Öğretim Üyesi {Nasıl} Olunur? Öğretim Üyesi Ne Kadar Maaş Alır?

Birçok gencimiz kolay yoldan öğretim üyesi {nasıl} olurum, öğretim üyesi olmak için ihtiyaç duyulan şartlar nedir, öğretim üyeleri ne kadar yükselirler şeklinde sorular sormaktadır.
Pek oldukça gencimiz saygınlık sahibi olmak, saygı görmek ve seçtikleri bölümde yükselmek için bu yolu seçmeye karar verirler. Sadece unutmamalılar ki devletimizde öğretim üyesi olmak son aşama zor ve bir o denli da yorucu olmaktadır.
Öğretim üyesi ile öğretim görevlisi karıştırılmamalıdır. Öğretim üyesi üniversitelerin kadrolu çalışanları bir nevi üniversitelerde çalışan kadro almış öğretmenler anlamına gelmektedir. Doçent, destek doçent, tabip ve profesör unvanlarına haiz üniversitelerin bilimsel nitelikli çalışanlarıdır.
Yüksek öğretim kurulu başkanlığı (YÖK) tarafınca atanır ve denetlenirler.
Üniversitelerin temel standardını arttırıcı olan öğretim üyeleri ne iş yapar?
Öğretim Üyeleri Ne İş Yapar?

Kaliteli ve nitelikli insan yetiştirmek temel vazifeleri içinde yer alır.
Bilimsel nitelikli anlamda daima bulundukları kısmı ileriye taşıyıcı bilimsel nitelikli çalışmalarda bulunmak temel görevlerindendir.
Ön lisan, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinin yetiştirilmesinde donanımlı olarak ülkemize hizmet etmelerinde vazife alırlar.
Üniversite öğrencilerinin daha kalıcı ve uygulamaya yönelik öğrenmeleri sağlayıcı bir ortam hazırlamak
Bilimsel nitelikli anlamda iyi bölgelere gelecek olan öğrencilerin bu alanda gelişimini kovuşturmak
Bilimsel nitelikli alanda gelişen öğrencilerin bilimsel nitelikli anlamda ilerlemesi için lüzumlu teşviki vermek
Lisans üstü öğrenciler için sav yazı araştırma ortamları sunmak ve çalışmalarında öğrencileri teşvik etmek.
Hakemli dergiler için senelik belli oranda emek harcama hazırlamak ve bu emek harcamaları sunmak
Konuşma, seminer, kurultay şeklinde ortamlara atılmak ve bu ortamlarda üniversitelerini temsil etmek

Öğretim Üyesi Olmak İçin Lüzumlu Şartlar

Başarı ile girilen üniversitenin ilgili bölümünden lisans derecesi ile mezuniyet belgesi sahibi olmak
AL Es’e (bilimsel nitelikli personel ve lisansüstü eğitimi giriş imtihanı)katılmak ve başvurulacak alan için kafi olan puanı almak
YDS (yabancı dil bilgisi düzey tespit imtihanı) yada bazı üniversiteler için denk sayılan YÖKDİL (yükseköğretim kurumları yabancı dil imtihanı şeklinde sınavlardan başvurulmak istenin bölümün kafi puanını almak
Doktora, sanatta yeterlilik imtihanı yada TUS (tıpta yeterlilik imtihanını başarı ile tamamlamak
Üniversiteler tarafınca oluşturulan kontenjanları kovuşturmak ve bu kontenjanlar dahilinde oluşturulan ilanlara başvurmak gerekmektedir.
Üniversiteler tarafınca devamlı duyuru ne yazık ki açılmamaktadır.
Üniversitelerin de bu anlamda belli kontenjanları bulunmaktadır.
Devamlı duyuru olmadığı için bilimsel nitelikli personel olarak yetişmiş birçok geç ve kariyer sahibi şahıs bu anlamda mağduriyet yaşamaktadır.
Bu mağduriyetin giderilmesi için devletimizde artan nüfusta dikkate alınarak yeni üniversiteler açılmaktadır.
Peki bunca zahmet, emek ve çaba sonucunda yetişmiş bilimsel nitelikli personelimiz şu demek oluyor ki öğretim üyeleri ne kadar maaş alır?

Öğretim Üyeleri Ne Kadar Maaş Alır?
Bunca zahmete ve verilen emeğe karşın öğretim üyeleri ne yazık ki lüzumlu olan hakkettikleri maaşı alamamaktadır.
Devletimiz tarafınca da bilimsel çalışmalara ayrılan ücretin oldukça azca bir miktar olduğu apaçık gerçektir. Buna karşın birçok öğretim üyesi ülkemizi bilimsel alanda geliştirmek ve daha ileriye götürmek için çaba sarf etmekte ve ellerinden geldiğince bilimsel emek harcama yapmaktadırlar.
Alınan unvana gore öğretim üyesi maaşı miktarında farklılık göstermektedir. En fazla maaşı mertebesi en yüksek olan profesörler almaktadır.
Bağlı bulunmuş olduğu üniversitede minimum dört yıl profesörlük icra eden kişiler 13.000 TL, üç yıl profesör olarak çalışan kişiler 12.000 TL, iki yıl profesörlük icra eden kişiler 10.000 TL, iki yıldan azca profesörlük icra eden kişiler ise 9.000 TL maaş almaktadırlar.
Doçentler ise 7.000 TL ile 9.000 TL arası maaş alırlar. Doktorasını bitirmiş tabip öğretim üyesi ise aylık olarak 7.000 TL maaş alır.