ParaVeYatırım.Com
Üniversitede Sıhhat Bölümlerine İlgi Bu Yıl Artacak
Yazar: - 30 Nisan 2020
3
0
Üniversitede Sıhhat Bölümlerine İlgi Bu Yıl Artacak

Üniversitede Sıhhat Bölümlerine İlgi Bu Yıl Artacak

COVID-19 salgınıyla beraber hem dünyada hem de Türkiye’de sıhhat çalışanlarına olan saygı ve minnet, üniversite sınnavına hazırlanan üniversite öğrencileri üstünde ciddi tesir yaratıyor. Ertelenen üniversite sınavları sebebiyle ortalama 40 gün daha çok çalışacak üniversite adaylarının tüm dünyanın içinden geçmiş olduğu kriz sürecinden pozitif etkilenerek sıhhat bölümlerine ilgisinin arttığı meydana getirilen anketlerde ortaya çıkıyor.

 

Coronavirüs sürecinden ilkin daha prestijli olarak görülen tıp kısmına ilgi oldukça yüksekti. Saptanca doluluk oranları %100 olarak gerçekleşen tıp kısmı haricinde öteki sıhhat bölümlerinde daha azca doluluk görünüyordu. Yaşanılan global sıhhat krizi süreci sonrasında her puan seviyesindeki sıhhat bölümlerine ciddi anlamda talep artacağı uzmanlar tarafınca tahmin ediliyor. Tıp taban puanları 2020 yılından itibaren daha yükseleceği tahmin edilirken, hemşirelik taban puanları, diş hekimliği sıralamasının yükselmesine kati gözle bakılıyor.

 

Lisans bölümleri haricinde ameliyat teknikerliği, paramedik, acil durum ve afet yönetimi şeklinde önlisans bölümlerinde de kendi içinde sıralama ve puanlamaların yükseleceği öngörülüyor. Türkiye’deki tüm üniversite ve bölümleri listeleyen eğitim platformunun kullanıcılar üstünde yapmış olduğu anket, %27 oranında sıhhat bölümlerini tercih etme eğiliminin arttığını ortaya çıkarıyor.

 

Vakıf üniversitelerinin 2020 itibariyle hem lisans hem de önlisans bölümlerinde, sıhhat çalışanı eğitecek birimlerin saptanca artışına gideceği tahmin ediliyor. Konntenjan artışıyla beraber bölüm ücretleri düşeceğini ön görmek zor olsa da, aslına bakarsanız gelişmiş sıhhat ordusuna ve kaynaklarına haiz ülkemizin gelecek yıllarda oldukça daha gelişmiş sıhhat ordusu olacağını söyleyebiliriz.

Microsoft Project 2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ