Okuyan Öğrencilere SED Yardımı (1.611 TL Maddi Yardım) 2022

İçindekilerKimler SED Yardımından Yararlanabilir?SED Yardımı Başvurusu {Nasıl} Yapılır?SED Yardımı e-Devlet BaşvurusuSED Yardımı Aile Toplumsal İşler İl Müdürlüğü/Toplumsal Hizmetler Müdürlüğünden Meydana getirilen BaşvuruOkuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusunda Lüzumlu EvraklarSED Yardımı Tutarı Ne Kadar? 2022Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Ödemesi Kaç Günde Sağlanmaktadır?Talebe Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileri?SED Yardımı Kaç Ay Verilir? 2022SED Ödemesi Ne Süre Hesaba Geçer?

2022 Nisan Ayı SED ödemeleri başladı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık; Sed Ödemeleri kapsamına okuyan öğrencilere 236 milyon TL ödemesinin Nisan ayı içinde tamamlanacağını deklare etti. Nisan ayı için SED Ödemeleri Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafınca yapılacak izahat sonrasında başlayacaktır.

Kimler SED Yardımından Yararlanabilir?

Yoksulluk sınırının altında yaşam devam eden aileler Toplumsal ve Ekonomik Destek Paketi’nden faydalanabilmektedir. Okuyan Öğrencilere SED Yardımından yararlanma koşulları genel olarak şu şekildedir:

Bakıma muhtaç sonucu verilip toplumsal hizmet müesseselerinde bakılan ve bu yardımı aldıklarında ailesi ya da yakınlarının yanına yerleştirilebilecek çocuklar,Ekonomik yetersizlikten dolayı bu yardımı almamalarında bakıma muhtaç duruma düşecek olanlara destek sağlanarak ailesi ya da yakınlarınca bakılabilecek çocuklar,Yaş sınırını bakıma muhtaç iken tamamlatan, bu yüzden toplumsal hizmet kuruluşlarından ayrılmak zorunda olup meslek edindirme kurslarına giden ya da koruyucu aile yanından ayrılan bir iş ve meslek edinemeyip yardım almadıklarında muhtaç duruma düşecek olan gençler,Afete maruz kalan, kalıcı ya da geçici kaza yapıp kendisine ve ailesine bakamayan bireylerin tüm evlatları yardımlardan yararlanabilir.

SED Yardımı Başvurusu {Nasıl} Yapılır?

Toplumsal ve Ekonomik Destek Paketi başvurusu için 2 ayrı yöntem bulunmaktadır.

SED Yardımı Başvurusu şekilleri şunlardır:

E-devlet üstünden başvuruda bulunmak,Aile, Emek verme ve Toplumsal İşler İl Müdürlüğüne ya da Toplumsal Hizmet Müdürlüğüne başvuruda bulunmaktır.

SED Yardımı e-Devlet Başvurusu

SED yardımına başvuruda bulunmanın şekillerinden ilki e-devlet üstünden meydana getirilen başvurulardır. E-devlet üstünden başvuruda bulunabilmek için e-devlet şifrenizin olması gereklidir ve şifreniz yok ise PTT şubelerinden müracaat yaparak şifrenizi edinebilirsiniz. Gizyazı alımı için müracaat tutarı 4 TL’dir. Şifrenizi aldıktan sonrasında (yada şifreniz var ise) TC kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet SED yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

SED Yardımı e-Devlet Başvurusu

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı e-Devlet ön başvurusu

Sisteme girince, yukarıdaki sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfanın sağ üst köşesinde yer edinen ‘’Yeni Müracaat’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir. Ondan sonra aşağıdaki sayfa sizi karşılamaktadır.

Talebe Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileri?

Bu sayfada, SED yardımının ne olduğu, başvuruların {nasıl} değerlendirildiği, ekonomik desteğin bir maaş olmadığı, yararlanan ailelerin ve evlatların çoğunlukla izlendiği, yardımların haciz edilip edilmediği ve cezai işlemler hakkında data verilmektedir. Buradaki bilgilendirme yazısını okuyup kabul ederek devam et butonuna tıklamalısınız.

Toplumsal Ve Ekonomik Destek Hizmeti

Ondan sonra karşınıza kişisel verilen hakkında kısmındaki izin belgesi çıkmaktadır. SED başvurusunun değerlendirilmesine ilişkin kişisel veri sorgulama ve araştırma izin bilgisini okuyarak, aşağıdaki kutucu işaretlemeniz ve devam et butonuna basmanız gerekmektedir.

Kimlik ve kontakt detayları kısmında, kimlik bilgileriniz (Anne-baba adı, doğum yeri, doğum zamanı vb.) ve kontakt bilgileriniz (adres, il, ilçe, mahalle/köy, telefon numarası) yer verilmiştir. Lüzumlu alanları doldurarak devam et butonuna basmalısınız.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Gazi Maaşı Kaç Para? 2022 (Gazi Maaşı Hesaplama)

6 Ocak 2022

Öğrenciye Sed Yardımı

Burada ise karşınıza başvuruya esas bilgiler çıkmaktadır. İstenilen bilgiler şu şekildedir:

Müracaat meydana getiren kişinin yakınlık durumuHaneye giren aylık toplam gelirGelirlerin detaylı belirtilmesiAilede 18 yaşın altındaki çocuk sayısıBaşvuru öne sürülen nedeni

Bu detayları doldurduktan ve devam ettikten sonrasında hanede bulunan çocuk sayısını yazıp detayları girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

SED Yardımı Aile Toplumsal İşler İl Müdürlüğü/Toplumsal Hizmetler Müdürlüğünden Meydana getirilen Müracaat

Toplumsal ve Ekonomik Destek Paketi başvurusunda bulunmak için ilgili kurumun müdürlüğüne dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçede yer edinen bilgiler içinde çocuk sayısı, maaş detayları, destekten yararlanma öne sürülen nedeni olmalıdır. Dilekçeniz ile beraber Aile, Emek verme ve Toplumsal İşler İl Müdürlüğüne ya da Toplumsal Hizmetler Müdürlüğüne ön görüşme için gitmeniz gerekmektedir. Ön görüşme neticesinde yardım almanızda herhangi bir sakıncalı durum görülmediği vakit sizden belirli belgeler istenerek başvurunuz alınmaktadır.

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusunda Lüzumlu Evraklar

SED yardımı müracaat belgeleri şunlardır:

TC kimlik belgesi,Sıhhat raporu (kalıcı ya da geçici sıhhat sebebi ile başvuruda bulunuluyor ise),Başvurusu meydana getirilen öğrencilerin tahsil belgesi,Gelir belgesi/gelir belgesi yok ise İŞKUR kayıt belgesi,

Yukarıdaki belgeleri ilgili müdürlüğüne teslim ettikten sonrasında başvurunuz onaylanır ve SED yardımı almaya başlanabilir.

Geliri olmayan öğrenciler burs desteği haricinde kredi çekerek işlem yapmak istemektedir. Bunun için geliri olmadan talebe kredi geliri olmayan talebe kredi çekebilir mi? Öğrenebilirsiniz.

SED Yardımı Tutarı Ne Kadar? 2022

Alınan SED yardımlarının ücretleri, öğrencinin tahsil görmüş olduğu okula, hanedeki çocuk sayısına vb. nedenlere bakılırsa değişkenlik gösterebilmektedir. Bir ailede SED yardımından maksimum 2 çocuk faydalanabilmektedir. 2022 SED yardım tutarları aşağıdaki tabloda verilmiştir:

SED için Eğitim GrubuDestek TutarıDestek OranıOkul öncesi eğitimi alan çocuk için945 TL%60İlköğretimde tahsil gören çocuk için1.181,25 TL%75Ortaöğretimde tahsil gören çocuk1.611 TL%80Ortaöğretim seviyesinde olup öğrenimine devam edemeyen çocuk1.023,75 TL%65Yüksek öğretime giden1.417,5 TL%90Sosyal yardım kuruluşundan ayrılan630 TL%40 SED Yardımı Miktarları

Yukarıdaki destek tutarları, işgören maaş endeksi ile doğru orantılıdır. Bundan dolayı tutarlar her yıl değişmektedir.

Toplumsal ve Ekonomik Destek Yardımı Ödemesi Kaç Günde Sağlanmaktadır?

SED yardımı başvurunuz onaylandığından itibaren ödeme almaya başlayabilirsiniz. Hangi tarihler içinde alınabilir olduğuna dair resmi izahat bulunmamaktadır. Her ayın 10’u ile 20’si içinde ödemeler yatmaktadır. Pandemi dolayısıyla ödemelerin gecikmesi söz mevzusudur. e-Devlet üstünden SED talebe yardımı sorgulama yapılabilmektedir. SED başvurunuzun onay durumunu öğrenmek için e-Devlet sistemine giriş yaparak toplumsal ve ekonomik destek ödeme detayları sorgulama işlemini yapabilirsiniz. 

Toplumsal ve Ekonomik Destek Ödeme Detayları Sorgulama

Talebe Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileri?

Tahsil gören gençlere bazı kurum ve kuruluşlar yardım etmektedir. Öğrenimi destekleyen kurumlar şu şekildedir:

Toplumsal yardım ve dayanışma fonlarıVakıf burslarıDernek burslarıKYK bursu yada kredisiOkuldan alınan başarı bursuMeslek kuruluşlarından verilen hibeler ve destek sunar

SED Yardımı Kaç Ay Verilir? 2022

Toplumsal yardım olarak vasıflandırılan SED, maaş olarak verilmemektedir. Okul çağındaki çocuğun/gencim ihtiyaçlarının giderilmesi için verilmektedir ve bundan dolayı SED yardımı geçicidir. Yardım alan bir şahıs, eğer ekonomik durumunu düzeltir ve kendine bakabilecek duruma gelirse yardımı kesilmektedir. Toplumsal ve Ekonomik Destek Yardımını alan çocuklar, en geç üçer aylık sürelerde izlenmektedir.

SED Ödemesi Ne Süre Hesaba Geçer?

SED ödemeleri müracaat yaptıktan sonrasında gerçek sahibi olan kişiler her ayın 13 ve 20 içinde SED ödemelerini alabilirler. Hesaba yattıktan sonrasında paranızı çekebilirsiniz.