ParaVeYatırım.Com
Sosyal Medya Pazarlama Yönetme Stratejileri
Yazar: - 24 Şubat 2021
11
0

Sosyal Medya Pazarlama Planını Uygulamanın Müthiş Yolları

Herkes bu günlerde sosyal medya pazarlama sıçrama istiyor. Bu ithaf, iş ve zor iş sosyal medya pazarlama Master alır.

Ne zaman başlıklar ve başlıklar kanca okuyucular, müşterilerinizin dikkatini tutacak.

Ziyaretçilerinizin blogunuzda retweet yeteneğini verin. Sizin takipçileri daha sonra oldukça kolay kendi Twitter takipçileri ile blogunuza güncelleme paylaşabilirsiniz. Blogunuzda bu seçeneği sahip olarak, blogunuza daha büyük bir izleyici kazanacaktır.

Sosyal medyada aktif olmaya başlayacağız varsa mevcut müşterileriniz bildirin. Müşterileriniz sayfanıza abone olduğunda, bu sitelerin arkadaşlarına bunu yaptıklarını bildirdikleri için yaygındır. Bu göz ardı olmamalıdır reklam temelde ücretsiz bir yöntemdir. Aynı zamanda bir başvuru olduğu için düzenli reklam daha fazla değer vardır.

 

 

Bağlantılar ile birlikte sosyal medya sayfalarında sahip olduğunuz tüm bağlantıları bağlayın. Okuyucuların Facebook 'ta sizi kolayca izlemesine, YouTube videolarınızı ve Facebook sayfanızı "beğenmesine" izin veren bağlantıları blogunuza yerleştirin. Sosyal medya profillerinizin birlikte bağlanması müşteri tabanınızı maksimize eder.

İnsanların mümkün olduğunca yolunuzu atlarının sorularını veya yorumlarını cevaplayın.

Şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun, mesajlarınız kibirli ya da kaba olarak gelir ve vokal olacaktır. Onlar başarınızın anahtarı.

Twitter'ın etkili kullanıcılarının adlarını isimden önce bir "@" sembolüyle isim bırakarak ekleyin. Bu insanlar birisi tweeted ve onları bahsedilen uyarılacak, ve onlar şekilde daha fazla retweet muhtemel olacaktır!

 

 

Sosyal medya ağı hepimiz için iletişim değiştirdi olsa bile, biz hala aynı temel Uzmanlıkları ve profesyonel özellikleri korumak gerekir.

Müşterilerinizin sosyal ağ kullanımını nasıl kullanmaları gerektiğini ortaya koyan bir ankete katılmalarını isteyin. Eğer özel kitleye sosyal ağ içine değilse, belki de başka bir şey üzerinde çabaları odaklanmak gerekir.

Sosyal ağ size pasif bakmak için ziyaretçiler için içerik post sadece başka bir billboard olmamalıdır anlayın. Sosyal medya pazarlama iş ziyaret müşterilerin türleri hakkında daha fazla bilgi elde etmenizi sağlar. Ayrıca sizinle ve marka ile etkileşim onları alabilirsiniz. Daha da önemlisi, daha iyi müşteri ilişkileri için sosyal ağ kullanmak mümkün olacak, ürünleriniz hakkında gönderebilirsiniz.

Zaman gerçekten profilleri hakkında tartışma rampa kadar duyarlı Kuponlar ve fırsatlar göndermek için sosyal medya kullanın. Onlar takip etmek için bir zaman sınırı varsa insanlar hemen ürün sipariş olasılığı daha yüksektir. Onlar arkadaşları ile fırsatlar bu tür bağlantıları paylaşacak ve marka veya iş maruz artış.

 

 

Bazen en iyi sosyal medya mesaj kısa tutmak ve noktaya. Özlü mesajların birkaç avantajı vardır. Onlar gereksiz detaylar sağlayarak okuyucu ırk yok, onlar okuyucu hatırlamak için daha kolay ve okuyucu başkalarıyla mesajı paylaşmak için daha eğilimli. Görüntülerin akıllıca kullanımı gerçekten gerekli metin miktarını azaltabilir.

İşinizi profesyonel görünmesini sağlamak istiyorum. Twitter 'da belirli kısaltmaları kullanmak iyidir, ancak bunları dikkatle kullandığınızdan emin olun.

İşletmenizin adını Facebook ve Twitter hesaplarınız olarak kullanın. Bu, benzer bir adla başka bir işi, bu hesapların kaydedilmesi ve karışıklık ya da kötü olacak şekilde eziyet etmek için bir balta olan biri tarafından kullanılmasını önler. Hesabı kullanmaya başlamak için hazır değilseniz bile, gelecek için garantili bir güvenliğe sahip olursunuz.

 

 

Eğer Facebook gibi sosyal medya pazarlama sitelerinde işinizi pazara günlük göndermek için gidiyoruz, her gün birkaç kez daha fazla gönderme kaçının. Bu potansiyel müşterilerin boğulmuş ve sürekli gün boyunca bir şirket güncellemeleri hakkında güncellenir tahriş hissedebilirsiniz gösterildi. Gün için müşterilerinize söyler istediğiniz üç öğe veya sorunları post ve günün geri kalanı için başka bir şey göndermeyin.

İnsanlar blog girişleri yorum göndermek için hoş geldiniz hissetmek gerekir. Kişisel bir e-posta adresi gibi kullanabileceğiniz başka bir iletişim yöntemi yoksa bu iki kat önemlidir.

 

 

Sen kurmak ve niş hakkında Forum kullanan tüm insanlar ile olumlu ilişkiler kurmak gerekir. Bu insanlar sonunda ne satış satın alabilirsiniz, bu yüzden mesajlar saldırgan satış taktikleri yoksun olmalıdır, ve bunun yerine sadece becerikli olma odaklı.

Onlar ile anlaşma her küçük sorunu çözmek olmayabilir, ama onlar yolculuk için hazırlayabilirsiniz. Sosyal medya hızlı bir şekilde değişiyor, bu yüzden neler olup bitmeden devam etmek önemlidir. Tüm bu araçların nasıl kullanılacağını öğrenerek, sosyal medya akıllı kullanımı ile geniş bir kitleye çekebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ