Öğrenciler İşyeri Açabilir mi? Şartları Neler? 2022

İçindekilerÖğrenciler İşyeri Açabilir mi?İşyeri Açmak İçin İzlenilmesi Ihtiyaç duyulan AdımlarEmekliler İşyeri Açabilir mi?Meslek Lisesi Mezunlarına Kosgeb Desteği

İşyeri açmak isteyen vatandaşların bazı koşulları karşılamaları gereklidir. Bu koşulların sağlanması halinde kişilerin işyeri açmalarına izin verilmektedir. Oluşturulan işyerlerine yaş gruplarına gore vergi alınmaktadır. Ikimiz de bu yazımızda sizler için üniversite öğrencileri, SSK’lı çalışanlar ve emekliler işyeri açabilir mi,Emekliler, SSK’lılar ve öğrenciler işyeri açtıklarında ne kadar vergi ödeyeceklerdir, Emekliler işyeri açarsa maaşlarında kesinti olur mu, sorularının tüm yanıtlarını içeriğimiz de sizlerle paylaşacağız. Bilgileri haberimizden inceleyebilirsiniz.

Öğrenciler İşyeri Açabilir mi?

Lise eğitimlerini meslek ve teknik liseleri üstünden tamamlayan öğrencilere mezuniyet belgesi verilirken işyeri açma belgesi de verilmektedir. Anadolu meslek liseleri de işyeri açma belgesi alarak eğitimlerini bitirmeleri halinde mezun olunan bölüm üstünden işyeri açabilirler. Lise öğrencileri mezun oldukları bölümden işyeri kurabilsinler diye Kosgeb ve Ulusal Eğitim Bakanlığı içinde antak kalma imzalanarak destek sağlanmaktadır.

Öğrenciler işyeri açabilir mi mevzusuna değinecek olursak da evet öğrenciler kendi işyerlerini kurabilmektedir. Sadece bunun için 18 yaşın üstünde olunması gereklidir. Bu koşulda da lise öğrencilerinin tek başına işyeri kurması pek mümkün olmayacaktır. Üniversite öğrencileri ise kafi sermayeyi sağlamaları halinde hem okuyup hem de kendi işyerinin patronu olabileceklerdir. Meydana getirilen düzenlemeler kapsamında makul yaşa gelmiş kişiler, eğitim yaşamını devam ettirenler işyeri açabilir. Lise düzeyindekiler ise dukkanacmak.com  kendilerine bir kefil bularak bu şekilde işyeri açabilecektir. Kısaca diyelim ki 15 yaşlarında bir lise öğrencisisiniz ve işletmeniz var. Bu işletmenin sahibi siz olabilirsiniz. Sadece tüm işler ile temin edilecek olan kefil ilgilenecektir. Tüm işlerden kefil görevli olacaktır.

Öğrenciler İşyeri Açabilir mi

Eğer kafi sermayeniz var ise hem okuyup hem de işletmenizi kurabilirsiniz. Aksi taktirde herhangi bir geliriniz olmayacağından bankalar size işyeri açma kredisi yada gereksinim kredisi vermeyebilir. Bu sebeple ya birinin üstüne kredi çekmeniz ya da ailenizin birikmiş bir miktar parası var ise bununla kendi üzerinize bir işyeri kurabilirsiniz. Sadece bilmelisiniz ki okul ile işyerinizi bir arada götürmeniz zor olacaktır.

Bankalar sürekli bir mesleği olan ve gelir sağlayabilecek yüksek lisans öğrencilerine kredi çıkartabiliyor. Eğer öğrencilik hayatınıza hem çalışıp hem okuyarak devam ediyorsanız yada Yüksek Lisans talebesi iseniz bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Öğrenciyim param yok diyorsanız para bulma yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

İşyeri Açmak İçin İzlenilmesi Ihtiyaç duyulan Adımlar

Bir işyeri açmak istiyorsanız ilk olarak sermayenizi göz önünde bulundurun ve ne kadar sermayeniz var ise bu yönde bir işletme kurun. Sonuçta bazı işletmeler 10 bin TL ile bile kurulurken bazıları 100 bin TL’den yukarı bile çıkabiliyor. İşyeri açmak için sermayenin yanı sıra yasal izinleri de unutmamanız gerekmektedir. Belediyelerden lüzumlu izinleri almalı, dükkan açmak için lüzumlu belgeleri ve evrakları tamamlamanız gerekecektir. İşyeri açmak için lüzumlu adımlar aşağıdaki gibidir;

İlk olarak oluşturmak istediğiniz işletmenin ne üstüne olmasını belirleyin. İşletmenizin üretim alanında mı satış alanında mı olacağını belirleyin.Sonrasında bağlı bulunduğunuz belediyeye gidin ve oluşturmak istediğiniz işi anlatın ve bu iş hakkında informasyon alın. {Nasıl} bir dükkan tutmanız icap ettiğini mesele. Yapılacak olan işe gore kaç metre karelik bir dükkana gereksinim vardır, içinde ne benzer biçimde özelliklerin olması benzer biçimde tüm bilgileri araştırın. Mesela; içinde alkol de bulunan bir market açmak istiyorsanız bunun için bazı izinler almanız gerekecektir.İşyeri açmak için ilgili belediyeler tarafınca istenilecek en birinci belge Yapı Kullanım İzin Belgesidir. Bu belge olmadan belediye işyeri açmanıza izin vermeyecektir.Bir öteki husus ise işyeri açmak için kat maliklerinin izin verdiğine dair oy birliğinin bulunmuş olduğu belge gereklidir.

İşyeri Açmak İçin İzlenilmesi Ihtiyaç duyulan Adımlar

Belediyeden ruhsat almak için ilk olarak müracaat dilekçesi vermeniz gerekmektedir. Sonrasında İlçe Güvenlik Müdürlüğüne giderek uygunluk yazısı almanız gerekecektir. Bunun yanı sıra güncen tarihindeki sabıka kaydı, itfaiyeden alınmış itfaiye raporu, Tecim Odasına kaydının bulunduğunu beyan eden belge gereklidir. Eğer açılacak işletme belediye sınırları haricinde bulunuyor ise Belediye yerine İl Hususi İdarelerine müracaat etmeniz gerekecektir.Bir sonraki işlemde ise bağlı bulunulan Vergi Dairesine gitmeniz gerekecektir. Vergi dairesinden ihtiyaç duyulan evrak listesini aldıktan sonrasında işyeri açma bildiriminizi yapmanız gerekecektir.Vergi dairesinde de yapılması ihtiyaç duyulan işlemler tamamlandıktan sonrasında dükkanınızı tutun.Kiralanacak ya da satın alınacak olan dükkan için bir sözleşme imzalayın ve artık dükkan sizin.. Dekorasyon hayata geçirmeye başlayabilirsiniz.Sonrasında vergi dairesine gidin ve işyerinizi açtığınıza dair bildirim yapın.Dükkanınız için bir muhasebeci ile anlaşın. Kurulacak işletmede bulunması ihtiyaç duyulan evraklar hakkında informasyon alın.Vergi dairesi kısa bir vakit içinde Vergi Levhasını teslim edecektir. İşyeri açmak için lüzumlu belgeleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Emekliler İşyeri Açabilir mi?

Her insana işletme hakkı sunulmuş olduğu benzer biçimde emekliler de işyeri açabilmektedir. Emekliler işyeri açtıklarında devlete ödemesi ihtiyaç duyulan yükümlülüklerini birazcık da olsa aşağı indirmektedir. Sadece bilinmesi ihtiyaç duyulan bir husus vardır ki işletme kurulurken hangi alanda iş göreceğinizi iyi seçmeniz ve bu alanda Ustalık Belgesi almanız yada açılacak olan işletme ile ilgili bir bele ya da sertifikanızın olması gereklidir. Yeni oluşturulan işyerlerine KOBİ kredisi hakkında informasyon alabilirsiniz.

Emekliler İşyeri Açabilir mi

Emeklilerin iş yeri açması artı bir avantajdır. Zira emekli olduktan sonrasında çalışmaya devam edenler Toplumsal Güvenlik Destek Primi ödememektedir. Daha evvelki yıllarda emekli olduktan sonrasında işyeri kuran kişilerin maaşlarının yüzde 15’lik bir kısmı kesilmekte idi. Yeni meydana getirilen düzenlemeler neticesinde herhangi bir düşüş söz mevzusu olmamaktadır. Maaşlarından kesinti olmayacak olan emekli kategorileri ise aşağıdaki gibidir;

Kendi adına ve hesabına bağımsız olarak etkinlik gösterenler (4/b) emeklileri,SSK- Hizmet amacı ile çalışanla (4/a) emeklileri,Emekli sandığı kamu görevlileri (4/c) emeklilerinden aylık kesintisi yapılmamaktadır.

Meslek Lisesi Mezunlarına Kosgeb Desteği

Geçtiğimiz yıllarda Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Kosgeb içinde meydana getirilen bir antak kalma neticesinde liseden mezun olacak öğrencilere Kosgeb desteği verileceği açıklandı. Liseden mezun olduktan sonrasında işyeri açmak için verilen kredi desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler Kosgeb’e müracaat yaparak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası almaya hak kazanacaklardır. Verilen destek kapsamında 50 bin TL bağışlama 100 bin TL’de kredi desteği sağlanacak. Sadece, uygulamaya geçecek olan düzenlemeler neticesinde Girişimcilik Destek Programı yerini Girişimciliği Geliştirme Destek Programına bırakacak. Bu kapsamda lise öğrencilerine verilecek olan desteğin devamı hakkında kati bir informasyon bulunmuyor. İşyeri açmanın ne kadara mal olacağını içinde ne olduğu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

2022 Yılının En Güzel İşyeri İsimleri

20 Ocak 2022

Kosgeb işyeri açma desteğinden; Elektik-elektronik, Tayyare bakımı, raylı sistemler, deri teknolojisi, hemşirelik, anestezi, hakkaniyet, radyoloji teknisyenliği, mermer teknolojisi, mobilya ve dekorasyon, biyomedikal aygıt, hasta ve yaşlı bakım hizmetleri, bilgisayar, dekoratif sanatlar, tıbbi laboratuvar, makine ressamlığı, çinicilik ve seramik dekorlama, basımevi ve bilişim, endüstriyel elektronik, deri konfeksiyon, örme teknolojisi, cilt ve serigrafi, plastik işleme benzer biçimde bölümler faydalanabilmektedir. Geliri olmayan öğrenciye kredi çıkar mı? İçeriği inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Hem okuyup hem de işyerinizin patronu olabilirsiniz. Sadece bu işin sizi oldukça zorlayacağını bilmenizi isteriz. İlk olarak bir yere başlayın ve tecim yaşamını öğrenip ondan sonra kendi işinizi kurabilirsiniz.