Paramedik {Nasıl} Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Sıhhat sektöründe hizmet vermek isteyenlerin son dönemlerde en oldukça merak ettikleri konulardan bir tanesi olan paramedik nedir maaşı ne kadardır konusunu masaya yatırdık. Paramedik kısaca Acil Tıp Teknisyeni ATT olarak malum bu pozisyon uzman hekim ulaşmadan önce hastanın hayatta kalması için ilk müdahaleyi yapmayı gerektirir.
Paramedikleri derhal her sıhhat kuruluşunda görmek mümkün. Acil bir durum olduğunda acil durum çantasıyla yanına koşan genç, atik ve soğukkanlı kişilerdir. Acil tıp teknisyeni olmak isteyen gençler için Paramedik {nasıl} olunur, paramedik olma şartları nedir inceliyoruz.
Paramedik {Nasıl} Olunur?
Hemen hemen lise eğitimini seçmemiş olanlar için paramedik olmak kestirme bir yoldan geçer. Sıhhat meslek lisesinde 4 senelik ATT bölümünü seçmek yeterlidir. ATT ile Paramedik değişik unvanlar olsa da aynı meslektir. Lise mezunu iseniz 2 senelik İlk ve Acil Yardım Paramedik ön lisans programına kayıt yaptırmak yeterlidir. Paramedik {nasıl} olunur, ne kadar kazanır mevzusunda ilerlemeden ilkin kimler Paramedik olması imkansız incelemek daha doğru olacaktır.

29 yaşından büyükler ATT olamıyor.
Boyu 1.60 altı olan bayanlar yada 1.65 altı olan erkekler Paramedik olamıyor.
HIV, Hepatit C yada Hepatit B bulaşıcı hastalıkları olanlar başvuramaz.
26 yalından adam adaylar için askerliğini yapmamış olanlar.
Fizyolojik olarak fit olmak da gerekir.
Ruh sağlığı sağlam olmalıdır.

Paramedik görevi gereği pek oldukça şeyi bilir. Detayları arasından hastayı doktora ulaşmadan ilkin lüzumlu müdahaleyi yapar. Uzman paramedik {nasıl} olunur, neler bilir inceliyoruz. Paramedik anatomiyi iyi bilir. Acil hasta bakımı dersleri aldığından hangi şikayetlerde {nasıl} bir ilk müdahale yapılması icap ettiğini iyi bilir. Travma, resitütasyon benzer biçimde mevzularda eğitimlidir. Uzman paramedikler soğukkanlıdır. Dehşet verici vakalara sakin kalmış olarak ilk uygulamayı yapabilmek zor bir iştir.
Paramedik Maaşları
“Paramedik {nasıl} olunur, ne kadar kazanır” başlıklı yazımızın bu bölümünde paramedik maaşlarını inceliyoruz. Paramedikler, ambulanslarda hususi hastanelerde devlet hastanelerinde üniversite hastanelerinde hava ambulanslarında ve alışveriş merkezlerinin hususi sıhhat birimlerinde vazife yaparlar. Paramedik maaşları çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir.
Paramedik maaşları devlet kurumlarında değişik şekillerde hesaplanır paramedik maaşına ek olarak döner ana para ödemesi eklenmiş olur fazla mesailerden edinmiş olduğu ek nöbet ücretleri durağan(durgun) ek ödemeler olmak suretiyle maaşın üstüne eklenen bir ekip eklentilerle beraber maaşı yüksektir.
Paramedik kaç yıl vazife süresine sahipse kazanılmış olduğu kıdemle maaşı da artar. Bilhassa son dönemlerde yaşanmış olan pandemi sebebiyle acil ambulans görevinde bulunan paramedikler hastaları hastaneye götürmekte yoğunluk yaşadılar. Bu biçim yoğunluğun olduğu zamanlarda fazla mesai yapılması gerekir. Fazla mesailer çoğu zaman paramediğin isteğine bağlı olarak değişse de bu biçim durumlarda fedakâr çalışanlar karşılığını maddi olarak da kazandılar. Bazı durumlarda kendi canlarını bile çekince içinde bulabilen paramediklerin maaşları tüm kamu mensubunda olduğu benzer biçimde çalmış olduğu yıllara gore ücretlendiriliyor.
Paramedik Ne Kadar Kazanır?
Paramedik maaşı incelendiğinde yeni mezun paramediğin maaşı 4000 TL civarı iken zaman içinde ek ödemelerle beraber 5500 TL’ye ulaşır. Devlet kurumları haricinde hususi ambulans şirketlerinde görevi alan paramedik maaşları yüksek olmaz. En yüksek paramedik maaşları hususi hastanelerde görevli paramediklere ödenir. Hava ambulanslarında vazife meydana getiren paramedikler de yüksek maaşlar alır. Lise mezunu ATT maaşları da yüksek değildir. Fazla mesai ve yan haklarla ödemeleri yükselir.
Hususi kurumlarda ATT maaşı kuruma gore değişiyor. Kurumsal büyük hastanelerde çalışan paramedik ne kadar kazanır incelediğimizde kamu ödemelerinden birazcık fazla ödeme almış olduklarını gördük. Sadece bu durum her hastane için geçerli değil. Minik hastaneler oldukça düşük ödeme yapıyor. Mezun paramediklerin emek verme şartları ve maaşı dikkate alarak tercih yapması önemlidir.