Otomatik Ödeme Talimatı Iyi mi Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Iyi mi Verilir?

Bireysel ya da ticari kişiler gün içinde ya da ay içinde birçok harcamada bulunarak ödeme karmaşası içinde kalabilmekteler. Bilhassa ticari hesaplar, faturalar başta olmak suretiyle vergiler, SSK pirimler benzer şekilde birçok giderlerin ödemesini otomatik talimatlar üstünden ödemektedirler. Bireysel ya da ticari kişiler gün içinde yoğun işlemler gerçekleştirmeleri sebebi ile bir oldukça süre ödemelerini unutmakta bu nedenden dolayı faiz ödemeleri ile karşı karşıya kalmış olarak kredi notlarında büyük oranda düşüşlerin meydana gelmesine niçin olmakta. Ilk olarak Otomatik Ödeme Talimatı hakkında bilgiler vererek bu talimatın ne işe yaradığını, neleri kapsadığını, ne amaçlar için kullanıldığından bahsedeceğiz. Ilk olarak bu talimatın bir bankacılık işlemi bulunduğunu unutmadan çoğunlukla çalıştığınız banka üstünden gerçekleştirilebilecek bir işlem bulunduğunu da eklemeden geçmemek istiyoruz.

Kişilerin kendi rızaları ile çalmış olduğu bankalara giderek her ay tertipli olarak ödemesi gerektiği işlemlerin banka tarafınca ödenerek hesaplarındaki bakiyelerden ücretin temin edilmesi vakasına Otomatik Ödeme Talimatı adı verilmektedir. Elektrik, Su, Doğalgaz, Telefon, İnternet, Kredi, Kredi Kartı borçları bir fazlaca süre bu yönerge ile otomatikman ödenebilmektedir. Bununla beraber belirli bir kişi ya da kişilere de tertipli olarak belirli bir miktar üstünden havale ve EFT işlemi verebilir, bunun da otomatikman hesabınızdan tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu yönerge için bankalar müşterilerinden herhangi bir halde ücret talep etmediğini, bir tek para transferi mevzusunda bankalar tarafınca talep edilen ücretlerin kesildiğini belirtmek istiyoruz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir 2Otomatik Ödeme Talimatı günümüzde oldukça kolay bir halde verilebilen işlemler içinde yer almıştır. Kişiler, çalışmış oldukları bankaların şubeleri, satın alan hizmetleri, ATM’leri üstünden talimatlar vererek ödemelerini denetim altına alabilirler. İnternet ve mobil bankacılık bu alanda oluşturulmuş en önemli gelişmelerden birisi olarak gösterilmekte. Otomatik Ödeme Talimatı vermek, ödemelerin otomatikman gerçekleşmesini isteyen kişiler daima olarak hesaplarında nakit para tutmaları gerekmektedir. Bankalar, kişilerin hesaplarında ödemeyi meydana getirecek kadar miktar bulundurmamaları durumunda yönerge işlemini yerine getiremediklerini ifade etmekteler. Günümüzde artık her bankanın ödeme yönerge sistemi kullandığını belirterek bu mevzuda rekabet ortamı meydana getirebilmek için çeşitli çalışmalarda yapmaktadırlar. Bazı bankalar, müşterilerine ödeme talimatlarını otomatikman vermeleri durumunda çeyrek altın, ilk satmaca ödemeleri benzer şekilde kampanyalar oluşturmaktadırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir