Vasıta İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2022

Vasıta İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Bireysel kredi paketleri içinde çokça müracaat meydana getirilen gereksinim kredilerinde, genel itibari ile üst limit olarak 50 bin lira belirlenmiştir. Bu üst sınıra kadar yapılacak tüm müracaat işlemlerinde ise, yasal düzenlemeler gereği 48 aya kadar vadelendirme seçenekleri bulunmaktadır. Bankanın sunmuş olduğu bu kredi ve özelliklerinden yararlanmak isteyenlerin ise, bir ekip şartları yerine getirebiliyor olması gerekmektedir.

 

Özetlemek gerekirse bu gerekliliklere bakacak olursak; müracaat işlemlerinde kişilerin nüfus cüzdanlarının ya da pasaportlarının yanlarında bulunması, alacakları kredi için gelir durumlarını gösterebilecekleri gelir belgelerinin yanında olması ve bunlara ek olarak da banka sicillerinde kredi almalarına engel oluşturabilecek durumların bulunmamasını sayabiliriz. Eğer gelir durumunuzda yazılı olan kıymet, üst limitlerde bir kredi alabilmenize olanak tanımıyorsa, bu durumda ipotekli ya da bunun şeklinde hususi kredi başvurularında bulunabilirsiniz. 2017 yılı içinde tüketicilerin üst sınırlarda yapacakları kredi başvurularında en oldukca tercih ettikleri yöntem ise vasıta ipotekli kredi başvurusudur.

 

Vasıta ipotekli kredi başvurusunda bulunacak olan kişiler, gene aynı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. İpotek işlemi, gelir durumunun daha üstünde bir kredi başvurusu yapılacağında ya da kredi notunda istenilen rakamların karşılanamaması durumlarında tercih edilmektedir. Bu biçim bir müracaat ile, vade süresi tamamlanana ve borcun tümü ödenene kadar, vasıta bankaya ipotekli olacaktır. İpotek işlemi sonrasında verilen kredinin kolaylaşmasındaki sebep ise, bankanın ödeme yapılacağına dair, araçlarınızı güvence olarak kabul etmesidir.

 

 

 

 

Hangi Bankadan Vasıta İpotekli Kredi Alınabilir?

Devletimizde bankaların sayısı her ne kadar fazla olsa da, vasıta ipotekli kredi alabileceğiniz bankaların sayısı birazcık kısıtlıdır. İpotekli olarak verilen kredilerin büyük bir kısmı konut kredilerinden yana olmakta ve yalnızca satın alınan evin ipotek edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı, borcunuza karşılık aracınızı ipotek ettirebileceğiniz bankalar Akbank ve Vakıfbank’tır. İki bankanın da şuan için geçerli olan kredi paketleri bulunmaktadır. Hem Akbank hem de Vakıfbank’ın hazırlamış olduğu bu kredi paketinden ise, yalnızca banka şubelerinden yapacağınız başvuruların derhal peşinden faydalanabileceksiniz.

Akbank Vasıta İpotekli İhtiyaç Kredisi

Akbank’ın sunmuş olduğu vasıta ipotekli kredi paketinde, şartlar kişiler için birazcık ağır olabilir. Bundan dolayı, söz mevzusu ipotek işlemi için bankaya sunulan aracın hem model hem de markasının banka tarafınca belirlenen listede yer alması gerekmektedir. Eğer bu listede yer edinen bir araca sahipseniz, diğeri şartları tamamlamanız ile beraber, Akbank şubelerinden müracaat yapabilirsiniz. Bu kredi paketinde bankanın belirlediği şartlar şu şekildedir.

 • Kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekiyor.
 • Risk ve haber alma raporu sorgulamasının peşinden, herhangi bir olumsuzluk durumunun ortaya çıkmaması gerekmektedir.
 • Gelir belgesi kesinlikle banka şubelerine sunulmalıdır.
 • Aylık ödenecek kredi taksiti, hane halkının aylık gelirinin yüzde ellisinden fazla olması olanaksız.
 • Kişilerin kriterlerine bağlı olarak yaşam sigortası yaptırmaları gerekebilir.

Bu şartlar ile beraber başvurular alınırken, talep edilen gereksinim kredisi limiti ve vade süresine bağlı olarak da faiz oranları belirlenecektir.

Vakıfbank Vasıta İpotekli İhtiyaç Kredisi

Yüksek tutarlardaki ihtiyaçlarınız için geliştirilen vasıta ipotekli kredi paketinde, üzerinize kayıtlı olan aracı Vakıfbank’a rehin göstermeniz halinde, finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabileceksiniz. Vakıfbank tarafınca hazırlanan bu kredi paketinde bilinmesi gerekenler şu şekilde özetlenebilir.

 • Müracaat işlemlerinde nüfus cüzdanı ya da sürücü belgenizin aslı yada fotokopisi ile banka şubelerine gitmelisiniz.
 • Çalışan kişiler kurumlarından gelir belgelerini, emekli olan kişiler maaş aldıkları bankadan onaylı bir halde verilen maaş hesap ekstrelerini ve kendi işletmesinden gelir elde edenlerin de tecim sicil kayıtları ile vergi levha örneklerini yanlarında bulundurmalıdırlar.
 • Müracaat esnasında talep edilen belgelerden ötekiler ise, ipotek edilecek aracın ruhsatı yada fotokopisi, ikametgah belgesi ve başvuruda bulunan kişinin adına kayıtlı olan ve son olarak döneme ilişkin organik gaz, elektrik, su yada web faturasının aslı ya da fotokopisi.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddeler, vasıta ipotekli kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin banka şubesinde yanlarında bulundurmaları gerekenleri işaret etmektedir. Kredi paketindeki detaylar ise şu şekildedir.

 • Vade süresi en fazla 48 aydır.
 • Kişilerin tertipli gelirinin olması ve haber alma raporlarının da pozitif yönde neticelenmesi gerekmektedir.
 • İpotek edilecek aracın kasko sigortası, direkt Vakıfbank tarafınca yapılacaktır.
 • Kişilere yaşam sigortası yapılacaktır.

Bu şartların kabul edilmesi ve istenen belgelerin bankalara sunulmasının peşinden, kişiler vasıta ipotekli kredi imkanlarından faydalanabilecektir.