Son Dakika: Alkol ve Sigaraya 2 Üstün dereceli zam birden!

Tüm alkollü içki ve tütün ürünlerinde yılbaşı zammı kapıdayken, sigara ve alkolde iki zam yapılacağı açıklandı. Öyleki ki yeni yılda sigara ve likörde hem bandrol zammı hem de ÖTV zammı olacak, öyleki ki tekel ürünlerinde yüzde 68, badrolde minimum yüzde 40, badrolde minimum yüzde 28 artış oldu. ÖTV.
2022 yılı başlangıcında içki ve sigara etiketlerinde ÖTV haricinde bandrol artışı olacağı kaydedildi. Döviz kurlarındaki artış sebebiyle sigara fiyatının 2 TL artması, dövizdeki düşüşle sigara fiyatlarının düşmemesi ve yılbaşından sonrasında çifte zam yapılması dikkat çekti. Peki, sigaranın maliyeti ne kadar olacak? İşte detaylar…Yıl başlangıcında hem alkollü içeceklerin hem de sigaranın Hususi Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Yerli Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında iki kat artış olacak.Bandrol üretim yetkisinin ihaleye bile çıkılmadan DNS’e devredilmesinin derhal peşinden 2020 yılı sonunda bandrol tutarları yüzde 100 artırılarak yüzde 400’e çıkarılarak şirkete büyük oranda kaynak aktarıldı.Bundan yalnız 3 ay sonrasında, 2021’in başlangıcında bandrolde yüzde 25’lik bir artış daha yapılmış oldu. Darphane ve Damga Matbaası’nın 2022 yılı başından itibaren bandrol fiyatlarını bu sefer yüzde 40-50 oranında artırmaya yönelik hazırlıklar yapmış olduğu öğrenildi.
20 MİLYON DOLARLIK EK MALİYETİBandrolün üretim maliyeti içindeki payının, sağanak yağış sebebiyle yurtiçi ve yurtiçi zamlar sebebiyle 6 kat artacağı belirtilirken, yeni bandrol zammının sigara fiyatlarında 1 lira civarında artışa niçin olacağı açıklandı. Bu şekilde bir artışın enflasyonu binde 5 civarında artıracağı hesaplandı. Yüzde 40’lık yeni bir artış olması durumunda ise 20 milyon dolarlık bir maliyet ortaya çıkacağı açıklandı.18 liralık sigaraya 1,5 lira zam yapılacakİçki ve sigaralardan alınan durağan(durgun) ÖTV, her 6 ayda bir Yİ-ÜFE oranında artırılır. Hükümet geçen Temmuz ayında yapmış olduğu yüzde 22,04’lük zammı enflasyonla savaşım sebebi öne sürülerek uygulamadı. Yİ-ÜFE, Temmuz ayından bu yana geçen 5 ayda %23,77 olmuştur.OKU  Ziraat Bankası Müjde Verdi. 10 bin TL Kredi Verecek6 aylık Yİ-ÜFE’nin yüzde 28 olması ve zammın yansıtılması durumunda birçok sigara için durağan(durgun) ÖTV tutarı nispi ÖTV’yi aşacak, mesela 18 lira sigara için 1,5 lira ÖTV zammı gerekecek.