NATO’dan uyarı: ABD olmadan Avrupa kendini savunamaz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yıldönümü etkinlikleri kapsamında geldiği Berlin’de, ABD’nin Avrupa savunması yönünden önemini vurguladı. ABD’nin Soğuk Savaş ardından Avrupa ve Almanya’nın birleşmesine izin sunarak oynadığı hayati rolü Berlin’in unutmaması gerekliliğini dile getiren Stoltenberg, “Almanya ve Avrupa’nın tekrar birleşmesi ABD’nin emniyet garantisi olmadan gerçekleşemezdi. Avrupa’yı Kuzey Amerika’dan uzaklaştıracak her tür…


NATO’dan uyarı: ABD olmadan Avrupa kendini savunamaz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yıldönümü etkinlikleri kapsamında geldiği Berlin’de, ABD’nin Avrupa savunması yönünden önemini vurguladı. ABD’nin Soğuk Savaş ardından Avrupa ve Almanya’nın birleşmesine izin sunarak oynadığı hayati rolü Berlin’in unutmaması gerekliliğini dile getiren Stoltenberg, “Almanya ve Avrupa’nın tekrar birleşmesi ABD’nin emniyet garantisi olmadan gerçekleşemezdi. Avrupa’yı Kuzey Amerika’dan uzaklaştıracak her tür girişim yalnızca transatlantik ittifakı zayıflatmakla kalmayacak, aynı vakitte Avrupa’nın kendisini bölme riski yaratacaktır” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri, AB savunma entegrasyonu yönündeki çabaları desteklemekle eş güdümlü ABD’nin yerinin doldurulamayacağını söyleyerek, “Avrupa Birliği Avrupa’yı savunamaz” dedi. Stoltenberg ilaveten Çin donanması ve roket envanterindeki süratli gelişime işaret ederek Avrupa ve ABD’nin Çin’in büyüyen askeri gücüne karşı işbirliği yapması davetinde bulundu.

Alman bakandan MGK çağrısı

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer bugün yaptığı açıklamada, Alman ordusunun uluslararası alanda daha faal konuma gelmesi gerekliliğini söyleyerek “Avustralya, Japonya, Güney Kore ya da Hindistan gibi Çin’in iktidar iddiası karşısında kendini baskı altında hisseden partnerlerimiz de bizden dayanışma bekliyor. Almanya’nın partnerleriyle eş güdümlü bölümde varlık göstermesinin vakti gelmiştir” demişti. Kramp-Karrenbauer ilaveten Almanya’da Dışişleri ve Savunma bakanlıklarının yanı sıra Ekonomi, İçişleri ve Kalkınma bakanlıklarının da katılımı ile bir Milli Emniyet Kurulu oluşturulması çağrısı yaptı.

Alman Savunma Bakanı, savunma harcamalarının 2031 senesine kadar NATO’ya taahhüt edildiği gibi GSYİH’nın yüzde 2’sine çıkarılması gerekliliğini de kaydetti. Senelerdir yüzde 2 miktarının altında kalan Almanya, ABD Başkanı Donald Trump’ın sert eleştirilerine amaç olmuştu. Kramp-Karrenbauer, yüzde 2 amaçinin ABD’nin baskısı namacıylaiyle değil, Almanya’nın kendi emniyet çıkarları amacıyla yükseltilmesi gerekliliğini de sözlerine ekledi.

Alman hükümeti, 2024 senesine kadar savunma harcamalarının GSYİH’nın yüzde 1,5’ine yükseltilmesini kararlaştırmıştı. 2020 bütçesinde bu miktar yüzde 1,37 olarak öngörülüyor.

Macron: NATO’nun beyin ölümüne şahit oluyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ABD’nin Kuzey Atlantik ittifakındaki lider rolünü terk ettiğine ilgi çekerek bunun NATO’nun beyin ölümüne namacıyla olduğunu ve Avrupa’nın dünyada stratejik bir güç olarak hareket etmeye başlaması gerekliliğini belirtti. The Economist dergisine konuşan Macron, “Şu an yaşadığımız, NATO’nun beyin ölümüdür” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme kararına atıfta tespit edilen Macron, “Trump bizim Avrupa projesi fikrimizi paylaşmıyor. Amerika bize sırtını dönme işaretleri gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı AB’ye üye 29 ülkenin, ABD’nin değişen bakışı göz önüne alındığında NATO’nun anlamını tekrar değerlendirmeye alması gerekliliğini kaydetti.

Uzun süredir Avrupa savunma işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla çaba gösteren Fransa, Batı Avrupa savunmasında ABD’yi kilit önemde gören İngiltere ve başka ülkelerden direnişle karşılaşmıştı.

İş Yatırım Şirket Raporu – Vestel Elektronik
Yükselen Çelik talep toplama sürecinde…

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap