Son Dakika: 6 Aydan Fazla Çalıştıysanız Bu Haber Sizler İçin…

Tüm işçilerin ve çalışanların kesinlikle bilmesi gerekiyor. Bilhassa pandemi sebebiyle pek oldukca kişinin işten çıkartıldığı şu günlerde çifte tazminata hak elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte tüm detaylar.
Korona virüs salgını sürecinde ekonomik olarak birçok şahıs güçlük yaşadı. Hem işverenler de hem de işçiler açısından oldukça zor bir dönem oldu. İşçi çıkarma yasağının arkasından da pek oldukca şahıs işi olmayan kaldı. İşsiz kalan kişilereyse çifte tazminat hakkı sağlandı.Kıdem Tazminat ŞartlarıKıdem tazminat şartları ise birçok şahıs tarafınca merak ediliyor. Yukarıda bahsedilmiş olduğu şeklinde işçin alacağı iki tazminat bulunmakta bunlardan ilki kidem tazminatı. Kıdem tazminatı alabilmek içinse aynı iş yerinde minimum 1 yıl çalışmanız gerekmekte. İkinci şartsa işçinin kendisi talep ve kusur haricinde, işveren tarafınca işten çıkarılmasıdır
Kıdem Tazminat Şartları Nedir?Yasaklarımıza bakılırsa 1475 sayılı yasanın 14. Maddesinde bazı istisnalar da bulunmakta. Şöyleki ki çekilme edildiğinde de bazı durumlarda kıdem tazminat alınabilir. Fakat bununla beraber ek bir tazminat daha bulunuyor. Kıdem tazminat hesaplanıyorken her yıl için bir brüt ücret olarak verilmekte.​​​​​​​İşsiz Kalanlara İkinci Tazminat HakkıBunların yanı sıra işten ayrılan işçiler içinde ikinci bir tazminat ödemesi daha bulunmakta. Bunun adı de ‘suç duyurusu tazminatı’ denilmekte. Üstelik suç duyurusu tazminatı alabilmek için kıdem tazminatını hak etme şartı da bulunmamakta. Ek olarak kıdem tazminatında aranan 1 yıl koşul, suç duyurusu tazminatında aranmamakta. İşçinin yalnız 6 ay emek vermesi kafi oluyor.Kanunlara bakılırsa işverenin de işçinin de iş sözleşmesini feshedeceğini belirli bir süre ilkin karşı tarafa bildirme zorunluğu bulunmakta. Bu süreyi de o işyerindeki kıdeminiz yanı emek harcama zamanlarınız belirlenmekte. Bu süreye doğal olarak olmadan işten çıkarılan işçilere kıdemine bakılırsa suç duyurusu tazminatı peşin olarak ödenmekte.

OKU  100.000 TL Yardım Parası Başladı. Devlet Destekli Acil Nakit Sıkıntısı Olanlara