kredi notu nasil hesaplanir

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, bir bireyin tüm finansal geçmişinin puanlanması sonucu ortaya çıkan bir not olarak tanımlanmaktadır. Şöyledir ki; kullanılan krediler, kredi kartlarının borç durumu ve ödeme düzeni, kredi borçlarının ödenme durumları belirli kriterlere göre değerlendirilir, ortaya ‘Kredi Notu’ adında bir tanım çıkmaktadır.

Bu değerlendirme sonucunda çıkan kredi notunuz şu alanlarda karşınıza çıkar;

  • Yeni kredi başvuruları.
  • Kredi kartı başvuruları.
  • Tüm finansal başvurular ve talepler.

Kredi notu eğer yüksekse; kişinin finansal kurumlara yaptığı ödemelerin düzenli olduğu, verdiği ödeme talimatlarını zamanında yerine getirdiği görülür. Bu kişi bankalar ve tüm finansal kurumlar tarafından güvenli olarak görülür, buna göre kişinin yapmış olduğu finansal başvurular çoğunlukla olumlu karşılanır.

Kredi notu eğer düşükse; kişinin finansal kurumlara yaptığı ödemelerde bir düzensizlik olduğu, borçlarını zamanında ödemediği, bankalara ve herhangi bir finansal kuruluşa borçlu olduğu görülür. Bu durumda kişinin talep ettiği finansal başvurular maalesef kabul edilmez.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunun belli başlı hesaplanma yolları vardır. Bunlardan ilki ve en çok etkileyen kısmı; kredi kartı borcunun düzenli olarak ödenmesi veya bankadan çekilen kredinin taksitlerinin düzenli olarak ödenmesidir. Bu kriter kredi notunu %30’luk oranla etkilemektedir.

Diğer kriterlere gelecek olursak; kişinin güncel borç durumu kredi notunu %25 oranında etkilerken, yeni kredi çekmeniz bu oranı %2o oranında etkiler, kredi kullanım sıklığınız %15 oranında etkiler ve diğer kriterlerin kredi notunu etkileme oranı %10’dur.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenebilmenizin yolları şunlardır;

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ye ait olan bir hizmet olan Findeks aracılığıyla kredi notunuzu 8 TL’lik bir hizmet bedeli karşılığında öğrenebilirsiniz.

Bankaya giderek veya bankanızın internet şubesi aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks mobil uygulamasını telefonunuza indirip, kaydolduktan sonra kolayca kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom (Avea) müşterisi iseniz, kimlik numaranızı 1122’ye SMS göndererek anında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Turkcell müşterisi iseniz, kimlik numaranızla birlikte boşluk bırakarak doğum yılınızı 1122’ye SMS göndererek anında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notu ile ilgili danışmak istediğiniz konuları, aşağıda bulunan yorum bölümü aracılığıyla bizlere sorabilirsiniz.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours