Vergi Borcu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Vatandaşların devlete karşı sorumlulukları içinde vergi vermek de yer verilmiştir. Eğer bir süredir vergi borcunuzu ödemiyor ve bu zamanda kredi çekmeyi düşünüyorsanız bu sizin için engel olabilir. Vergi borcu olan her insanoğlunun vergi borcu, kredi çekmesine engel değildir. Bunun için kişinin vergi borcunun durumu büyük ehemmiyet taşır.

Vergi borcunuzu ödemediğinde eğer kısa bir süre olduysa bankalar, bu mevzuda bir araştırma yapmadıklarından siz kıymetli ziyaretçilerimizin vergi borcunuzu göremeyecektir. Bu nedenden dolayı da eğer lüzumlu belgeleriniz tam ve kredi notunuz da yüksekse vergi borcunuz kredi çekmenize engel olmayacaktır. Fakat daha uzun süredir vergi borcunuzu ödemiyorsanız bu durumda vergi borcunuz kredi almanıza engel olabilir.

Vergi borcunu uzun süredir ödemeyen kişilere vergi dairesi tarafınca takip sonucu çıkar. Bu takip sonucu vergi borcunun icra kanalıyla alınmasıyla sonuçlanır. Bankalar da icralık borcu olan bireylere kredi vermek mevzusunda çekimser davrandığından dolayı vergi borcunuz kredi almanızı engelleyecektir. Bir tek bu durum vergi borcundan değil, icra takip edeni başlatılmasından meydana gelmektedir.