Swift Nedir?

Swift

Swift Nedir?

Uluslararası bankacılık pazarında sıklık ile rastgelebileceğiniz ödenek tiplerinden olan Swift hakkında bilgiler sunacağız. Dünya genelinde bankalar arasındaki iletişim protokolleri içerisinde olmazsa olmaz işlemlerden birisidir. Günümüz bankalarının tamamı bu sistemi kullanmak zorundadır ki yine de bilmeyenler için sitemizde bilgi sunmak gerek. Dolayısı ile bilgi içerikli makalelerimize bir yenisini daha ekleme yoluna gidiyoruz.

Swift Nedir?

Swift, dünya genelinde ki tüm bankaların birbirleri arasında ki fon transferini sağladıkları uluslararası bir protokol sistemidir.

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication teriminin kısaltması olarak bilinir. Swift kodu, günümüzde her bankada bulunan ve olmazsa olmazlardan birisi olan seçenekler arasındadır. Günümüzde yurtdışına para transferi yapmak isteyen tüm insanlar, bu sisteme başvurmak zorundadır. Uluslararası para transferinde Swift kodu olmadan bankaların herhangi bir işlem yapması mümkün değildir.

Karşıdaki bankanın kodu sayesinde dilediğiniz hesaba hızlı ve pratik bir şekilde para transferi yapabilme şansına sahip olursunuz. Bankaların işlem ücretlerini incelediğiniz zaman özellikle Swift ücretlerinin ciddi anlamda yüksek olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni ise uluslararası protokollerin tamamen geçerli olmasıdır.

Bu sistemde altyapı seçenekleri olarak güvenlik çok ciddi anlamda ön plandadır. Bankalar arası gizlilik protokolü olarak da nitelendirilebileceğini söyleyebiliriz. Hangi ülkede olursa olsun Swift kodu olan bir bankaya günümüzde bankalarının tamamı işlem yapabilir. Dolayısı ile kafanızda herhangi bir soru işareti olmaksızın bu sistem sayesinde para transfer edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*