Pilot {Nasıl} Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Pilotluk dünya genelinde en elit meslekler arasındadır. Bu sebeple devletimizde birçok şahıs pilot {nasıl} olunur sorusunu sormaktadır.
Bunun için ilk olarak alanla ilgili eğitim almanız ve başarı göstermiş bir halde tamamlamanız gerekir. Burada üç seçenek vardır;

Sivil havacılık okullarına gitmek
Ücretli kurslara gitmek
Pilotaj bölümünü kazanmak

Bunlara ek olarak askeriye içinde de pilot olma şansınız vardır. Sadece bunun için hangi kalite ve şartların aranıyor olduğuna bakmanız, başvurunun {nasıl} bulunduğunu incelemeniz gerekir.
Lüzumlu mezuniyet şartlarını yerine getirerek mezun olmanız arkasından, tek yapmanız ihtiyaç duyulan kariyer siteleri üstünden verilen ilanları takip etmektir. Ek olarak her uçuş şirketi, resmi sayfası üstünden de duyuru verir.
Pilotaj Eğitimi Hangi Üniversitelerde Vardır?
Üniversitelerin 4 senelik bölümlerinden eğitim alanlar daha avantajlı kabul edilir. Eğer lisansa hazırlanıyorsanız ve pilotluk okumak istiyorsanız, pilotaj kısmı devletimizde şu benzer biçimde üniversitelerde vardır;

Eskişehir Teknik Üniversitesi
İstanbul Okan Üniversitesi
Özyeğin Üniversitesi
Türk Hava Kurumu Üniversitesi

Bunlara ek olarak Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içinde bulunan Girne Üniversitesi de bu eğitimi sağlamaktadır. Bu süreçte alınan fazlaca sayıda ders olmakla birlikte bazıları şöyledir;

Meteoroloji
İletişim
Genel Uçuş Güvenliği
Uçuş Yönetim Prensipleri
Navigasyon
Uçuş Prensipleri
Tayyare Tanıtımı
Havacılık Hukuku
Mühendisliğe Dayalı Fizik
Mühendislik Matematiği

Bu kuram derslere ek olarak, uygulamalı süreç de bulunur. Bu konudaki süreç tamamlanınca Hususi Uçuş Lisansı ve Havayolu Nakliye Pilotu Lisansına haiz olunur.
Pilot Maaşları Ne Kadar?
Uçmak birçok kişinin hayalleri içinde bulunmaktadır. Pilotluk bu bakımdan en çekici mesleklerden bir tanesi olarak öne çıkar.  Bunun bir sebebi, pilotaj maaş durumunun oldukça yüksek olmasıdır.
Pilotlar aylık en düşük 15,140 Türk Lirası kazanmaktadır.  Averaj 33,950 TL alınırken, en yüksek 45,000 Türk Lirasına kadar çıkabilmektedir. Dolayısıyla kendinizi geliştirmeniz ve meslekte bulunan yıllarınızın artması daha çok kazanmanızı elde edecektir.
Lise Mezuniyeti ile Pilot Olunabilir Mi?
Günümüzde lise mezunu olan birçok kişinin hayallerinde bu meslek bulunur. Burada ilk olarak lise mezunu olan kişilerin, lüzumlu eğitimi alması durumunda bu mesleği yapabileceğine değinilmelidir. Sadece üniversitesinden mezun olanlar ile karşılaştırıldığında, oldukça dezavantajlı bir durumu vardır.
Lise eğitiminizi tamamladıktan sonrasında müracaat edebileceğiniz fazlaca sayıda hususi kurs vardır. Bunlardan herhangi bir tanesine kaydınızı yaptırmanız arkasından, tüm koşulları yerine getirerek mezun olmanız gerekir. Böylece lüzumlu lisans elde edilir.
Burada kuramsal derslere ek olarak, 45 saat uçuş eğitimi gene söz mevzusudur. Sadece bilmenizde fayda olacak, pilotluk eğitimi sürecinin oldukça maliyetli olabileceğidir. Dolayısıyla kendinizi bu yönden hazırlamanız şarttır.
Pilotlar Ne İş Yapar?
Her ne kadar birçok şahıs pilotların işini yalnız uçağı kullanmak olarak düşünse de, bu oldukça noksan bir bilgidir. Zira görevleri içinde şunlar da vardır;

Tayyare kayıt defterini tutma
Raporları ve haritaları denetim ederek, uçuş planı meydana getirme
Yol ve yakıt hakkında hesaplamaları gerçekleştirme
Uçağın yüklenmesini denetleme
Başarı göstermiş bir iniş arkasından uçağı park etme

Bu sebeple oldukça zor bir görevi olduğu fark edilir. Bu sorumlulukları sebebiyle tayyare ve gidilecek rota hakkında data sahibi olmalı, o günkü hava koşullarını kesinlikle bilmelidir. Pilot {nasıl} olunur haftalık emek harcama saati bakımından incelendiğinde ise en fazla 56 saat olduğu görülür. Ayda ise 8 günlük bir emek harcama süresi vardır.