İçin Yakınma

Gerçek hayatta, hakaret ya da aşağılayıcı kalitede söz söylemek ve sövgü etmenin kabahat bulunduğunu çoğumuz biliriz. Mevzuatta şu şekilde denmektedir. İnternet bölgeından whatsapp yazışmaları ile sözlü ya da yazılı olarak şikayete husus olabilen davranışlarla ilgili mevzuat hükümleri alçakta belirtilmiştir.

MADDE 125

(1) Bir asla asla asla asla hiç kimseye onur, onur ve saygınlığını rencide edebilecek kalitede somut bir eylem ya da olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak ya da sövmek amacıyla bir kimsenin onur, onur ve saygınlığına atak eden şahıs, üç aydan iki seneye kadar hapis ya da adli para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi amacıyla fiilin minimum üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı ya da görünümlü bir iletiyle işlenmesi halinda, yukarıdaki fıkrada emare edilen cezaya hükmolunur.
(3) Hakaret suçunun;
a) Kamu görevlisine karşı görevinden kaynaklı,
b) Dini, siyasal, toplumsal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup bulunmuş olduğu dinin komut ve yasaklarına ideal davranmasından kaynaklı,
c) Kişinin mensup varbulunduğu dine bakılırsa mukaddes kabul edilen dşayetlerden bahisle,
İşlenmesi halinda, cezanın alt sınırı bir yıldan azca olması olanaksız.
(4) Ceza, hakaretin açıkca işlenmesi halinda, altıda biri; basın ve yayınlanma yolu ile işlenmesi halinda, üçte biri oranında artırılır.
(5) Kurul halinda çalışan kamu görevlilerine görevlerinden kaynaklı hakaret edilmesi halinda kabahat, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır.
MADDE 126

(1) Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun adı açıkça belirtilmemiş ya da isnat üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer durumunda ve mağdurun şahsına yönelik varbulunduğunda duraksanmayacak bir hal var ise, hem adı belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.

Yukarıda emare edilen maddeler gereğince suçun whatsapp şikayetine husus olabilmesi amacıyla gerçek bölgeda işlenmesi gerekmiyor. Hakaret ve aynısı suçların ceza süreleri yukarıda belirtilmiştir. Organik olarak size karşı bu suçu işleyen kişiler ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı dilekçe ile kabahat duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Whatsapp yakınma hattı ve Adli makamlar doğrultusundan bu hattın takip edilmiş olduğu bir bölge söz hususu değildir.

Whatsapp Yakınma ve İhbar Hattı Numaraları

Bazı Belediyeler, Güvenlik Birimleri, tv kanalları ve aynısı makanlar doğrultusundan whatsapp kabahat duyurusu hattı kurulmuş ve yazılı ve görsel olarak ihbarda bulunanların şikayetlerinin öneme alındığı bildirilse de, kanunlarımızda bu tür bir planlama bulunmadığında en iyi müracaatnun Adliyelere dilekçe ile uygulanacağı gerçektir. Sözgelişi İstanbul Şişli belediyesi kurmuş bulunmuş olduğu whatsapp yakınma ve kabahat duyurusu hattı ile 549 8061676 nolu numaradan şikayetlerinizi cevaplandırıyor.

Resmini çekin iletin. İstanbul Güvenlik Müdürlüğü 2 numaradan whatsapp yakınma ve ihbarlarını dşayetlendiriyor. Bu numaralar, 0552 155 0 155 ve 0533 155 0 155 olup, bir oldukca süre trafik ihlalleri ile ilgili müracaat yapılıyor.

TCDD’ de whatsapp yakınma hattı oluşturan kurum ve kuruluşlar içinde yer ediniyor. TCDD Whatsapp yakınma hattı numarası ise 0507 321 82 33 olup, bu hat üstünden kurum ile direk olarak bağlantı kurup, yakınma, heves ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

Ziraat ve Orman Bakanlığı doğrultusundan beklenilen Whatsapp Gıda İhbar Hattı 9 Mart 2020 tarihinde hizmete girdi. Gıda güvenirliliği ve yurttaşların sağlığı amacıyla hizmete giren Alo 174 Gıda İhbar Hattından sonrasında beklenilen Whatsapp Hattı ile halk sağlığı ve güvenliği sağlanmış olacaktır. Vatandaşlar şüphe duydukları hallerde ALO 174 ya da 0501 174 0 174 numaralı whatsapp hattı üstünden ulaşım sağlayabilirler. Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdbuyrukli Whatsapp Gıda İhbar Hattı ile ilgili şu laflara değindi;

“Vatandaşımızın sağlığı, güvenliği söz hususu olunca, Besinda yansılamak ve tağşiş yapanların gözünün yaşına bakmayacak ve affetmeyeceğiz. Herhangi bir halde sual işareti duyduğunuz bir husus olursa, kesinlikle ALO 174 üstünden ve bugün itibariyle döneme giren 0501 174 0 174 Whatsapp Gıda İhbar Numarası üstünden mesajla bizlere ulaşın” dedi.

Whatsapp Gıda İhbar Hattı

Bolu Belediyesi de, tüm Bolululara heves ve önerileri amacıyla bir hat meydana getirdi ve belediye hizmetleri ile aksaklıklara bir ileti ile ulaşabiliyorsunuz. Bolu Belediyesi Whatsapp yakınma ve kabahat duyurusu hattı numarası 0506 838 14 00 olup, Belediye görevlileri, şikayetinizin resmi çekin ve iletin diyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrultusundan meydana getirilen çevre kabahat duyurusu hattı, çevre arkadaşı olan uygulamalara bir yenisi daha eklenmiş olup çevre ile ilgili her türlü şikayetler 0532 0101 181 no’lu hat üstünden alınmaya başlanmıştır. Çevre kirliliğine dair şikayetler koordinat atılarak, fotoğraf ya da video halinda Bakanlığa ulaştırılabilmektedir. Bu yakınma hattı üstünden gelen kabahat duyurusu ve şikayetler 7/24 il müdürlüklerine iletilecek, yerinde belirleme ve araştırma yapılacak şikayete husus olan husus ortadan kaldırılacaktır.

Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle market ürünlerinin stoklanması ve fiyatlarda son aşama artış yaşanması üzerine Gömü ve Maliye Bakanlığı bu tür şikayetler amacıyla whatsapp hattı kurmuştur. Bu whatsapp hattı ile şikayetler rahatça iletilebilecek ve işlemler Bakanlıkça başlatılacaktır. 7/ 24 hizmet halinda olan whatsapp yakınma hattına 0552 189 0 189 numarasından ulaşabilirsiniz.
Tv ve Haber Kanalları Whatsapp İhbar Hatları

Show Tv; 05337019161
Habertürk :05321650115,
GaziOsmanpaşa belediyesi; 0532 205 5666
Sözcü Gazetesi: 05498072799,
Darbeyle ilgili Anadolu Ajansı hattı; 0 536 866 38 99
Doğan Haber Ajansı; 0 533 714 8690

Whatsapp yakınma ve kabahat duyurusu hattı listesine eklenmesini istediğiniz yeni numaraları alçakta yorum seksiyonuna aratarak bildirebilirsiniz.