Kuru Temizlemeci Açmak İsteyenlere Tavsiyeler 2022

İçindekilerKuru Temizleme Dükkanları Ne Kadara Açılır?Kuru Temizlemeci Dükkanı Ne Kadar Kazanır?Kuru Temizlemeci Dükkanı Açarken Bilinmesi GerekenlerKuru Temizleme Açmak İçin Finansal DestekGerekli İzinlerin Alınması

Kuru temizlemeci dükkanları senelerdir varlığını devam ettirmekte olan iş kolları içinde yer verilmiştir. Kuru temizlemeci işlerini yapanlar genel olarak emekli ya da azca kazanca razı olan kişiler olarak görülebilmektedir. Kuru temizleme dükkanınız iyi yerdeyse güzel kazançlar getirebilir sadece fazlaca iyi yerde değilse sizin için emekliyseniz güzel bir ek kazanç olabilir.

Kuru temizlemeci açmak isteyenlere tavsiyeler makalemiz aracılığı ile kuru temizleme dükkanı açmak isteyenlere neler yapması gerektiği, kuru temizleme dükkanlarının ne kadara mal olduğu, kuru temizleme dükkanlarının kazançları hakkında detaylar vereceğiz.

Kuru Temizleme Dükkanları Ne Kadara Açılır?

Kuru temizleme dükkanı açmak isteyenlerin en sık sordurulmuş olduğu sorulardan bir tanesi kuru temizleme dükkanlarının ne kadar mal olduğudur? Peki kuru temizlemeci dükkanları ne kadara açılır? Kuru temizleme dükkanını sıfır bir dükkana açıyorsanız öncelikli olarak iç tasarımı gerçekleştirmeli, dükkanınızın tavan kısmına boyu süresince tüm dükkanı serecek şekilde demir taktırmalı (elbiseleri asmak için), kuru temizleme makinesi ve kurutma makinesi almanız gerekmektedir. Averaj dükkan iç dekor ve harcamaları dahilinde kuru temizleme dükkanları 25 bin TL’den başlayarak 150 – 200 bin TL’ye kadar harcama çıkabilmektedir. Bu harcamalar iç dekor, tasarım, dizayn ve makinenizin kalitesine bakılırsa değişmektedir.

Kuru Temizleme Açmak

Kuru Temizlemeci Dükkanı Ne Kadar Kazanır?

Kuru temizlemeci dükkanlarının ne kadar kazanacağı dükkanın konumu ve dükkan sahibinin girişkenliğine bakılırsa değişim göstermektedir. Sadece genel olarak elbiselerin 25 – 30 TL’den temizlendiği düşünülürse günde bir iş alan şahıs ay da 900 TL kazanabileceği benzer biçimde günde 3 ve üstü iş alanlar aylık 3 bin – 5 bin TL kazanabilmektedir.

Kuru Temizlemeci Dükkanı Açarken Bilinmesi Gerekenler

Kuru temizlemeci dükkanı açmadan ilkin bilmenizde fayda olacak bazı durumlar vardır. Dükkanınıza gelecek olan müşteriyi iyi ağırlamalı ve elbisesini kesinlikle iyi temizlemeniz gerekmektedir. Elbisesi iyi temizlenmeyen {müşteri} yine yıkanmasını isteyebilir. Kimi zaman çıkması zor lekeler dukkanacmak.com ile de karşılaşabilirsiniz. Sorunlara {nasıl} çözüm getireceğinizi bilmezseniz {müşteri} kaybedersiniz. {Müşteri} memnuniyetine ehemmiyet verirseniz elinizde ki iş sayısı devamlı olarak artacak ve dükkanınıza daha fazlaca iş gelecektir. İş yerinizi güzel bir konumda açarak insanların görebileceği bir yerde olmalı ve elbiselerin temizliğinden sonrasında elbise hijyenine de ehemmiyet vermelisiniz. Aksi halde {müşteri} sayınız giderek azalacaktır. Doğal olarak reklam da bu açıdan önemlidir. Minik el broşürleri basarak reklamınızı yaparak daha fazlaca kişiye ulaşabilirsiniz. Ek olarak  ara ara düzenleyeceğiniz kampanyalar ile müşterilerinizin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Kuru Temizleme Açmak İçin Finansal Destek

Kuru temizlemeci açmak için lüzumlu tutarları yukarıda belirttik. Sadece bu aşamada finansmana ihtiyacınız bulunduğunu duyar gibiyiz. İlk olarak imdadınıza banka kredileri yetişebilir. Bankalar iş yeri alımları için kredi vermektedir. Bunun yanı sıra gerekseme kredileri kampanyalarından da yararlanabilirsiniz. Doğal olarak faiz oranlarını dikkate almalı ve bir ödeme planı hazırlamalısınız. İlk aylarda hangi sektör olursa olsun kar etmek bir yana dursun para kazanmak mümkün olmayabilir. Bu durumda büyük borçlar altına gireceğinizden ödeme güçlüğü çekebilirsiniz. Bankalardan kredi alabileceğiniz de tamamen sizinle ilgili bir durumdur. Kredi notunuz düşükse, siciliniz kötüyse banka hakkınızda yapmış olduğu tahkikatı negatif sonuçlandırmışsa kredi almanız oldukça zor olacaktır. Bu aşamada eğer bir taşınmaza sahipseniz ipotek yolu ile kredi çekme şansını da kullanabilirsiniz.

Girişimcilere destek veren kurum ise KOSGEB’ dir. Kosgeb nace kodları ile destekleyeceği sektörleri duyuru etmiş ve belirli şartların sağlanması durumunda kredi vermektedir.

Tekstil ve kürk ürünlerinin yıkanması ve kuru temizlenmesi mevzusu 96.01 kodu ile desteklenmektedir.

Kosgeb Destekli Kuru Temizleme

Kosgeb desteklerinden faydalanabilmeniz için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey Kosgeb’ in uygulamalı girişimcilik eğitimleri kurslarına katılarak sertifika almanızdır. Bu aşamadan sonrasında bir iş planı hazırlamalı ve Kosgeb’ e müracaat yapmalısınız. İş planınız kurul tarafınca değerlendirilecek ve yapılacak değerlendirme sonrası bütçe durumu göz önünde bulundurularak finansal destek sağlanacaktır. Kosgeb yeni girişimci desteği adı altında işini oluşturmak isteyenlere 50 bin TL bağışlama ve 100 bin TL kredi vererek toplamda 150 bin TL finansal destek sağlamaktaydı. Sadece girişimciler

EDİTÖR TAVSİYESİ

İnternette Sanal Mağaza (Dükkan) Açmak 2022

20 Ocak 2022

değişik bir program ile desteklenecektir. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında verilecek olan destek sunar ile girişimciler desteklenmeye devam edecektir.  KOSGEB destekli kuru temizleme açmak için izlemeniz ihtiyaç duyulan yollar kurumun resmi web sayfasında anlatılmaktadır.

İşletmenizi kurduktan sonrasında resmi kurumlara iş yeri açtığınızı bildirmeli ve izin almalısınız.

Ek olarak işletmenizi kurduktan sonrasında mali müşavir, esnaf ve meslek odası üyelik ücretleri, gelir ve kurumlar vergisi, stopaj, katma kıymet vergisi, defter tasdiki için ödemeniz ihtiyaç duyulan ücretler de olacaktır.

Lüzumlu İzinlerin Alınması

Kuru temizleme açmak için belediyeden ruhsat ve vergi dairesinden vergi levhası alınmalıdır. Ek olarak ilgili esnaf ve sanatkarlar odasına da kayıt olmak gerekmektedir. Kuru temizleme açmak için belediyeden istenen bir dükkan büyüklüğü şartı bulunmamaktadır. Konut olması durumunda ise muvafakatname alınmalıdır. Sekiz daireden oluşan apartmanlara ise bina yönetim karar defterine öteki şahıslar tarafınca onay verildiğine dair imza atılmalı ve bu işlemin noter tarafınca onaylanması gerekmektedir.

Lüzumlu Belgeler

2 tane vesikalık fotoğraf Adli sicil kaydıİkametgah belgesiKimlik belgesinin fotokopisiVergi levhasının fotokopisiEsnaf ve sanatkarlar odasına kayıt belgesiTapu fotokopisi ya da kira kontratıSGK kayıt belgesiİtfaiyeden alınacak olan uygunluk raporuUstalık belgesiİşyeri krokisi gerekmektedir.

İzinleri aldıktan sonrasında faaliyete başlayabilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun.