İkinci el araçlarda en sık karşılaşılan durumların başında, hasar kaydı bulunan arabalar yer alır. Trafik kazalarında büyük bir hasar alan araçlar, kasko kapsamında sigortadan ödeme aldığında bu kaza kayıt edilir ve araç pert araç kategorisinde yer alır. Bu durum aracın satışını zorlaştırdığı gibi aynı zamanda bu aracı kredi ile almayı düşünen kişiler de kredi almakta sorun yaşayabilir.

Bir aracın pert olması yani hasar kaydının olması kolay bir şekilde anlaşılır. Hasar kaydı sorgulama uygulaması sayesinde satın almak için beğendiğiniz aracın pert olup olmadığını anında öğrenebilirsiniz. Pert bir araç satın almak bazen satışı zorlaştırır. Ancak pert araç sahipleri, araçlarını değerinin çok altında satmak zorunda kaldığı için yeterli maddi gücü olmayan kişiler daha uygun olduğu için bu araçlara yönelebilir.

Bankalara hasar kaydı olan bir araç için taşıt kredisi başvurusunda bulunmaya gittiğinizde sigorta ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü sigortalar, ekstra maliyet kalemleri oluşturur ve yapılmaları zorunludur. Bu nedenle kasko yaptırmanız gerekir ve hasar kaydı olan bir araç için sigorta şirketleri kasko yapmaya yanaşmayabilir. Bu durumda banka kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir