Ticari Kredi Nedir Nasıl Alınır 3

Ticari Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Ticari Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde işletme sahiplerinin büyük bir bölümü yapacakları yatırımları ya birikimlerinden ya da bankalar aracılığıyla çekilecek kredilerden sağlamakta.  Yapılan yatırımlar başta küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere ticari alanda faaliyet gösteren her şirketin temel işlevlerinden birisi olarak gösterilmekte. Yapılan yatırımlar işletmelerin kısa sürede oldukça büyümelerine, dev bir kuruluş olmalarına büyük oranda katkı sağlamakta. Ticari kredi aracılığıyla işletmeler hem yatırım yapabilir ya da yaptıkları yatırımlardan ötürü doğan borçlarını kapatabilirler. Günümüzde en küçük bir esnaf dahi bu krediyi alabiliyorken ülkenin en büyük holdingleri dahi kredi olanaklarından faydalanabilmektedirler. Alınan kredi işletmelerin rahat bir nefes almasına, borçlarının belirli bir zaman dilimi içerisinde taksitli ödenmesine olanak sağlamakta.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari Kredi Nedir Nasıl Alınır 1Ticari Kredi adından da anlaşılabileceği üzere sadece ticari kurum ve kuruluşlar tarafından alınabilmektedir. Aynı zamanda başvuracak kuruluşların aktif bir ticari hayatı bulunması gerekmekte olup bankalar ile arası iyi olması gerekmektedir. Çekilmesi istenen tutara göre bankalar işletmelerden bazı evraklar hazırlamaları gerektiğini şart göstermektedir. İstenilen şartların ne olduğu ile ilgili bilgiler ayrı bir başlık altında yazımızın devamında yer alacağını hatırlatalım. Bankalar, aynı zamanda ticari kuruluşlardan imza sirküleri, ticaret oda kaydı, vergi levhası gibi belgeler istemektedir. İstenilen şart ve belgeleri tamamlayıp bankalara başvurularda bulunan kişiler kredi olanaklarından hemen faydalanabilmektedirler.

Ticari Kredi Alım Şartları Nelerdir?

Ticari Kredi Nedir Nasıl Alınır 2Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu krediyi almak için öncelikle kişilerin bir işletme sahibi olması ve işletmelerinin faal olarak çalışması gerekmektedir. Bankalar, kredi verim sırasında bireysel kişilerin kredi notlarına baktığı gibi işletmelerin de kredi başvuruları sırasında bazı sınırlandırılmalardan geçtiğini söyleyebiliriz. Özellikle borç kapatmak için alınan kredilerde bankalar işletmelerin ticari geçmişlerine, aylık ticaret güçlerine, ithalat ve ihracat güçlerine bakmaktadırlar. Borç ödemede sıkıntı yaşayan bankaların kredi borçlarında da sıkıntı yaşayabileceği düşüncesinden dolayı her başvurunun olumlu sonuçlanacağını düşünmeyin. Özel bir kredi olmasından dolayı kredi çekim sırasında minimum ve maksimum tutar belirlenmemiştir. İşletmelerin büyüklüğüne, işlem hacimlerine ve ihtiyaçlarına göre belirlenen krediler 36 ay vade sayısına bölünerek düzenli bir şekilde ödenmektedirler.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours