Palyaço {Nasıl} Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Evlatları eğlendirmek ve tanıtımlarda rol almak benzer biçimde görevleri olan palyaçoluk, en oldukça dikkat çeken meslekler arasındadır. Bu sebeple palyaço {nasıl} olunur en oldukça sorulan sorulardan biridir. Her ne kadar bir çok şahıs bunun için eğitim gerekmediği düşünse de, oldukça yanlıştır.
Zira çocuklar ile daha iyi zaman geçirmek, onları idrak etmek ve eğlendirebilmek için bazı eğitimlere haiz olmanız gerekir. Bunun için ilk olarak mevzu hakkında eğitim veren kurslara katılmanız gerekir. Böylece,

Yüzün {nasıl} boyanması gerektiği,
Palyaçonun oynadığı oyunların neler olduğu,
{Nasıl} palyaço olunduğu,
{Nasıl} gülünç olunabileceği,
Küçüklere {nasıl} davranılması gerektiği,

Benzer biçimde birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Lüzumlu sertifikayı almanız peşinden bir ajansa girerek çalışmaya kısa sürede başlayabilirsiniz.
Palyaçolar Nerede Çalışabilir?
Palyaço dendiğinde, akıllara ilk olarak doğum günleri gelir. Sadece bunun haricinde çalışabileceği oldukça sayıda yer vardır. Bunlardan bazıları şöyledir;

Eğlence mekânları,
Açılışlar,
Alışveriş Merkezleri,
Çocuklar ile ilgili etkinlikler.

Küçüklere daha çok keyifli görünmek için kostüm ve makyaj kullanan palyaçolar gerek hususi, gerekse bir ajans ile çalışabilir. Sadece hangisini tercih ederseniz edin, ustalaşmış olarak bu mesleği yapmak istiyorsanız eğitimini alınmalıdır.
Palyaçolar Ajansta {Nasıl} Çalışır?
Palyaço olmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz ilk emek harcama şekli bir ajans ile anlaşmadır. Bunun için lüzumlu eğitimi almanız peşinden yaşadığınız şehirde bulunan ajanslara müracaat etmeniz yeterlidir. Eğer lüzumlu şartları yerine getiriyorsanız, kabul edilme şansınız oldukça yüksektir.
Bu bakımdan bir tek internetten palyaço iş ilanları araştırmanız gerekir. Bunlar her gün yenilenebildiği için tertipli bir araştırma yapmak önerilir.
Palyaçolar Hususi {Nasıl} Çalışır?
Günümüzde birçok şahıs ajanstan ziyade kendi başına çalışabilmek ister. Bunun en temel sebebi, her şeyi kendinin ayarlayabilmesidir.
Eğer palyaço olmak isterim diyorsanız, tek koşul ajans bulmanız değildir. Sadece bilmenizde fayda olan ilk dönemlerde tek başınıza olmanız sebebiyle güvenilir kabul edilmeyebileceğinizdir. Öncesinde bir ajansta deneyim kazanmak, insanların size ve yeteneklerinize güvenmesini elde edecektir.
Bunun için bir tek bir web sitesi oluşturmanız gerekir. Böylece palyaço ihtiyacı olanlar, sizinle direkt bağlantı kurabilir.
Palyaçolar Ne Kadar Kazanır?
Palyaço ajansında çalışmaya başlarsanız, maaşlar aylık 4,000 Türk Lirası civarıdır. Tek başınıza bunu geçmeniz mümkün olmakla birlikte, ilk dönemler aylık daha azca kazanç sağlamanız ihtimaller içindedir.
Eğer kendi ajansınızı oluşturmak isterseniz, bir aylık ortalama 20 bin Türk Lirası civarında kazanç elde edebilirsiniz.
Palyaço mesleği, kendini geliştirmeye oldukça açık bir meslektir. Dolayısıyla performansınız ne kadar yüksek olursa, aldığınız maaş da o denli yüksek olacaktır. İlerleme gösterdikçe bir günde katılım sağladığınız etkinliklerin sayısı da artacaktır.
Dolayısıyla oldukça yoğun olabilen, yorucu bir meslektir.
Palyaço Olmak İçin Neler Gerekir?
Palyaço olmak için görünürde herhangi bir koşul yoktur. Sadece mesleği daha iyi yapabilmeniz için gerek müşteriler, gerekse ajanslar sizden bazı şeyler bekleyecektir. Bunlardan ilki neşeli olmaktır.
Palyaçoların temel amacı, evlatları eğlendirebilmektir. Dolayısıyla yeteri kadar neşeli değilseniz, çocuklarla güzel oyunlar oynamanız mümkün değildir. Ek olarak neşeli olmak, evlatların ilgisini çekebileceğinizi göstermez.
Bu sebeple çocuk psikolojisinden anlamanız, dikkatini kendinizde toplayabilmeniz gerekir. Her ne kadar zor benzer biçimde dursa da, eğitim esnasında bu benzer biçimde mevzularda bilgilendirme yapılır. Ek olarak çocuk psikolojisini bilmek de size yardım edecektir.
Ek olarak evlatları sevmek bu işin eğer olmazsa olmazları arasındadır. Eğer palyaço olmak istiyorsanız bu maddelerin hepsinin size uyması gerekir. Aksi durumda sizden palyaço hizmeti almak isteyenlerin sayısı düşecektir.