Petrol Mühendisi {Nasıl} Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Petrol ve doğalgaz rezervlerinin çıkarılması ve işlenmesiyle ilgili alanlarda çalışan mühendisler petrol mühendisi olarak adlandırılmaktadır. Emek verme alanlarının genişlemesi ve kazançlarının ortalamanın üstünde olması bu mesleğe olan ilgiyi de arttırmıştır. Petrol mühendisi {nasıl} olunur? sorusu bilhassa meslek seçimlerini meydana getirecek öğrenciler için en oldukca dört gözle beklenen konulardan birisi haline gelmiştir. Tükenen kaynakların tespitini yapmak ve bununla ilgili raporlar oluşturmakla görevli olan petrol mühendisleri, son yıllarda emek harcama alanlarını da genişletmiştir.
Petrol Mühendisi İş İmkanı
Genel olarak yaygın iş olanaklarına haiz olan mühendislerin, kazançları da oldukça yüksektir. Bu yüzden tercih meydana getirecek öğrenciler, bu kriterleri göz önünde bulundurup çoğunluk olarak bu mesleği tercih etmektedir. Mühendislik çeşitlerinden birisi de petrol mühendisliği olarak öne çıkmakta. Öğrenciler de kazancı iyi olan bu meslek hakkında petrol mühendisi iş imkanı nedir? sorusunu sormaktadır. Son yıllarda meydana getirilen bir değişiklikle bölümlerin adı, petrol ve naturel gaz mühendisliği olarak değiştirildi. Bu şekilde bölüm mezunlarının emek harcama alanları da genişledi.  Kamuda iş bulma olanakları bulunmakla beraber genel anlamda petrol mühendisleri hususi sektörde iş koşturmacasındadır. Bunun sebebi, petrol rezervlerinin hususi şirketlerin elinde olması ile açıklanabilir.
Petrol Mühendisi Ne İş Yapar?
Dünya ekonomisi alanında mühim bir yere haiz olan petrol mühendisleri, petrollerin bulunması, çıkarılması ve denetim altına alınması şeklinde alanlarda vazife almaktadır. Petrol ve naturel gaz keşiflerinde de yer edinen meslek mensupları, üretim ve geliştirme aşamalarının hepsinde bizzat rol almaktadır. Bir petrol mühendisinin aslolan amaçlarından birisi, hidrokarbonların herhangi bir hasar almadan delinmesini ve işletilmesini sağlamaktır. Yeni delme aletlerini kullanarak en iyi sonuçların alınmasını sağlamak da sorumlulukları arasındadır. Değişik emek harcama alanları bulunan petrol mühendisleri,  buna bağlı olarak değişik yerlerde çalışabilmektedir.
Petrol Mühendisi Dersleri
Mühendislik fakültelerinin ilk sınıfında bir çok ders ortak olarak alınmaktadır. Sadece 2. Sınıftan itibaren dersler de seçilen bölüme bağlı olarak değişmektedir. Petrol mühendisliği bölümünde de bu durum geçerlidir. Öğrenciler ilk sınıfta fizik, kimya matematik şeklinde ortak dersleri almakla ve derslerini başarıyla geçmekle yükümlüdür. Bir sonraki yıl, akışkanlar mekaniği ve statik şeklinde daha oldukca alan derslerine ağırlık verilmektedir. 3 ve 4. yıllarda ise, bölüm dersleri ağırlaşmakta ve öğrencilerden bölümle ilgili seçmeli derslerden birisini seçmesi beklenmektedir.  Petrol mühendisliği derslerinin yanında naturel gaz ile ilgili seçmeli dersler de bölüm müfredatında yer almıştır. Petrol mühendisi dersleri  bölüm öğrencilerine deneyim kazanmaya yöneliktir.
Petrol Mühendisi Hangi Bölüm
Yer almış olduğu sektörden dolayı, oldukça popüler bir meslek olan petrol mühendisliği; üniversite öğrencileri tarafınca da fazlasıyla tercih edilmektedir. Mühendislik bölümleri genel olarak öğrenciler tarafınca çok çok fazla tercih edilmektedir. Kısmı tercih edecek öğrenciler için okudukları üniversiteler de ehemmiyet taşımaktadır. En iyi petrol mühendisliği bölümlerinin yer almış olduğu üniversiteler, şu şekilde sıralanabilir:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi tüm mühendislik dallarında son aşama iyi eğitim vermektedir.
İstanbul Teknik Üniversitesi, kuvvetli bilimsel nitelikli ekibiyle öne çıkmaktadır.
Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi de bu bölümde en iyi üniversitelerden birisi kabul edilir.

Bölümlerde genel anlamda İngilizce eğitim verilmekte olup bununla internasyonal alanda çalışabilecek öğrenciler yetiştirmek amaçlanmaktadır.
Petrol Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?
Petrol ve naturel gaz mühendisleri çalışmış oldukları alana ve firmaya nazaran değişik kazançlar elde edebilmektedir. Ek olarak tecrübeli olmaları da kazandıkları maaşı etkilemektedir.  Hususi sektörde çalışan bir petrol mühendisinin maaşına bakıldığında, 30.000 ile 50.000 TL içinde değişmiş olduğu görülmektedir. Tecrübeli bir petrol mühendisi çalışanı ise, 45.000 ile 95.000 TL içinde değişmektedir. Meslekte deneyim kazandıkça yüksek kazançlar elde edebilmektedirler.