Kredi Notu Nedir 1

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir 1

Kredi notu finans geçmişinizin ortak bir şekilde toplanıp analiz edilmesi demektir. Bu analiz sonucunda puanlama oluşur bu puanlama sizlerin kredi notunuz olacaktır. Bankalar sizlere kredi kartı verecekleri zaman bu notlarınıza bakmaktadır. Kredi kartınızı ne zaman ödediğinize, borcunuzu geciktirip geciktirmediğine ve limiti aşmama durumunuza bakılarak bu notlar verilmektedir. Sadece kredi kartı alırken değil evinize beyaz eşya bile alırken bu kredi notlarınız araştırılmaktadır. Bu notların yüksek olması sizlere avantaj sağlamaktadır. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredilere de başvurduğunuz da kredi notunuza dikkat edilmektedir. Kredi notu nedir sorusuna verebileceğimiz en açık cevap bu olacaktır. Kredi notunuzu kredi kayıt bürosu ve Türkiye bankalar birliği kayıt altına alarak bu hesaplamaları yapmaktadır.

Sizlerin başvurularında da Bankalar tarafından kredi notunuza bakılır ve kredi notunuzun durumuna göre kredi kartı verilip verilemeyeceğine karar verilir. Kredi notu nedir sizlere bu şekilde anlatabiliriz. Sizler de kredi notunuzu yükselterek hayatınızı daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Kredi Notu üzerinde etkisi bulunan etmen sadece kredi kartı ya da kredi taksitlerinin geciktirmekten kaynaklanmadığını söyleyebiliriz. Başta elektrik faturası olmak üzere su, doğalgaz, internet faturalarını geciktiren ya da ödemeyen kişilerin de kredi notlarında düşüşler meydana gelebilecektir. Bu nedenle fatura ödemelerini geciktirmemek, zamanında ödemek kredi notunun yükselmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Kredi Notu Yükseltmenin Yolları?

Kredi Notu Nedir 2

Kredi notunuzu yükseltmek kolay bir iş değildir. Kredi notu çok çabuk düşer ama zor yükselir. Bütün borçlarınızı ödediyseniz bile bir borcu geciktirdiğiniz de direkt kredi notunuz düşecektir. Bu notu yükseltmek de kolay olmayacaktır. O yüzden bankaya olan borçlarınızı günü geçmeden ödemeniz gerekecektir. Kredi kartınızdan nakit para kullanmamaya özen göstermeniz gereklidir. Asgari tutar yerine borcunuzu tamamen ödemeye özen gösterin. Defalarca her seferinde asgari ücret ödeyerek kredi notunuzu çok fazla düşürebilirsiniz. Bu gibi durumlara da dikkat etmeniz gereklidir. Dönem borcunuzun üzerine 5-10 lira fazla yatırırsanız da puanınız artacaktır. Bahse edilen not nedir ve bu notu yükseltmenin yolları nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu konuda fikir alabilirsiniz.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours