Toptancılık {Nasıl} Yapılır? Başlangıç İçin Tavsiyeler 2022

İçindekilerToptancılık {Nasıl} Yapılır? 2022İnternet Sitesi AçınDükkan Yada Depo KiralayınResmi İşlemleri Yerine GetirinToptan Araç-gereç Satan Firmalara UlaşınToptancılık İçin Ne Kadar Maliyet Gerekir

Kendi işinizi yapmak istiyorsanız besin, giyim, tekstil vb birçok sektörde toptancılık yaparak oldukça para kazanabilirsiniz. Kozmetik toptancılığı, besin toptancılığı, ayakkabı, kitap, elektronik eşyalar, iç ve dış giyim toptancılığı oyuncak, plastik eşya, toptan saat, ihracat fazlası toptan ürünleri elinizde depolayarak indirimli ürünlerinizi satıcılar ile buluşturabilirsiniz.

Toptancılar ürünlerinin toptan fiyat üstüne bir sayı belirleyerek indirimli olarak satarlar. Alış fiyatının yada maliyet fiyatı üstünden indirimli ürün satan toptancılar sürümden kazanırlar. Toptancılık işi perakende satış işleminden daha çok para kazandıran bir iştir.

Satıcılarda toptancılardan aldıkları indirimli toptan ürünlerin üstüne kar koyarak satış yapmaktadır. Toptan alınan ürünlerin indirimli olması ve üstünde istenen fiyattan satılması karlı bir iştir.

Üretim maliyeti, ithalat ve alış fiyatının üstüne  kar koyarak satış meydana getiren satıcılar, toptancılardan aldıkları ürünleri nihai tüketicilere satarak kar elde ederler. Bunun sebebi azca ilkin de söylediğimiz şeklinde alış fiyatının üstüne kar koymaları ve indirimli olarak toptan ürünlerin istedikleri fiyat üstünden satabilme avantajıdır.

Toptancılık {Nasıl} Yapılıyor?

Toptancılık {Nasıl} Yapılır? 2022

Toptancılık yapmak isteyenler ne türde ürün satacağına karar vermeli o ürünlerin yurtdışından yada üreticilerden daha azca maliyetlerle alarak depolamalıdır. Bilhassa en oldukça para kazandıran besin ve giyim toptancılığı yaparak satıcıların sizlere kolay ulaşım yollarını aramalısınız. İşletmenin tanıtımını yapmak ve satıcıların sizi tanımalarını kolaylaştırmak için dağıtıcı ve toptancıların bir araya geldikleri ustalaşmış ağlara katılmanız satıcıların ürünlerinizi görmesini kendilerine meydana getirilen indirimleri görmeleri için bir fırsat sunmaktadır.

İnternet Sitesi Açın

Birçok toptancı 2000 yılından itibaren netin çoğunlukla kullanılmasının çoğalması ile kendi e-ticaret siteleri üstünden toptan satış yapmaktadır. İnternet üstünden mağaza açarak kendi ürünlerinizin toptan fiyatlarını, şirket bilgilerinizin bulunmuş olduğu bir web sitesi oluşturun.

İnternet siteleri toptancılık yapmak isteyenler için kendilerinin kolaylıkla ulaşmalarına olanak sağlamaktadır. Sizde bir e-ticaret sitesi oluşturabilir satıcılara ve tüketicilere web üstünden kolaylıkla ulaşılmanızı sağlayabilirsiniz. Şirket bilgilerinin ve kontakt bilgilerinin siteniz üstünde yer alması sizden fiyat almak isteyen satıcılar ile irtibata geçmenizi kolaylaştırabilir. Satıcıların sizi tercih etmesini sağlamak amacıyla teşvik  hizmetlerde bulunmalısınız. Parasız kargo kredi kartına taksit imkânı ve dropshipping şeklinde hizmetler ile toptan indirim fırsatları sunarak satıcıları kendinize çekebilirsiniz.

Yaygın olarak kullanılan pek oldukça alışveriş sitesi bulunmaktadır. Bu siteler ile görüşerek dükkan açabilir ve web üstünden ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.

Ucuz Çanta Satan Toptancılara ulaşabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Oto Onarım Dükkanı Açmak 2022 (GÜNCEL)

20 Ocak 2022

İnternet Sitesi Açın

Dükkan Yada Depo Kiralayın

Toptancılık yapmak için bir dükkan ve yada depo ya ihtiyacınız olacaktır. Ne tür ürünlerin toptancılığını yapacağınıza karar verdikten sonrasında ürünlere uygun depo yada dükkan yeri kiralayabilir yada satın alabilirsiniz.

Toptancılık yapmak isteyenler depolayacakları ürünlerini koyabilecekleri bir dükkan yada depo kiralayabilir ve satın alabilirler.  Besin ürünlerinin toptancılığı yapmak isteyenler besin güvenliğinin sağlandığı ve ısı ayarlarının yapılabildiği bir depoda ürünlerini saklamalıdır. Yükleme ve depolama maliyetlerini de göz önünde bulundurun.

Giyim ve ayakkabı toptancılığı için büyük bir mağazaya ihtiyacınız olacaktır. Bilhassa ayakkabı toptancıları için oldukça kattan oluşan bir bina tutarak geniş ürün yelpazesine haiz bir işyeri açmak toptancı olarak sizden alışveriş meydana getirecek olan satıcıların istedikleri ürünleri rahatça bulmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Ayakkabı toptancılığı yaparak hem üretim hem de toptan satış yapmak isteyen firmalar ise,  toptan satış yapacakları mağazalarının her insanın bilmiş olduğu yerlerde açmalarına itina göstermelidir. Mesela; İstanbul da Merter ve İstoç Beyazıt şeklinde yerlerde ki ayakkabı toptancıların oldukça iş yapmalarının bir sebebi de ulaşım kolaylığı ve arandığında rahatça bulunabilmeleridir.  Sizde açacağınız toptan dükkanınız yerinin seçimine ve konumuna itina göstermelisiniz.

Resmi İşlemleri Yerine Getirin

Toptan satış dükkanı ve  toptan satış mağazası açmak için ne olursa olsun bağlı bulunduğunuz belediyeden işyeri açılış ruhsatı almalısınız. Vergi levhası ve işyeri açılış ruhsatı tecim yapabilmeniz için gereklidir. Bu izinler ve ruhsatlar işletmenizi başarıya ulaşmış bir halde yönetmeniz ve problem yaşamamanız için gereklidir.

Resmi İşlemleri Yerine Getirin

Vergi dairesine gitmeliBelediyeden ruhsat almalıEsnaf ve sanatkarlar odasına kayıt olmalıSGK’ dan işe başlama bildiriminde bulunulmalıdır.

Toptan Araç-gereç Satan Firmalara Ulaşın

Tüm bu resmi işlemler ve dükkan yeri belirlendikten sonrasında ve depo ve mağaza açılışından sonrasında ürünlerin tedariğini yapmanız kalıyor. İmalatçılardan ve üreticilerden indirimli toptan ürün tedariği yaparak kendi mağazanız için toptan ürünleri tedarik etmelisiniz. Üreticilerden perakende satış fiyatının % 60 ve 80 altında toptan indirimli mal alarak dağıtıcı indirimi aldığınıza güvenilir olun. Toptan fiyattan alırsanız kar elde edemezsiniz. Bu kadar büyük bir indirim yapmak için büyük ölçekli bir mal alımı gerçekleştirmelisiniz. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan büyük ölçekli mal alımlarınız da dağıtıcı indirimlerinin perakende satış fiyatının altında olmasıdır.

Toptancılık İçin Ne Kadar Maliyet Gerekir

Lüzumlu olan ana para satışını yapacağınız ürünlerin cinsine nazaran değişmektedir. Doğal olarak ürünleri adı üstünde toptan olarak almak için belirli bir ana paraya ihtiyacınız olacak. Mesela ayakkabı ya da çanta satışlarında, koli olarak alım yapmanız gerekmektedir. Ürünler tek tek satılmaz. Adeti 50 TL’ den ayakkabı da alabilirsiniz 10 TL’ den çanta da. Bu sebeple ilk olarak sektör tercihinde bulunmalısınız.

Doğal olarak bu ürünlerin saklanabilmesi ve muhafaza edilmesi için de depoya ihtiyacınız olacak. Eğer ürünleri oldukça fazla sayıda alıp koyacak yer bulamazsanız büyük sorun. Malları depoya getirmek için de şu demek oluyor ki nakliye için bir araca ihtiyacınız olacak. Mallara ulaşmak için tedarikçiler bulmalısınız. Gelişen teknoloji ile beraber artık toptancılara web üstünden ulaşılabiliyor. Bu firmalar kargo yolu ile ürünleri size getiriyor.

 İstanbul’da Bulunan Ayakkabı Toptancıları (GÜNCEL) hakkında data alabilirsiniz.