Üniversite eğitimi, insanların en çok paraya ihtiyaç duyduğu dönemlerden bir tanesidir. Öğrenciler, bu dönemdeki eğitim giderlerini karşılayabilmek için bankalara başvurabilmektedir. Her ne kadar bankalar kredi vermek için öncelikle çalışan kişileri tercih etseler de bazı durumlarda öğrencilerin kredi kullanması da mümkün olmaktadır.Bu kredilerin genel ismi eğitim ya da öğrenci kredisi denir.

En  kolay ziraat bankası ve vakıfbank öğrenciye kredi vermektedir.

Öğrencilere sağlanan burs imkanlarından faydalanamayan öğrenciler, çeşitli yollarla bankalardan kredi kullanmak isterler. Bankalardan kredi kullanmak isteyen öğrenciler de belirli şartları taşıyor olmalıdır. Öğrenciler çalışmadıkları için düşük düzeyde de olsa bankalardan kredi çekmeleri zordur. Ancak bazı bankalar üzerine kira geliri olan, kefil gösterebilen, üzerine kayıtlı bir mülk olan çalışmayan öğrencilere düşük oranlı ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Eğitim giderleri için genellikle öğrenciler, bankaların ihtiyaç kredisi imkanlarından faydalanmaktadır.

Öğrencilerin çalışmıyor olması kredi kullanmalarını zorlaştırsa da kredi kartı almalarına engel değildir. Birçok bankada öğrencilere özel kredi kartı imkanları bulunmaktadır. Kredi çekmek yerine kredi kartı çıkarmak da öğrencilerin eğitim masraflarını karşılayabilmek için bankalardan destek alabilecekleri bir diğer yol olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir