Piyade {Nasıl} Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Askerlik Türkiye’de en elit meslekler arasındadır. Piyade {nasıl} olunur bu sebeple birçok şahıs tarafınca sorulur. Bunlardan biri uzman çavuş olup muharebe görevlerini üstüne almak şeklinde birçok sorumluluğu vardır.
Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız, aranan şartları karşılamanız gerekir. Bunu denetim ettikten sonrasında fiziki açıdan yeterlilik imtihanı ile sözlü mülakat gelmektedir. Tüm aşamaları başarı göstermiş bir halde gerçekleştiren kişiler, eğitimini de tamamlamasıyla birlikte vazife sözleşmesine imzasını atar.
Böylece başarı göstermiş bir halde göreve başlanır. Eğer astsubay olmak istiyorsanız, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafınca gösterilen duyuruları inceleyerek, başvurmanız gerekir. Lüzumlu şartları sağlıyorsanız, imtihanı ve mülakatı da geçmeniz arkasından eğitime başlanabilir.
Bunun için ilk olarak internette Türk Silahlı Kuvvetleri şeklinde resmi kurumların sayfalarını güncel olarak takip etmeniz gerekir. Zira ilanlar dönem dönem yayınlanır. Açıldığı vakit ilk olarak koşulları sağlama durumu incelenmelidir.
Eğer bir engeliniz bulunmuyorsa, ilanda belirtilen şekilde müracaat gerçekleştirebilirsiniz.
Uzman Çavuş Olma Şartları Nedir?
Eğer askerlik mesleğini piyade uzman çavuş olarak yapmak istiyorsanız, bazı şartlar şöyledir;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma
Askerlik zamanında üstlerinden şikâyet almama
Müracaat gerçekleştirildiğinde, terhis arkasından 3 seneden azca vakit geçmesi
25 yaşını bitirmemiş olma
Er – erbaş olarak askerlik yapma
Uzman erbaş ilanındaki şartları sağlama
Askeriye tarafınca belirtilen boy ve kilo oranına haiz olma
Kabahat ve terör örgütü, çete şeklinde vakalarda bulunmama

Bunlara ek olarak askerliği sürerken başvuran kişilerin, birlik komutanı vasıtasıyla meydana getirilen kalite belgesinde 80 ve üstü not alması da gerekir. Gösterilen ilandaki koşullar sağlanmalıdır.
Astsubay Olma Şartları Nedir?
Günümüzde birçok şahıs asker maaşları etkisiyle de bu mesleğe girmek ister. Sadece bunun için öncesinde yerine getirmeniz şartlar vardır. Bunlar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafınca alım dönemlerinde yayınlanmakta olup yerine getirilmesi gerekir. Astsubaylık için bu şartlar şöyledir;

Diş yapısında kusur olmama
Üniversitelerin 2 senelik bölümlerini bitirenlerin 26 yaşını aşmaması
Kişinin vücudunda yanık, çizik ve dövme olmaması
Lise ya da bunun dengi okullardan mezuniyet sahibi olma
Üniversitelerin 4 senelik bölümlerini bitirenlerin 28 yaşını aşmaması
Türk Silahlı Kuvvetlerinin boy ölçüsüne uygun olma
Vücut yapısının sağlam olması, kusur olmaması

Şartları taşıyanlar askeri hastaneye sevk edilir. Peşinden da lüzumlu sıhhat raporu alınır. Alım için duyuru açıldığında, lüzumlu şartların hepsi sağlanmalıdır.
Astsubaylar Girmiş olduğu Sınavlar Nedir?
Eğer astsubay olmak istiyorsanız, öncesinde bazı sınavlara girmek icap ettiğini bilmeniz şarttır. Bu yazılı, sözlü ve fiziki kabiliyet şeklindedir. Sözlü sınavda 50 sual mevcut olup,

Türkçe,
İnkılap,
C. Anayasası,
Atatürkçülük,

Benzer biçimde mevzular üstünden sorular gelir. Yazılı sınavda ise adayların 70 puan alması gerekir ve 4 yanlış, 1 hakikatı siler. Bayanların astsubay olabilmesi için de bazı şartlar vardır. Burada boy, kilo ve vücut endeksi belirtilen ölçülerde bulunmalıdır.
Uzman Çavuş ve Astsubay Maaşları Ne Kadar?
Bir meslek seçilmeden ilkin en oldukça sorulan sorulardan biri de ne kadar maaşa haiz olduklarıdır. Bu bakımdan piyade {nasıl} olunur için de bu geçerlidir. Uzman çavuşlar incelendiğinde, en düşük 2,820 Türk Lirası aldıkları görülür.
Averaj maaşları 7,760 Türk Lirası olmakla birlikte, aylık olarak en yüksek 16,600 Türk Lirası alınabilir. Astsubay maaşları ise en düşük 5,000 Türk Lirasından başlamaktadır. Averaj 8,640 TL olmakla birlikte, en yüksek 15,000 Türk Lirası alınmaktadır.