Stopaj Nedir, Stopaj Vergisi Kimler Öder?

Stopaj Resim Stopaj Nedir, Stopaj Vergisi Kimler Öder?

Stopaj Nedir, Stopaj Vergisi Kimler Öder?

Bir oldukça şahıs vergi türlerinden önde gelen stopaj vergisi nedir, hakkında bir bilgiye haiz değildir. Bundan dolayı bireyler stopaj nedir diye çevrelerine danışabilir. Oysa ki aslolan etken stopaj kimlerden kesilir yada stopaj nedir kim öder şeklinde olabiliyor. Günümüzde ise stopaj nedir kimler öder sorularına net yanıtları buradan öğrenebileceksiniz.

Stopaj Nedir Kimler Öder?

Günümüzde Gelir ve Kurumlar Vergisi mevzusunda burada tutulması ile birlikte kazançların geneli itibari ile hasılatların ilgili şahıslara ödenmesi ek olarak bir kaynak belirtilerek, kesilmesi ve belirli şahsın adına kurum adı altında vergi dairesine yatırılan bir vergi türüdür. Bu vergi hesaplanırken daha önceleri kanun üstünden hesaplanarak ortaya çıkan miktarın ödenmesi dahilinde işleme girmektedir. Eğer ki kişi özgür bir meslek sahibi ise, yapılacak olan ödemenin içinden stopaj vergisi kesiliyor ve ortada kalan miktar karşı tarafa ödenecek olan meblağ olarak çıkıyor.

Maliyeye yatırılan stopaj vergisinin resmi adı Muhtasar Bildiri olarak anılmaktadır. Maliyeye giderken ya stopaj vergisini ya da Muhtasar Beyannamesini ödemek istediğinizi belirtebiliriz.

Kimlerden Stopaj Kesilmez?

Bunu net olarak rahat düzeyde anlatmak istediğimizde geliri vergilendirme öncesinde kişiye ulaşmadan kesintinin uygulanarak vergilendirilmesidir.  Stopaj vergisi genel anlamda Gelir yada kurumlar vergisi ödeyen kişilerden alınıyor.  Genel anlamda para kazanan kişilerden alınan bu vergi türü devletin vergi güvenliği olarak anılmaktadır. Stopaj vergisi ödenmesinden kaynaktan kesen şahıs mesuldür. Bundan dolayı ince eleyip sık dokumakta yarar olacaktır. Bu verginin çıkmasından stopajı doğuran işleme bağlı kalmış olarak, stopajın nakden ve hesaben ödenmesidir diyebiliriz.

En oldukça gelen sorulardan biri de stopaj vergisi iyi mi ödenir şeklinde. Aslına bakarsak oldukça rahat olmakla birlikte, bu şeklinde vergileri direkt maliyeye yatırmak en kati çözümdür. Bildiğiniz şeklinde devletin stopaj vergisindeki amacı güvenlik ile alakalıdır diyebiliriz. Vergi tahsilatlarının en rahat ve süratli şekilde yapılması için bu yöntemin çıkması devletin elini güçlendirmiştir. Büyük işletmelerin vergi kaçırması, minik işletmelere gore oldukça azdır. Buradaki amaç minik işletme ve azca sermayeli iş yerlerinin vergi kaçırmasını önlemek ve ilgili birimlerin mükelleflerinin işlem yükünü azaltmak için yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir