Vergi Borcu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Vergi Borcu Olan Kredi Ceker Mi Vergi Borcu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Vatandaşların devlete karşı sorumlulukları arasında vergi vermek de yer almaktadır. Eğer bir süredir vergi borcunuzu ödemiyor ve bu dönemde kredi çekmeyi düşünüyorsanız bu sizin için engel olabilir. Vergi borcu olan herkesin vergi borcu, kredi çekmesine engel değildir. Bunun için kişinin vergi borcunun durumu büyük önem taşır.

Vergi borcunuzu ödemediğinde eğer kısa bir zaman olduysa bankalar, bu konuda bir inceleme yapmadıklarından sizlerin vergi borcunuzu göremeyecektir. Bu nedenden dolayı da eğer gerekli belgeleriniz tam ve kredi notunuz da yüksekse vergi borcunuz kredi çekmenize engel olmayacaktır. Fakat daha uzun süredir vergi borcunuzu ödemiyorsanız bu durumda vergi borcunuz kredi almanıza engel olabilir.

Vergi borcunu uzun süredir ödemeyen kişilere vergi dairesi tarafından takip kararı çıkar. Bu takip kararı vergi borcunun icra yoluyla alınmasıyla sonuçlanır. Bankalar da icralık borcu olan bireylere kredi vermek konusunda çekimser davrandığından dolayı vergi borcunuz kredi almanızı engelleyecektir. Ancak bu durum vergi borcundan değil, icra takibi başlatılmasından kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir