Online E-Devlet Şifresi Iyi mi Alınır 2020

E Devlet Logo Online E-Devlet Şifresi Iyi Mi Alınır 2020

 

Online E-Devlet Şifresi Iyi mi Alınır 2020

Milyonlarca Türk vatandaşımız için fazlaca mühim olan e-devlet parolası ile ilgili merak edilenleri derledik. Vatandaşlar bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, süratli, kesintisiz ve güvenilir bir halde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve classic devlet teriminin konumunu almaya süregelen e-devlet zihniyeti ile, her kurumun ve her kişinin data ve etkileşim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca yayılan hizmetlere basitçe erişmesi hedeflenmektedir. Peki e – devlet parolası neyle alınır?

 

e-Devlet Kapısı, devletin tüm hizmetlerine yalnız bir noktadan erişim olanağı gerçekleştiren bir web sitesidir. Uygulamanın hedefi kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına data ve etkileşim teknolojileriyle etkin ve verimli bir halde sunmaktır.

E-Devlet Mobil Iyi mi Kullanılır

Kişisel verilere erişim ya da güvenlik gerektiren birleşik elektronik hizmetlere erişim amacıyla gizyazı, e-imza ya da mobil imza benzer halde kimlik doğruluğunu bilmek için doğrulaması gerekiyor. Bir kez kimlik doğruluğunu sağlaması (şifreler, elektronik imza, mobil imza vb.) ile pek oldukça birleşik elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz

Ek olarak, e-Devlet Kapısı üstünden alıncak bazı elektronik hizmetler amacıyla (vergi, harç vs. benzer halde) ödeme yapmanız gerekiyorsa bir fazlaca belediye kurum için kartla ödeme yapabiliyorsunuz.

E – DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALIRIM?

Şifreyi, PTT ye giderek,Üstünde güncel resminiz olması gerekiyor (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaportunuz) ibraz edilerek Yurt içersinde PTT nin şubelerinden ya da yetki sahibi şubelerden alınabilir. Bunun yanı sıra noter onaylı  vekaletname ve vesayet belgesi vasıtasıyla da PTT şubelerinden gizyazı temin edilebilmektedir.

e-Devlet parolası yurt dışındaki yurttaşlarımız Elçilikleri ve Konsolosluklarından temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden mevzuyla ilgili çeşitli data alınabilir.

E – DEVLET GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza ya da web bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonrasında gizyazı oluşturulabilir. Elektronik kimlik kartı ile de Türkiye.gov.tr adresine giriş yapabilir ve gizyazı oluşturulabilir.

Gizyazı ile giriş yaptıktan sonrasında şifrenizi değiştirmeniz istenir, hal bu şekilde olunca PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve sonrasında da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden meydana gelen (gizyazı farklılığı sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonrasında yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreyle ilgili ekranda tespit edilen ikazları lütfen dikkatlice okuyun.

Gizyazı Online Olarak Alınabilir mi?

e-Devlet Kapısı üstünden verdiği hizmetler yüksek güvenlik oranı gerektirdiğinden gizyazı güvenliği önemlidir. Bu amaçla PTT’den alınan şifreler fakat kimlik ibrazı ve şahsen müracaat ile verilmektedir.

Gizyazı unutma halinde gizyazı sıfırlama yapılabilmekte, fakat yeni gizyazı çevrimiçi (sms/ e-posta vb.) gönderilmemektedir. Kullanıcının e-Devlet Kapısı profilinde tanımlamış bulunmuş olduğu cep telefonuna ya da hem cep telefonu hem de e-postasına gelen doğruluğunu sağlama kodu aracılığı ile yeni gizyazı belirlenebilmektedir.

İnternet bankacılığı aracılığı ile giriş gerçekleştiren bir şahıs e-Devlet Kapısı profil alanından kendine gizyazı oluşturabilmektedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir