Öğretmen {Nasıl} Olunur? Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Öğretmen kime denir sorusu ile adım atmak daha doğru olur. Öğretmen vatanına ve milletine sadakatini insan yetiştirerek sunan ülkesine her anlamda donanımlı bireyler yetiştirmeyi kendine vazife bilen, hedef ilke ve amaçları doğrultusunda kendini çocuklarına adamış kişilerdir.
Vatanımızda birçok gencimiz ne yazık ki öğretmen {nasıl} olunur sorusunun yanıtını aramaktadır. Her insanoğlunun bu mesleği yapabileceğine dair bir yanılgı mevcuttur. Öğretmenlik mesleği mukaddes ve bir o denli da kıymetli bir meslektir. Kişinin bu mesleği seçerken bakması ihtiyaç duyulan temel yer kendi öz benliği ve karakteridir.
Karakter olarak ılımlı, öz verili, çalışkan, sevecen karaktere haiz kişilerin bu mesleği seçmeleri son aşama önemlidir.
Öğretmen olma aşamaları nedir?

Lise son sınıfta yada mezun durumunda olan gençlerin üniversite sınavına girmeleri gerekmektedir.
Bu imtihan giren adaylar sayısal branşta mı yoksa sözel branşta mı öğretmen olmak istediklerine gore uygun tercihi yapmaları gerekmektedir.
Sayısal branşta bulunan öğretmenlik grupları: Matematik öğretmenliği, Fen Bilgisi öğretmenliği, Biyoloji öğretmenliği, Kimya öğretmenliği, Fizik öğretmenliği ve meslek liselerinin sayısal ağırlıklı meslek dersi öğretmenlikleri bu grupta yer verilmiştir.
Sözel alanda ki öğretmenlik grupları ise şu şekildedir. Türkçe öğretmenliği, edebiyat öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, din kültür ve terbiye bilgisi öğretmenliği, toplumsal bilgiler öğretmenliği, tarih öğretmenliği de bu grup içinde yer verilmiştir.
Kişilerin kendine uygun buldukları mesleği seçtikten sonrasında aldıkları puan bazında üniversiteye yerleşme tercihinde bulunabilirler.
Üniversite tercihlerini tamamlamış adaylar seçtikleri üniversitelerin birine yerlileştirilirler.
Öğretmenlik kısmı üniversitelerin eğitim fakültesinde yer verilmiştir. Tüm öğretmenler eğitim fakültesi çıkışlı olmak zorunda değildir. Bazı bölümler fen edebiyat fakültesinden sonrasında formasyon doğrusu pedagojik eğitimden sonrasında öğretmen olarak çalışabilmektedir. Sadece bu uygulama şu an günümüzde ki değişimler ile geçerli değildir. Son meydana getirilen değişimler ile artık Fen Edebiyat mezunu adaylar öğretmenlik mesleği yapamamaktadır.
Bu meydana getirilen son değişimler ataması yapılamayan öğretmenlere bir ümit olmuştur. Eskiden beri fazlaca fazla devlet kadrolarına alım yapılamadığı için öğretmen mezunu sayısı fazlaca fazladır.
Formasyon eğitiminin kaldırılması bu meslekte yaşanmış olan yığılmayı bir nebze olsun azaltmaya yöneliktir.
Öğretmenlik 4 senelik bir eğitim sonucu kazanılan bir meslektir.
Lisans eğitimi ile mezun olan adaylar üniversitede toplam 240 AKTS ders alarak mezun olurlar.
8 yarıyıldan oluşan eğitim süreleri vardır.
Mezun olan adaylar devlet kademsinde çalışmak için kamu çalışanı seçme sınavına girmeleri gerekmektedir. (KPSS)
Bu imtihan öğretmen adayları için her yıl düzenlenmektedir. Bu sınavda kafi sıralamaya giren adaylar atama işlemleri için izlemeleri ihtiyaç duyulan yoları takip etmelidirler.
Her branşın devlet kademesine olan alımı birbirinden farklılık göstermektedir.
2021 yılı için en fazlaca alım meydana getiren branşlar için sıralama şu şekildedir.
Derslik öğretmenliği, din kültürü ve terbiye bilgisi öğretmenliği, meslek liseleri için din öğretmenleri, ilköğretim matematik öğretmenliği
Devletimiz atama için her yıl minimum 20.000 öğretmen ataması yapacağını duyurur. Bu atama içerinde branşlar kendi içinde farklılık göstermektedir.
Bunca zahmet ve emeğe karşın öğretmen ne kadar maaş alır sorusu akıllara gelmektedir.

Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alır?
Kıdemlerine gore öğretmen maaşlarında farklılık göstermektedir.
Yeni ataması meydana getirilen öğretmenlerin maaşı her ayın 15’inde yatmaktadır. Ataması meydana getirilen kıdem olarak yeni başlangıca haiz bir öğretmen minimum öğretmen maaşı olan 4.735 TL maaş almaktadır. Bu meslek için verilen savaşım için bu maaş miktarı ne yazık ki öğretmenleri buruk bırakmaktadır.
Atama düşünmeyen öğretmenlerimiz ise hususi sektörde emek harcama imkânı bulurlar.