Polis Memuru {Nasıl} Olunur?Ne Kadar Maaş Alır?

Polislik devletimizde birçok kişinin hayallerini süsleyen meslekler arasındadır. Polis {nasıl} olunur için adayların Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı çerçevesinde bulunan şartları sağlamalıdır. Ek olarak Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün duyurduğu müracaat yöntemi kullanılmalıdır.
Bu ilanlar değişik dönemlerde olduğundan, kişilerin kesinlikle bunu her gün takip etmesi gerekir. Aksi durumda müracaat tarihleri kaçırılabilir. Her ne kadar her polis memuru için uyulması ihtiyaç duyulan kurallar olsa da, cinsiyete hususi şartlar da yer alır. Dolayısıyla başvurmak isteyenler bu durumları da incelemelidir.
Eğer tüm koşullar sağlanıyorsa, adaylar eğitime adım atar. Başarıyla tamamlayan kişiler, polis memuru olarak vazife alır.
Polis Meslek Yüksekokulu Şartları
2 senelik önlisans düzeyinde eğitim veren Polis Meslek Yüksekokulları, 2001 senesinde kurulmuştur. Eğer başvurmak istiyorsanız, ilanları takip etmeniz şarttır. Burada yer alabilecek bazı şartlar şöyledir;

Müracaat esnasında minimum lise mezunu olunması
Başvuruda adayların mezuniyet belgesinin olması
Adayların 18 yaşını geçmiş olması
Polis Akademisi tarafınca belirtilen taban puanları alma
26 yaşından gün almama
Sıhhat problemininin yer almaması
Erkeklerde minimum 1,67 boy olması
Bayanların minimum 1,62 boy olması
Gövde kitle endeksinin 18 ile 27 içinde bulunması

Bunlara ek olarak polis memuru olmak isteyen kişiler, duyurulan tüm şartları incelemeli ve uyumluysa müracaat yapmalıdır.
POMEM Şartları
Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak oluşturulan POMEM, 6 aydan düşük olmaması kaydıyla eğitim sağlar. Eğer buraya başvurmak istiyorsanız, koşulları Polis Meslek Yüksekokulu’na gore birazcık farklıdır. Polis {nasıl} olunur içinde şu benzer biçimde maddeler yer alabilir;

Başvuran kişinin minimum 2 senelik üniversite mezunu olması
KPSS puanı kafi olması. Lisanslarda KPSS P3, önlisanslarda KPSS P93 değerlendirilir.
Lisans adaylarının KPSS’den 60, önlisans adaylarının 65 alması
Adayların 30 yaşından gün almaması
Askerliğin yapılmış yada tecilli olması
Erkeklerde minimum 1,67 boy olması
Kızlarda minimum 1,62 boy olması
Sıhhat yönetmeliği çerçevesinde engel bulunmaması
Vücut kitle endeksinin 18 ile 27 içinde bulunması

Eğer kurum tarafınca gösterilen tüm şartları taşıyorsanız, müracaat yapabilirsiniz.
Polislik Başvurusu {Nasıl} Yapılır?
Eğer bu mesleği yapmak istiyor ve polis {nasıl} olunur sorusunu inceliyorsanız, tarih ulaştığında ilk olarak e-devlet üstünden başvurmanız gerekir. Peşinden Polis Akademisi tarafınca meydana getirilen duyurular takip edilir.
Sıhhat kontrolünden geçilmesi sonrasında, adaylardan istenen evraklar hazırlanmış olur. Teslim edilecek adresler, Polis Akademisi tarafınca yayınlanır. Bu benzer biçimde aşamalar peşinden da fizyolojik yeterlilik adım atar. Burada bir parkur mevcut olup, belli kaide ve süre içinde tamamlanır.
Bir sonraki aşamaya girmeye hak kazananlar, genel kültür testine girer. Bunu da başarıyla tamamlayan adaylar, mevzu hakkında sunum gerçekleştirir. Peşinden da mülakat neticeleri belirtilir.
Polis Maaşları Ne Kadar?
Polisler hakkında dört gözle beklenen oldukça sayıda sual olmakla birlikte, bunlardan bir tanesi de polis memuru maaşı ne kadar? Sorusudur. Burada 8/1 seviyesinde bir polis memuru, 2021 senesinde aylık 6,859 Türk Lirası almaktadır.
Polislik İçin Lüzumlu Evraklar Hangileridir?
Polisliğe başvuracak olan adayların, belirli evrakları hazırlaması istenir. Bunlardan bazıları şöyledir;

TYT Netice Belgesi
KPSS Netice Belgesi
Polis Akademisi Mezuniyet belgesi
Polislik Müracaat Dilekçesi
İkametgâh Belgesi
Sıhhat Raporu
Başvuran Kişinin Kimlik Belgesi ile Fotokopisi

Gibidir. Ek olarak lise, önlisans ve lisans ve bunların dengi okullardan kazanılan diplomalar da talep edilebilir. Bunların hepsi tamamlanarak, ilgili yere götürülmelidir.