Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notu Yükselir Mi?

Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notu Yükselir Mi?

Geçmişleri nedeni ile bankalardan kırmızı kalem ya da kara listeye giren kişiler, kredi sicillerindeki bozulmalar nedeni ile bankalardan herhangi bir şekilde kredi alamamakta, banka hesabı oluşturamamaktaydı. Meclis, almış olduğu bir karar neticesinde belirli aralıklarla Kredi Sicil Affı getirerek tekrardan kendisini toplamak isteyen kişilere bir fırsat tanındığını duyurdu. Kredi Notu Yükselir Mi diyerek soru soran kişiler için hazırladığımız bu gönderide kişilerin akıllarında bulunan tüm soruları yanıtlayabileceğimizi belirtmek istiyoruz. Kredi Sicil Affı sadece ticari ya da KOBİ hesapları için geçerli olmayıp sıradan vatandaşların da yararlanabileceği bir hal alacak. Sicil affından yararlanabilmek için gerekli olan şartlardan bahsedecek olursak; Her kim olursa olsun belirli bir borç nedeni ile kırmızı kalem ya da kara listeye girdiyse öncelik olarak bankaları ile iletişime geçerek borçlarını 6 aylık yapılandırmaya almaları gerekiyor. Bu süre içerisinde borçlarını tamamen kapatan kişiler aftan tamamen yararlanacak olup bir taksit bile geciktiren kişiler aftan herhangi bir şekilde yararlanamayacaklardır.

Kredi Sicil Affından Yararlananlar Kredi Çekebilecek Mi?

Yukarıdaki şartları yerine getiren kişiler Kredi Sicil Affı olanaklarından yararlanarak Kredi Notunu kısa sürede yükseltebilirler. Af sonrasında Merkez Bankasındaki kırmızı listeden silinen kişiler sıfırdan başlayarak banka hayatlarına başlayabilirler. Bu aşamadan sonra kredi çekilip çekilemeyeceği sadece bankaların insiyatiflerine bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce kredi alınıp kara listeye düşülen banka geçmişi göz ardı ederek kredi taleplerini red edebilir. Bu nedenle kesin olarak bu sorunun cevabını kişilerin bankaya giderek kendilerinin öğrenebileceklerini ifade etmekte.

Yapılandırma aşamasında iken ödenen her taksidin kredi notunu yükselteceğini, eski borcun tamamlanması ile eskiye oranla oldukça güzel bir ilerlemenin meydana gelebileceğini söyleyebiliriz. Kredi çekmek amacı ile esnek bankaları tercih etmek, devlet destekli bankalara başvuruda bulunmak kabul edilme olasılığını büyük oranda artıracağını söyleyebiliriz. Kredi notunu istenilen seviyeye çekmek isteyen kişiler, en azından 2,000 TL kredi çekmeli ve borçlarını 12 aylık vadeye bölerek zamanında ödemeleri durumunda istenilen seviyeye ulaşabileceklerini söyleyebiliriz. Bununla birlikte kredi çekerken ipotek kullanmaları da çekilecek tutarın artmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır. Bununla ilgili hazırladığımız yazı;

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours