ptt eleman alimi

PTT 2020 Personel Alımı Şartları Ve Sınavları

PTT her yıl personel alımı yapmaktadır. Fakat kurumun aramış olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kişiler, kurumun personel alabilmek amacıyla uygulayacağı usule bakılırsa sınavlara doğal olarak tutulur. Alımların 2020 senesi amacıylade de yapılmaya devam edeceği söyleniyor. Personel alımı amacıyla müracaat formunu doldurmak gerekmektedir. İçeriğimizde personel alım şartları, müracaatnun iyi mi yapılacağını bulabilirsiniz.

ptt resmi

PTT Personel Alımı 2020

Kurum doğrultusundan geçen yıl 55 bin personel alımı uygulanacağı duyurulmuştu. Personel açığının giderilmesi hedefi ile kurum doğrultusundan zaman zaman personel alım ilanları yayınlanmaktadır. Posta ve Telgraf Teşkilatı eskisi benzer biçimde belirli vazife kısmı olan bir kurum değildir. Eskiden bulunmuş olduğu benzer biçimde yalnızca mektup gönderme prosedürü yapılmamaktadır. Kurum posta, APS, kurye gönderimleri de yapıyor. Bunun yanı sıra havale ve hesap işlemleri de ATM’ler vasıtası ile ya da şubelerin gişelerinden yapılabiliyor. Bu işlemlerin yanı sıra, vergi ve ceza ödemesi, satmaca ödemesi yapılabiliyor. Hem de süratli geçiş sistemi hesaplarına yükleme dahi yapılabiliyor. Tüm bu hizmetlerin vatandaşa verilmesi ile eş güdümlü PTT’nin de iş yükü artmış durumdadır. Kargo işlemleri yalnızca vatan içine değil vatan dışına da yapılmaktadır.

Tüm bu işlemlerin yoğunluğundan ve sürekli olarak yeni şube açılmasından dolayı, iş yükünün de azaltılması sebebi ile kurum doğrultusundan değişik dönemlerde ilanlar yayınlanmaktadır. Kurum yıl içersinde yazılı bir sınav düzenlemiş ve bu imtihanla gişe görevlisi, postacı, eksper muavini vb. alımı gerçekletireceğini duyurmuştur. Buradan alınan puanlar ile bir sıralama yapılmıştır ve sıralama peşinden mülakata çağrılacak olan adaylar belirlenmiştir. Kurum doğrultusundan bu alımların 2020 senesinde da yapılması beklenmektedir. PTT Trafik ve Kasko Sigortası da yapmaktadır.

PTT Personel Alım Şartları 2020

Yeni bir program olarak bundan sonrasında kurumlar kendi sınavlarını yapmakta ve personellerini gerçekleştirdikleri bu sınavlara bakılırsa almaktadır. Personel alımında kurumlar doğrultusundan genel olarak belirlenmiş genel şartlar bulunmaktadır. Hem de duyuru edilen kadrolara bakılırsa aranan hususi şartlar da bulunmaktadır. Kurum doğrultusundan yapılacak olan alımlarda geçerli olan genel şartlar alttaki gibidir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından yoksun bulunmamak
 • Adam adayların askerlik hizmetlerini tamamlamış olması
 • Kamu Çalışanı Seçme Imtihanı’ ndan kurum doğrultusundan dilenen puanı almış olmak
 • Adayların rastgele bir toplumsal güvenlik kurumundan emekli olmaması
 • Vazife yapmalarına engel teşkil edecek rastgele bir fiziki ya da zihinsel engeli bulunmamak
 • Lüzumlu mezuniyet şartlarına haiz olmak
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzer, altı aydan daha oldukça hapis cezası açmamak, affa dahi uğrasa devlete ya da anayasal bütünlüğe karşı kabahat işlememiş olmak
 • Daha ilkin çalışılan kurumdan yüz kızartıcı suçlar sebebi ile ayrılmamış olmak gerekmektedir.

İlan edilen kadrolara bakılırsa aranan değişik şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar gösterilen ilanlara bakılırsa değişiklık göstermektedir. PTT ziraat kart isminde verilen kart ürünü ile çiftçilerimize destek olmaya devam etmektedir.

postane resmi

PTT 2020 Personel Alım İlanı
PTTPAL 2020 senesi içinde personel alımı gerçekletireceğini açıklamıştır. Gösterilen ilanda yukarıdaki şartlar haricinde aranan itina şartlar da bulunmaktadır. Personel alımı zırhlı araçlarda görevlendirilmek suretiyle yapılacak. Alınacak olan personel adedi ise 1100‘ dür. Firmanın iştiraki olan Para Lojistik Hususi Güvenlik Hizmetleri bünyesine yapılacak olan alım ile ilgili detaylar yurttaşlarımız doğrultusundan merak edilmektedir. PTTPAL Haziran ayında kurulmuştur. İştirakin önemli görevleri bulunmaktadır. Kıymetli eşyaların, madenlerin ve evrakların taşınması, naktin yönetimi, fiziki güvenlik hizmeti, gece kasası hizmeti, kıymetli madenlerin saklanması ve işlenmesi vb. hizmetler verilecektir.

Yıl sonuna kadar 6 tane şube açılması beklenmektedir. Bu iller ise İstanbul, Adana, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli olmaktadır. Firmanın 2020 senesi amacıyla hedefleri içinde şube adedinin 40′ a çıkması bulunmaktadır. Hem de 360 zırhlı araç ile yoluna devam etmeyi amaçlamaktadır. Ayırca ATM hizmeti vermek de hedeflenmektedir. 24 merkezde ise madeni para deposu oluşturmayı amaçlıyor. Alınacak olan personel ise bu zırhlı vasıtalarda göreve getirilecektir.

 • Adam adaylar amacıyla 22-32 yaş, hanım adaylar amacıyla 18-27 yaş
 • Erkekler amacıyla aranan mezuniyet koşulu orta okul olurken, hanımlarda lise
 • Adam adayları 1,73 boya, hanım adayların ise 1,64 boya haiz olması
 • Adam adayların askerlik ile ilişiklerinin bulunmaması
 • Para ve kıymetli eşya taşınması mevzusu ile ilgili deneyimli olmak
 • Kamu haklarından yoksun olmamak
 • Silahlı hususi güvenlik eğitimi almış ve kimlik kartı sahibi olmak
 • İnsan ilişkileri, diksiyon, konuşma seçimi, diksiyon ve hitap mevzularında kendini geliştirmiş olmak
 • Herhangi bir madde kaçakçılığından kaynaklı yargı giymemiş olmak gerekmektedir.
 • Zırhlı vasıtalar amacıyla alınması plan edilen 1100 personel alımı amacıyla başvurular şimdilik başlamamıştır. Başvurular alındıktan sonrasında oluşturulan araştırma peşinden şartları taşımış olduğu düşünce edinilen adaylar yapılacak olan sözlü sınava çağrılacaktır. Meydana getirilen sözlü sınavlarda başarıya ulaşmış olan adaylar işe başlatılacaktır. Herhangi bir kadro gereksinimi olursa alımların 2020 senesinde da değişik dönemlerde uygulanacağı söylenmektedir.
ptt eleman alimi

Sözlü Imtihan Ne Vakit Yapılacak?
Sözlü imtihanda adaylara yöneltilecek olan suallere ilişkin hususlar farklılık göstermektedir. Genel kültürün yanı sıra, duruş, hal, hareketler, karşılaştırma gücü, hususyu kavrama kabiliyeti, temsil kabiliyeti, özgüven vb. hususlar değerlendirilecektir. Kişinin haiz bulunmuş olduğu bu özelliklerin emek harcama koşullarına ideal olup olmadığı puanlanacaktır. Adayların yapılacak olan sözlü imtihanda başarıya ulaşmış olabilmeleri amacıyla 70 puan ve üstünde almış olmaları gerekmektedir. Adaylar aldıkları puanlara bakılırsa sıralanacak ve yapılacak olan sıralamada alıncak kadro kadar başarıya ulaşmış olan adaylar işe başlayacaktır.

Sözlü sınav tarihleri şimdilik duyuru edilmemiştir. PTT A.Ş. insan kaynaklarından husus ile ilgili duyuru yapıldığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Açıklanan bu tarihlerde adayların sınav bölgelerinde hazır bulunması gerekiyor. Sözlü imtihana ileriki olan adayların T.C. kimlik belgelerini ise yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Adayların mesleki data husussu ile ilgili da data sahibi olması gerekmektedir. Imtihan müracaatlarında kuruma sunulacak olan belgelerin doğru verileri içermesi gerekmektedir. İşe başlayanların ondan sonra hatalı data içermesi durumunda, kurumla ilişikleri kesilecektir. Doğru demeç vermek bu anlamda önemlidir.

2020/1 PTT PERSONEL ALIMI
PTT daha evvelce 55 bin personel alımı gerçekletireceğini duyurmuştu. Buna ek olarak 5 bin personel alımın daha uygulanacağı duyuruldu. Yıl içersinde 60 bin personel alımı yapılacaktır. Alımlarda Kpss koşulu aranmayacak ve şartları taşıyan adaylara müracaat yapmaları amacıyla müracaat hakkı verilecek. Alımlar gelişen zamanlarda açıklanacaktır.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours