Öğrenciler Bankadan Kredi Çekebilir Mi?

Üniversite eğitimi, insanların en oldukça paraya gereksinim duyduğu dönemlerden bir tanesidir. Öğrenciler, bu dönemdeki eğitim giderlerini karşılayabilmek için bankalara başvurabilmektedir. Her ne kadar bankalar kredi vermek için ilk olarak çalışan kişileri tercih etseler de bazı durumlarda öğrencilerin kredi kullanımı da mümkün olmaktadır.Bu kredilerin genel adı eğitim ya da talebe kredisi denir.

En  kolay ziraat bankası ve vakıfbank öğrenciye kredi vermektedir.

Öğrencilere sağlanan burs imkanlarından faydalanamayan öğrenciler, çeşitli yollarla bankalardan kredi kullanmak isterler. Bankalardan kredi kullanmak isteyen öğrenciler de belirli şartları taşıyor olmalıdır. Öğrenciler çalışmadıkları için düşük düzeyde de olsa bankalardan kredi çekmeleri zor olsa gerek. Bir tek bazı bankalar üstüne kira geliri olan, kefil gösterebilen, üstüne kayıtlı bir mülk olan çalışmayan öğrencilere düşük oranlı gereksinim kredisi kullandırmaktadır. Eğitim giderleri için bir fazlaca zaman öğrenciler, bankaların gereksinim kredisi imkanlarından faydalanmaktadır.

Öğrencilerin çalışmıyor olması kredi kullanmalarını zorlaştırsa da kredi kartı almalarına engel değildir. Birçok bankada öğrencilere hususi kredi kartı imkanları bulunmaktadır. Kredi çekmek yerine kredi kartı çıkarmak da öğrencilerin eğitim harcamalarını karşılayabilmek için bankalardan destek alabilecekleri bir diğeri yol olarak çoğunlukla tercih edilmektedir.